1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. OHAL İnceleme Komisyonu - 1 Milyon İnsanın Beklentisi Var
OHAL İnceleme Komisyonu - 1 Milyon İnsanın Beklentisi Var

OHAL İnceleme Komisyonu - 1 Milyon İnsanın Beklentisi Var

Yazdığı yazılar ile OHAL işlemleri inceleme komisyonuna değinen yazarlardan olan Haber Türk yazarı Sevilay Yılman bu haftaki yazısında “OHAL Komisyonu çözüm değil yeni bir düzenleme kaçınılmaz!” açıklamasında bulundu.

A+A-

Bir milyon kişinin gözü kulağı OHAL inceleme komisyonu kararlarında

Kendisine gelen mağduriyet mektuplarına değinen Gazeteci Yazar Sevilay Yılman “Ve yüzden de sadece dilimde değil, gelen mağduriyet mektuplarını okumaktan dolayı gözlerimin içinde de bitti o tüylerden!” ifadesini kullandı. OHAL inceleme komisyonu konusunda derdini anlatamadığını vurgulayan Sevilay Yılman OHAL inceleme komisyonunun gündemde olmamasına rağmen bu komisyonun ülkede yaklaşık 1 milyon kişiyi ilgilendirdiğini belirtti.

OHAL İNCELEME KOMİSYONU SON DURUM

“Bazılarınızın gündeminde değil biliyorum bu mesele, ama bilmelisiniz ki şu anda bu ülkede yaşayan ve sayıları 1 milyona yakın olan bir kesim var ve bunların tek gündemi OHAL, yani Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu! Esasında bu komisyona başvuru sayısının toplamı 107 bin 175, ama bunun geçmiş aylarda 6 bin 400’ünün incelenmesi tamamlanmıştı.” açıklamasında bulunan Sevilay Yılman OHAL işlemleri inceleme komisyonundan çıkacak kararlardan etkilenecek yaklaşık 1 milyon kişi olduğunu ifade etti. OHAL komisyonunun karar vermesi gereken dosya sayısının 102 bin olduğunun altını çizen Sevilay Yılman “Geriye kalan dosya sayısı 102 bin. Ancak bu başvuran kişilerin bir eşi ve çocuklarının, annesinin, babasının, kardeşinin, dayısının, amcasının velhasıl yakın akrabalarının olduğunu düşünün ve OHAL Komisyonu’ndan çıkacak kararı yüreği ağzında bekleyenlerin toplam sayısının ne kadara vurduğunu görün!” dedi.

1 MİLYON İNSANIN BEKLENTİSİ VAR

Yazar Sevilay Yılman başvuranlarla birlikte toplam sayının 1 milyonu bulduğunu belirtirken “Milyona yakın demem ondan işte! Ve ne yazık ki bu milyona yakın insanların beklentisine bir türlü cevap verilemiyor. Biliyorsunuz, geçen mart ayının başında komisyonun yavaşlığını dile getirmiş ve bu yavaşlıkla başvuruların tamamının 10 yılda bitirilmesinin mümkün olmadığını söylemiştim. O yazdıklarıma epeyce bir destek geldi. Hem başvuruculardan hem de başvurulanlardan. Her iki taraf da bu hususta bana hak veriyor, ama tabii mesele benim haklı olup olmadığım değil, sorunun nasıl çözüleceği.” açıklamasında bulundu.

OHAL KOMİSYONU ÇALIŞMALARI YETERLİ DEĞİL

OHAL inceleme komisyonunun çalışmaları hakkında son durum bilgisi aldığını belirten Yılman, OHAL komisyonunun çalışmalara devam ettiğini ancak çalışmaların yetersiz kaldığını ifade etti. “Dün bir kez daha OHAL Komisyonu çalışmalarını yokladım. Çalışmalara tam sürat devam ediliyor ancak yeterli değil. Çünkü komisyon bünyesinde 80’i raportör (hâkim, uzman, müfettiş) olmak üzere toplam 220 personel görev yapıyor olsa da yapılacak iş ya da işlemler belli. Öğrendiğim kadarıyla büyük bir titizlikle çalışılıyor. Mesela arşivleme ve inceleme işlemleri için özel bir bilgi işlem altyapısı oluşturulmuş, başvurulara ilişkin 20’den fazla kurum ve kuruluştan temin edilen tüm bilgiler bu sisteme kaydediliyormuş, ancak bunların hepsi karar verme sürecine yani sonuca gidişe hız katmıyor.” ifadelerine yer veren Yılman OHAL inceleme komisyonunda gördüğü sorunları dile getirdi.

BU İŞ OHAL KOMİSYONU İLE ÇÖZÜLMEZ

“Dün anladım ki bu iş OHAL Komisyonu’yla çözülecek bir iş değil. Bence başka bir çözüm üretmek gerekiyor. Örneğin, yeni bir KHK çıkarılıp en azından OHAL Komisyonu’nun kararını bekleyenlerin bir kısmının talebi karşılanabilir.” açıklamasında bulunan Sevilay Yılman aklındaki çalışma şablonunu açıkladı. “FETÖ’yle irtibata kanıt sayılan bazı hususlar suç olmaktan çıkarılabilir. Bank Asya’nın kurucusu olan kerli ferli adamlar elini kolunu sallayarak ortada dolaşırken, bu bankada hesabı olduğu için üç kuruş memur maaşı alanları FETÖ’cü deyip KHK’yla ihraç etmek zaten hakkaniyetli bir yaklaşım değildi. Bu durum düzeltilebilir mesela.” önerisinde bulunan Sevilay Yılman “Bu benim aklıma gelen bir formül. Pekâlâ başka formüller de bulunabilir. Nasıl olur bu bilmiyorum, ama gerçek olan şu ki OHAL Komisyonu imkânlar ve şartlar gereği hız yapamıyor. Er geç karar verilecek elbette ama unutmayalım ki geç gelen adalet de adalet değildir.” dedi.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum