1. HABERLER

  2. AĞRI

  3. Nuh'un Gemisi Heyelan İle Mücadele Ediyor
Nuh'un Gemisi Heyelan İle Mücadele Ediyor

Nuh'un Gemisi Heyelan İle Mücadele Ediyor

Ağrı'nın Doğubeyazıt ilçesinin Telçeken köyünde iddialara göre Nuh’un Gemisi’ne ait kalıntılar bulunmuştu. Usta fotoğrafçı Ara Güler’inde katkılarının olduğu bu kalıntının şimdiki hali hakkında uzmanlar uyarıda bulundu.

A+A-

Ağrı'nın Doğubeyazıt ilçesinin Telçeken köyünde iddialara göre Nuh’un Gemisi’ne ait kalıntılar bulunmuştu. Usta fotoğrafçı Ara Güler’inde katkılarının olduğu bu kalıntının şimdiki hali hakkında uzmanlar uyarıda bulundu. Açıklamalara göre, toprak heyelan halinde olduğu için yapıya zarar veriyor. Ve söz konusu yapının kurtarılarak bilimsel araştırmalarda kullanılması gerekiyor.

agri-dagi-ve-nuhun-gemisi1.jpg

1959 yılında Harita Mühendisi İlhan Durupınar tarafından Ağrı’nın Doğubeyazıt ilçesine bağlı olan Telçeken Köyü’ndeki bir arazide bulunduğu iddia edilen Nuh’un Gemisi, çok ciddi seviyede heyelan ve toprak kayması tehdidi altında. Sırtını yaslamış olduğu dik dağın yamacındaki gemi kalıntısının da bulunduğu bölgede her geçen yıl artan şekilde toprak kayması yaşanıyor. Gemiyi andıran yapının kenarlarındaki topraklar heyelan sebebiyle bozuldu.


EN KISA ZAMANDA KORUMA ALTINA ALINMASI GEREK

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Faruk Kaya, heyelan tehdidi altında olan tarihi yapıyla ilgili Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın bir an evvel koruma çalışmaları yapması gerektiğinin de altını çizdi. Nuh'un Gemisi belgeselinin yapımcılığını üstlenen Cem Sertesen de bölgenin bir an evvel koruma altına alınmasını istedi.

Sertesen, "1995 yılında ilk kez bu bölgeyi gördüm. Daha sonra 4 kez burayı ziyaret ettim. Geçen yıl da buradaydım ancak bugün ki kadar akıntı yoktu. Maalesef, doğal yapının kenarlarının şekli gittikçe bozuluyor. Toprak heyelan halinde bu yapıya zarar veriyor. Bu yapının o akıntıdan kurtarılması, ondan sonra bilimsel araştırmalar yapılması gerekiyor. Ama öyle kazma kürekle değil, günümüzün çok ileri teknolojisiyle yapılacak bilimsel araştırmalar. Eğer buraya kazma kürekle girilirse artık bozulmaya başlamış olan şekil tamamen yok olur" dedi.

nuhun-gemisi1.jpg


TÜRKİYE CİDDİ ÇALIŞMALAR YAPMALI

Prof. Dr. Faruk Kaya, konuyla ilgili olarak başta Amerika olmak üzere Avrupa ülkelerinde çok ciddi çalışmalar yapıldığını belirterek şunları ekledi: "Uluslara arası çapta önemli olan sahaya Türkiye'nin de ciddi çalışmalar yapması gerekiyor. Doğal sit alanı olarak ilan edilen bu alanın koruma altına alınması ve korunması için çeşitli çalışmaların yapılması çok önemlidir".

Başta bilim adamları olmak üzere, jeolog ve din adamlarının buradaki tırmanışlara katıldığını da belirten Kaya, “Çeşitli koruma çalışmaları yapılmazsa bu doğal anıtın doğal yapısını kaybedebileceği tehlikesiyle karşı karşıya olduğu söylenebilir. Turizm anlamında dünya için ilgi çekici yer olan anıt ve çevresinde bir an önce çalışmaların yapılması, buranın gerçekten Nuh'un gemisi anıtının yapısıyla ilgili geçmişiyle ilgili tarihlendirme çalışmaları yapılması, mutlaka koruma altına alınması gerekir”.


Editör: Başak Gökçam

HABERE YORUM KAT

YORUM EDİTÖRÜ: Yorum ve Düşüncelerinizi Bizimle Paylaşın.