1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Nasır: “İzto’da Değişim Yaşanacak, Kazanan İzmir Olacak”
Nasır: “İzto’da Değişim Yaşanacak, Kazanan İzmir Olacak”

Nasır: “İzto’da Değişim Yaşanacak, Kazanan İzmir Olacak”

Müteahhitler Federasyonu (MÜFED) Başkanı ve İZTO 67-İnşaat Yapım ve Onarım Grubu Meclis Üyesi Necip Nasır, 9 Nisan Pazartesi günü gerçekleştirilecek...

A+A-

Müteahhitler Federasyonu (MÜFED) Başkanı ve İZTO 67-İnşaat Yapım ve Onarım Grubu Meclis Üyesi Necip Nasır, 9 Nisan Pazartesi günü gerçekleştirilecek İzmir Ticaret Odası (İZTO) seçimlerinin İzmir için tarihi bir dönemeç olduğuna dikkat çekerek, "Bu seçimin sonucunda İZTO'da değişim yaşanacak ve kazanan İzmir olacak" dedi.

İzmir'de, son 20-25 yılda ülkemizin diğer illeriyle karşılaştırıldığında var olan potansiyeline yakışmayan bir durgunluk yaşandığı gerçeğinin net bir şekilde görüldüğünü savunan İZTO 67-İnşaat Yapım ve Onarım Grubu Meclis Üyesi Necip Nasır, "Ticaret odalarının amacının, kuruldukları yerdeki işadamları ve ticaretle uğraşanların sorunlarını gidermek ve ticaret hacimlerini genişletmek olduğu yasa ve yönetmeliklerle düzenlenmiştir. İzmir'imizde 132 yıllık köklü bir tarihi geçmişe dayanan ve her dönemde kent için gelişimin önünü açan İzmir Ticaret Odası'nın, son dönemlerde değişimin önünde engel oluşturan bir profil çiziyor olması düşündürücü ve üzücüdür" diye konuştu.

İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş'ın, "İzmir'i birlikte yeniden inşa edeceğiz" sözlerini hatırlatan Nasır, sözlerini şöyle sürdürdü: "Demirtaş'a sormak gerek; 26 yıldır aklın neredeydi? İzmir'i yeniden inşa etmek için 26 yıldır yapmadığın neyi yapacaksın? Demirtaş artık insanların aklı ile alay etmeyi bırakmalı. Bugün inşaat sektörünün İzmir'deki hali herkesin malumudur. Bu vaadin gerçekleşmesi bir 26 yıl daha sürecekse bizler İzmir'in inşasını asla göremeyeceğiz demektir. Bu aldatmacalara artık kimse inanmıyor. Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz. İnşaat sektörünün koltuk kazanmaya dönük vaatlere bu saatten sonra itibar etmeyeceğini biliyoruz. Ne yazık ki; İzmir Ticaret Odası yönetiminin görevlerini yerine tam olarak getirmemesi nedeniyle İzmir'imizin ticaret hacmi gün geçtikçe daralmakta ve İzmirli işadamları, müteahhit, mühendis ve mimarlar bir zamanlar vatandaşlarımızın yurt dışına göç ettikleri gibi şehir dışına gitmektedirler. Kentten kaçışları engellemek noktasında her birimize çok önemli görevler düşmektedir, Bunun tek yolu da canlanmış bir İzmir ekonomisidir."

"İzmir'in marka şehir olmaması için mazereti yok"

"İzmir'imizin markalaşmış bir dünya kenti olmaması için hiçbir mazereti bulunmamaktadır" görüşünü dile getiren Necip Nasır şunları söyledi: "İzmir'in önündeki tek engel, ticaretinin iyi yönetilememesidir. Bunun en önemli sorumlularından biri ise İzmir Ticaret Odası'nda 26 yıldır iktidarda olan tek kişilik yönetim anlayışıdır. 9 Nisan Pazartesi günü gerçekleştirilecek olan İZTO seçimleri, İzmir için değişimin başlangıcı olabilecek bir fırsattır. Müteahhitler Federasyonu ve İzmir Müteahhitler Federasyonu olarak inşaat maliyetlerinin yüzde 25 arttığı, demir fiyat artışlarının yüzde 153'ü aştığı ve sektörün daralmaya başladığı, İzmir için kentsel dönüşüm sürecinin doğru yönetilmesinin yaşamsal önem taşıdığı bu süreçte, şu anki tek adam zihniyetine dayanan yönetim anlayışıyla bir yerlere varılması mümkün değildir."

"Bugün birlik ve beraberlik günüdür"

İzmir Ticaret Odası'nda, sadece seçim dönemlerinde inşaat sektörünü hatırlayarak, iktidar hırsıyla sektör temsilcileri müteahhitleri birbirine düşürüp, böldürüp, her türlü ayrıştırıcı söylemleri mübah saymayı alışkanlık haline getirmiş olan tek kişilik yönetim anlayışının değişmesinin kaçınılmaz olduğunu kaydeden Nasır, "Bugün birlik ve beraberlik günüdür. İktidar hırsı ile ayrıştıran, bölen, yöneten anlayıştan artık kurtulmak gerekliliği, İzmirli her işadamı ve meslektaşımın sorumluluğudur" ifadesini kullandı.

"Oylarını değişimden yana kullanmalarını bekliyoruz"

Necip Nasır sözlerine şöyle devam etti: "İzmir Ticaret Odası'nı, tüm üyeleriyle birlikte katılımcı bir anlayış ile yönetmeye, "Her bi rey değişim için" sloganıyla başkan adayı olan Mahmut Özgener, Müteahhitler Federasyonu Başkanı olarak ben Necip Nasır, yönetim kurulu ve bağlı derneklerimizle İzmir Müteahhitler Federasyonu Başkanı Ziya Dağlıer, yönetim kurulu ve bağlı dernekleri birlikte hareket ederek, inşaat sektörü temsilcilerinin İzmir Ticaret Odası Meclisi'nin oluşmasında etkin rol almasının tarihsel öneminin olduğu bu süreçte, yönetişim anlayışını tesis etmek için tüm değerli meslektaşlarımızdan 9 Nisan Pazartesi günü gerçekleştirilecek İzmir Ticaret Odası seçimlerinde oylarını değişimden yana kullanmalarını bekliyoruz."

Celal KÖRLÜ/IHA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.