1. HABERLER

  2. YAŞAM/HOBİ

  3. Nasıl Erken Emekli Olurum? Erken Emeklilik Şartları Nelerdir?
Nasıl Erken Emekli Olurum? Erken Emeklilik Şartları Nelerdir?

Nasıl Erken Emekli Olurum? Erken Emeklilik Şartları Nelerdir?

Hergün milyonlarca insan nasıl erken emekli olurum, erken emeklilik şartları nedir? kadınlar için erken emeklilik nasıl olunur şartları nedir sorusuna sizler için yanıt arayıp Emeklilik ile ilgili tüm işlemleri sizler için haberimizde hazırladık.

A+A-

Nasıl Erken Emekli Olurum?

2018 yılının en çok merak edilen konuları arasında, nasıl erken emekli olurum konusu bulunuyor. 2018 erken emeklilik şartları neler gibi soruların cevabını vererek, konu hakkında bilgilenmenizi sağlıyoruz.

Erken Emeklilik Nedir?

İlk olarak erken emeklilik nedir sorusunun cevaplanmasını sağlıyoruz. Sigortalı olan çalışan herkesin en merak ettiği konu, erken emekliliktir. Erken emekli olunması için komisyon tarafından çalışmaların sürdürülüyor olduğunu söyleyebiliriz. Erken emeklilikte sağlık çalışanları kapsamında yapılan çalışmaların son bulmak üzere olduğu biliniyor. Ayrıca öğretmenler, itfaiyeciler, postacılar için de aynı çalışmaların hızla devam ettiğini söyleyebiliriz. Kamu kurum ve kuruşlarında yer alan çok sayıda kişinin iş hayatında olarak çalışmasının sonucunun erken emeklilik olması talep ediliyor. Her komisyon her sektörde yer alan sigortalı çalışanlar için emeklilik şartlarını ve diğer şartları belirleyecektir.

Emekli olunması için;

  • Prim ödemesi
  • Yaş sınırının tamamlanması
  • Belli bir süre çalışmış olması şartları bulunuyor.
     

emeklilik.jpg
Erken Emeklilik Şartları Nelerdir?

Kadın ve erkeklerde erken emeklilik şartları nedir sorusunun farklı şekillerde cevaplanması mümkündür. Kadınların doğum yapıyor olmasından ötürü, emeklilik süreçlerinde kısalmasının olması mümkündür. Aşağıda erken emeklilik şartlarına dair detaylar verilmiştir.

Kadınlarda Doğum İmkanı

Kadın çalışanların çocuk doğurmaları durumunda prim kazanmaları söz konusu oluyor. Bu avantaj, 3 çocuğa kadar borçlanma ile 2060 gün, yani 6 yıl kazandırmaktadır. Annenin yaşı ve yılı dolmuş olması durumunda, 2060 günü eksikse direkt olarak emekli olması için 6 yıl daha çalışması gerek. Fakat, 3 çocuğu varsa direkt olarak anne borçlanarak 6 yıl erken emekli olma hakkı kazanıyor. Sigortadan önceki çocuklar için bu hakkın tanınmadığını bilmelisiniz.

Hatırlatma: Staj için yapılan sigorta başvuruları kabul edilmiyor.

Doğum Borçlanmanın Şartları;

  • Doğumdan önde SSK tescilli
  • Doğumdan sonraki iki yıl içinde adına herhangi bir prim yatmamış olması
  • Doğumdan sonraki iki yıl içinde çocuğun sağ olması

Yukarıda verilen şartlar, doğum borçlanmanın olması için isteniyor. Şartları sağlıyor olmanız durumunda doğum borçlanma hakkınızı kullanabilirsiniz.

Askerlik Yaşı Azaltılıyor

Erkeklerin askerlik süreleri hem yaşın geri çekilmesine hem de prim kazanmasına avantaj sağlıyor. Sigortalı olan kişilerin er ya da erbaş olarak, yedek subay olarak görevlerinin tamamının ya da bir kısmının paraya dönmesi, emeklilik hesaplarına aktarılması sağlanıyor. Sigortalı olduktan önce yapılan askerlik borçlanması, sigorta giriş tarihi borçlandığı gün kadar geriye gidebilir. 1988 girişli birinin, 1 yıl askerlik borçlanması yapması 1987 girişli olması ve şartların ona göre belirlenmesini sağlar. Böylece en az bir yaş önde emekli olunması imkanı bulunur.

Yaştan Emeklilik

Bir diğer adı kısmı emekliliktir. 15 yıl ve 3.600 günü dolduran daha fazla çalışmadan emekli olma hakkı kazanabilir. Yaş şartı kadınlarda 58 erkeklerde ise 60 olacaktır. Böylece yaşı gelmiş; ancak çalışma imkanı olmayan kişiler, maaş almaya başlayabilir.

Yıpranma

Erken emeklilik avantajları arasında bazı mesleklerin emeklilik imkanının olduğunu söyleyebiliriz. Yıpranma adı altında, mesleğin zorluğundan ötürü bir erken emeklilik söz konusu olabiliyor. Fiili hizmet süresi zammı denilen bu avantaj, belli oranda gün eklenerek ve işe girişi geriye çekerek erken emekliliğin yolunu açıyor.

Bakıma Muhtaç Çocuğu Olan

Sürekli bakıma muhtaç çocuğu olan kişiler, malul çocuğu bulunan kadınların erken emeklilik avantajlarından yararlanabilir. 2008’den sonra prim ödeme gün sayılarının 4’te 1’i, prim ödeme gün sayıları toplamına eklenmektedir. Bu sürelerin yaştan düşmesi sağlanmaktadır.

Erken Emeklilikte Yaşa Takılanlar 2018

Çok sayıda çalışanın beklediği erken emeklilik, yaş sorunu ile karşı karşıya bırakabiliyor. Bu sorunun ortadan kaldırılması için ise yeni düzenleme olup olmadığı yeniden konuşulmakta. Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı talepleri alıyor. Bakan Mehmet Müezzinoğlu’na iletilen erken emeklilik isteklerinin olumsuz yanıtlandığını söylemiştik. Bakanın değişmesinden sonra direkt olarak aynı soruların ona iletilmesi söz konusudur. Erkek emeklilik talepleri arttığından, bu konunun çözümlenmesi için yaş sorunu mutlaka yeniden gündeme gelecektir.

Ağrısöz- ÖZEL

HABERE YORUM KAT

UYARI: Bir Yorum Yapın Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.