1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Mide Kanserine Erkekler Daha Fazla Yakalanıyor
Mide Kanserine Erkekler Daha Fazla Yakalanıyor

Mide Kanserine Erkekler Daha Fazla Yakalanıyor

Dünya da kansere bağlı ölümlerin başında mide kanseri gelmektedir. Kadınlardan çok erkekleri etkilyen ve erkeklerin 2 kat daha fazla mide kanserine yakalanma riski daha yüksektir.

A+A-

Türkiye Mide Kanseri Raporu kapsamında hekimler, halk arasında mide kanserine farkındalık ve bilgi düzeyi üzerinde çalışmalar yapıldı. Mide kanseri tedavisinde yenilikçi tedavilerin tutumları dile getirildi.  Erken teşhis hayat kurtarır slagonunda dediğimiz gibi , erken teşhis ile mide kanserinin tedavi edilebilir bir hastalık olduğu düşünülüyor. Aynı zamanda çalışmaya katılanların neredeyse tamamı,  pahalı kanser tedavilerinin SGK tarafından finanse edilmesi gerektiğini düşünüyor.


HEKİMLER TEDAVİYİ DEĞİŞTİRMEK ZORUNDA KALIYORLAR

Hekimlerin çoğu, son 20 yılda mide kanseri hasta sayısının arttığını, buna karşın mide kanseri hastalarının yaşam sürelerinin uzadığını düşünüyor. Hekimlerin yarısı hem erken teşhis yöntemlerini yeterli bulmuyor hem de var olan tüm tedavi seçeneklerinin ülkemizde bulunmadığını ifade ediyor. 

Sadece %20’si “var olan tüm mide kanser tedavi seçenekleri ülkemizde bulunmaktadır” ifadesine katılıyor. Hekimler, tedaviye erişilemediği için mide kanseri hastalarının %75’inde tedaviyi değiştirmek zorunda kaldıklarını belirtiyor. 


MİDE KANSERİ ÖLÜM ORANLARI

İstatistiklere göre mide kanserine yakalanan hastaların yaklaşık %30’u 5 yıl hayatta kalmıştır. Bunun anlamı şudur: mide kanserine yakalanan 100 hastadan 30’u en az 5 yıl boyunca hayatta kalmaktadır. Genellikle ileri evrelerde, tümör diğer dokulara yayıldıktan sonra teşhis edilebilen bir kanser türü olduğu için hayatta kalma oranları düşüktür. Ameliyat ile tedavi edilebilen hastaların yaşam şansı diğerlerine göre daha yüksektir.


MİDE KANSERİ EVRELERİ

Evre 1A
Tümör midenin bağlayıcı dokuları ya ince kas katmanlarında başlamış ve başka bir yere yayılmamış halde küçük boyutludur. Ölüm riskinin en az olduğu evredir.

Bu evrede teşhis edilen mide kanserinde 5 yıl hayatta kalma oranı %71’dir.

Evre 1B
Bu evrede tümör mide çeperinde ya da yakındaki bir veya iki lenf bezinde görülmüştür.

Bu evrede teşhis edilen mide kanserinde 5 yıl hayatta kalma oranı %57’dir.

Evre 2A
Bu evrede tümör midedeki dokulardan ve ince kaslardan lenf bezlerine sıçramış, yahut midenin ana kaslarını etkisine almıştır.

Bu evrede teşhis edilen mide kanserinde 5 yıl hayatta kalma oranı %46’dır.

Evre 2B
Bu evrede tümör mide çeperinden birkaç lenf bezine yayılmış yahut midenin tamamına sıçramıştır.

Bu evrede teşhis edilen mide kanserinde 5 yıl hayatta kalma oranı %33’tür.

Evre 3A
Bu evrede tümör midenin ana kaslarında tamamen yayılmış ve 6-7 lenf bezinde etkili olmaktadır. Başka bir organa ya da dokuya sıçramamıştır.

Bu evrede teşhis edilen mide kanserinde 5 yıl hayatta kalma oranı %20’dir.

Evre 3B
Bu evrede tümör mide çeperini de aşarak yakındaki bağırsak, karaciğer, pankreas yahut ana damarlarından birine sıçramıştır.

Bu evrede teşhis edilen mide kanserinde 5 yıl hayatta kalma oranı %14’tür.

Evre 3C
Bu evrede tümör midenin tamamınında ve etraftaki bütün lenf bezlerinde yayılmıştır.

Bu evrede teşhis edilen mide kanserinde 5 yıl hayatta kalma oranı %9’dur.

Evre 4
Bu evrede tümör uzaktaki organlardan birine, akciğer, beyin ya da kemiklere sıçramıştır. Mide kanserinin en ölümcül evresidir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.