1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Muş Malazgirt’te ‘Kariyer Günleri’ Etkinliği
Muş Malazgirt’te ‘Kariyer Günleri’ Etkinliği

Muş Malazgirt’te ‘Kariyer Günleri’ Etkinliği

Muş'un Malazgirt Mesleki ve Teknik Anadolu (Sağlık) Lisesi tarafından "Kariyer Günleri" etkinliği düzenlendi.

A+A-

Muş'un Malazgirt Mesleki ve Teknik Anadolu (Sağlık) Lisesi tarafından "Kariyer Günleri" etkinliği düzenlendi.

Malazgirt Mesleki ve Teknik Anadolu (Sağlık) Lisesinin düzenlemiş olduğu "Kariyer Günleri" etkinliğine katılan Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili Soner Kırlı, kaymakamlık ve belediye başkan vekilliği mesleklerinin zor ve güzel yanlarını anlattı. Kaymakam Kırlı, "Bugün burada aranızda olmaktan son derece mutluyum. Geleceğimiz olan siz değerli öğrencilerimize kaymakamlık ve belediye başkan vekilliği meslekleri hakkında kısa bilgiler vermek istiyorum. Kaymakam ilçede hükümetin temsilcisi sıfatıyla genel idarenin başıdır. Bu yüzden ilde vali, ilçede kaymakam yalnızca İçişleri Bakanlığının değil tüm bakanlıkların görevlerinin ilde ve ilçede üstlenmişlerdir. Bu açıdan vali ve kaymakamın sorumluluk ve yetki alanı çok geniştir. İlçenin genel idaresinden kaymakam sorumludur. Bakanlıkların kuruluş kanunlarına ilçede lüzumu kadar teşkilatı bulunur. Bu teşkilat kaymakamın emri altındadır. Bu nedenle, ilçenin en büyük mülki amiri olan kaymakam, hizmetin daha etkin ve verimli yürütülmesi, vatandaşların memura daha çok ulaşımının sağlanması ve kamu binalarının güvenliğinin sağlanması için çalışır. Bildiğiniz üzere bu ilçede kaymakamlığın yanı sıra belediye başkan vekilliği yapıyorum. Belediye başkan vekilinin görevleri ise; belediye teşkilatının en üst amiri olarak belediye teşkilatını sevk ve idare etmek, belediyenin hak ve menfaatlerini korumaktır. Kanunla belediyeye verilen görev ve hizmetlerin etkin ve verimli bir şekilde uygulanabilmesi için gerekli önlemleri almak, belediyenin hizmet vermekte olduğu halkın ihtiyaç ve huzuruna yönelik çalışmalar yapmak, asli yaptığı görevlerini reklam amaçlı kullanmaz. Belediye başkanı direkt olarak devlete bağlı olarak çalışmaktadır. Bu durum belediyenin özerk bir kuruluş olmasına, yani kararlarını sadece yasalar ışığında vermesine yardımcı olmaktadır. Her devlet kurumunun olduğu gibi belediyeler de denetlenmelidir, bu nedenle İçişleri Bakanlığına bağlı olarak çalışmaktadırlar" dedi.

"Annem bana Kaymakam olacaksın derdi"

Kaymakamlık mesleğini daha çocukken kafasına koyan annesine teşekkür eden Kaymakam Kırlı, "Ben size başımdan gecen kaymakamlıkla ilgili bir anımı anlatmak istiyorum. Ben Aksaray Eskil doğumluyum, fakat Konya'da büyüdüm. Ben daha 11 yaşındayken Konya'da annemle birlikte okula giderken, Konya Valiliğinin önünden geçtik. Hiç unutmuyorum, o anda annem bana şunu dedi, "Oğlum bir gün seni burada, bu valilikte çalışırken görmek istiyorum." Aradan yıllar geçti, ben annemin dediği gibi kaymakam oldum ve ilk tercihimi de Konya Valiliği yazdım. Allah'ta nasip etti ve ilk staj yerim Konya Valiliği oldu. Annemin yıllar öncesindeki dua ve temennisi gerçek olmuştu. Bana kaymakamlık mesleğini aşılayan anneme çok teşekkür ediyorum. Sizlere kaymakamlık mesleğini ve belediye başkanlık mesleklerini anlattım. Siz değerli öğrencilerime en büyük tavsiyem, özellikle seveceğiniz mesleği ve haz alacağınız mesleği seçin" diye konuştu.

Program, soru-cevap bölümüyle sona erdi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.