1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Nasuh Tevbesi Yemini Ne Anlama Gelir? Nasuh Tevbesi Nedir?
Nasuh Tevbesi Yemini Ne Anlama Gelir? Nasuh Tevbesi Nedir?

Nasuh Tevbesi Yemini Ne Anlama Gelir? Nasuh Tevbesi Nedir?

Nasuh tevbesi içten, samimi ve halisane yapılan Kur’anî bir tövbedir. Nasuh tevbesi yapılırken kişi tövbe ederken, yaptığı günaha duyduğu vicdan azabından dolayı kendini kötü hissetmeli.

A+A-

Nasuh Tevbesi Yemini Ne Anlama Gelir? Nasuh Tevbesi Nedir? Nasıl Yapılır 

Sözlük anlamı “dönmek” olan tövbe, kabahatinden, kabahat olduğu için pişmanlık duyarak vazgeçmek ve vicdanında meydana gelen çirkinliğinden dolayı terk etmek anlamına gelir. Tövbe, manevi olarak benliğin bir hesaplaşması ve kişinin kendisini yenilemesidir. Peki Nasuh tevbesi nedir?

NASUH NE DEMEK?

Nasuh kelimesi de sözlükte “en halis, en safi ve en içten” anlamına gelir. Ayrıca bu kelime yırtığı, söküğü dikip kapayan, bozulanı ıslah eden ve hiçbir gedik bırakmayacak şekilde onaran manasını da içine almaktadır.

NASUH TEVBESİ NEDİR?

tövbe-i nasuh, hüsn-i niyet, hulus-i kalp, ciddi ve yürekten tövbede bulunmak demektir. Ayrıca tövbe-i nasuh başkalarına nasihat ediyor gibi güzel örnek olmak anlamlarını da taşımaktadır. Nitekim kul, günah ile kirlenirken, tövbe ile temizlenebilmektedir.

Nasuh tövbesi içten, samimi ve halisane yapılan Kur'anî bir tövbedir. Dolayısıyla kişi tövbe ederken, yaptığı günaha duyduğu vicdan azabından dolayı dünya başına dar gelmeli, iç dünyası kendisini sıktıkça sıkmalı ve her şeyden kesilip Allah'a sadakat ve samimiyetle yalvarıp, sığınmalıdır. Şu halde Kur'an'da anlatılan nasuh tövbesi, bilmeden yapılan kötülükleri öğrendikten sonra Kifl gibi hemen terk edebilme şeklindeki azim ve kararlılıktır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Bir Yorum Yapın Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.