1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Mersin Trafiği Kargaşadan Kurtuluyor
Mersin Trafiği Kargaşadan Kurtuluyor

Mersin Trafiği Kargaşadan Kurtuluyor

Mersin Büyükşehir Belediyesi, kent trafiğini rahatlatma çalışmaları kapsamında, trafiğin yoğun olduğu kavşaklara yeni nesil "Akıllı Kavşak Yönetim...

A+A-

Mersin Büyükşehir Belediyesi, kent trafiğini rahatlatma çalışmaları kapsamında, trafiğin yoğun olduğu kavşaklara yeni nesil "Akıllı Kavşak Yönetim Sistemi" yerleştiriyor.

Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamaya göre, kentin trafiğini rahatlatacak çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. Mersin'in en önemli ve yoğun kavşaklarından biri olan PTT kavşağına demosu yerleştirilen yeni nesil "Akıllı Kavşak Yönetim Sistemi'nin test aşaması tamamlandı. Trafiğin oldukça yoğun olduğu PTT kavşağında denenen sistem, kavşağı trafiğin yoğunluğundan vatandaşları da trafik karmaşasından kurtardı.

PTT kavşağında test edilen sistem, 2018 yılı içerisinde Mezitli Belediyesi kavşağı, Dumlupınar kavşağı, Çetinkaya kavşağı ve Hilton kavşağı başta olmak üzere trafiğin en yoğun olduğu 67 kavşağa yerleştirilecek ve bu sayede Mersin trafiği rahatlayacak.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanlığı ekipleri tarafından kavşaklara yerleştirilecek sistem sayesinde, kavşakların trafik yoğunluğuna göre yönetilmesine imkan sağlanacak. Bu sistem sayesinde kavşaklardaki anlık sinyal düzeni görüntülenirken, anında müdahale edebilme ve şehrin trafik yoğunluğu haritasının çıkarılması da mümkün olacak. Kamera sistemleri, kavşağa bağlı her yön için ilgili yöndeki araçları sayabilecek şekilde yerleştirilirken, bu kameralardan elde edilen veriler Trafik Kontrol Yönetim Sistemi Merkezi'nde toplanarak şehirdeki trafik kontrol altına alınacak.

Kavşağa bağlı kameralar sayesinde her yöndeki araçların sayısını tespit eden bu sistem, trafik ışıklarını tamamen araç yoğunluğuna bağlı olarak yönetecek. En yoğun olan yöne daha uzun süre boyunca yeşil ışık yakılmasını sağlayan sistem sayesinde, kavşak genelinde araçların ortalama bekleme süresi en aza inmiş olacak.

Araçların trafikte daha kısa süre kalması, trafik yoğunluğunun azaltılması, ortaya çıkan zaman kaybının en aza indirilmesi, yakıt tüketiminin azaltılmasını sağlayacak olan sistem, buna bağlı olarak çevre kirliliğini de önemli ölçüde azaltmış olacak.

Bu sistemle vatandaş kazanacak

PTT kavşağına kurularak test aşaması tamamlanan sistem sayesinde tek kavşakta günlük bin 600 litre yakıt tasarrufu sağlandı. 67 kavşağa kurulacak olan sistem tamamlandığında araçların günlük 107 bin 200 litre yakıt tasarrufu yapması sağlanacak ve vatandaşlara yıllık 39 milyon 128 bin litre yakıt kazancı sağlayacak. Elde edilen yakıt kazancı sayesinde günlük 448 bin 096 TL maliyet, yıllık ise 163 milyon 555 bin 40 TL yakıt parası vatandaşın cebinde kalacak. Bu kazançla hem vatandaşın cebine hem de ülke ekonomisine katkı sağlanacak.

Kırmızı ışıkta durma sayısı yüzde 21 azalacak

Trafiğin sürekli ve hızlı şekilde akmasını sağlayarak oluşan yoğunluğu önemli ölçüde azaltacak Akıllı Kavşak Yönetim Sitemi sayesinde, vatandaşlar trafikte zaman kaybetmeyecek. Kurulan sistem sayesinde araçların ortalama hızı yüzde 23 artarken, kırmızı ışıkta durma sayısı yüzde 21 oranında azaltılacak ve kırmızı ışıkta beklemelere bağlı oluşan gecikmeler yüzde 29 azalacak.

IHA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Bir Yorum Yapın Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.