1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Memur ve emekli maaş zamları 2019 belli oldu!
Memur ve emekli maaş zamları 2019 belli oldu!

Memur ve emekli maaş zamları 2019 belli oldu!

Altı aylık enflasyon sonuçlarının açıklanmasının ardından milyonlarca memur ve emeklinin merakla beklediği maaş zamları da belli oldu. İşte zamlı memur ve emekli maaşı...

A+A-

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) enflasyon rakamlarını açıkladı.

Haziran ayında tüketici fiyatları aylık yüzde 0.03 artması sonrası, yıllık enflasyon yüzde 15.72 oldu.

Bu rakam sonrası SSK ve BAĞ-KUR emekli aylıklarına temmuz ayında yüzde 5 oranında zam yapılacak.

Memur ve memur emeklilerinin aylıkları ise yüzde 6 oranında artırılacak.

5 AYDA YÜZDE 4.98 OLDU

Son toplu sözleşmeye göre; memur ve emeklisine ocakta yüzde 4 zam yapıldı. Temmuzda ise yüzde 5 zam yapılacak. Türkiye İstatistik Kurumu’na (TÜİK) göre; enflasyon ocakta yüzde 1.06, şubatta yüzde 0.16, martta yüzde 1.03, nisanda yüzde 1.69 ve mayısta da yüzde 0.95 arttı. 5 aylık toplam kümülatif enflasyon yüzde 4.98 oldu.


EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI NE KADAR OLACAK?

Ocakta memur ve memur emeklisine yüzde 4 zam yapılmıştı. 6 aylık enflasyon bu zammı aşacağından yüzde 1.5-2 arası fark oluşabilir. Böylece en düşük memur maaşı 3512 liradan 3740 liraya, en düşük memur emekli aylığı ise 2536 liraya yükselecek

2000'den önce emekli olup şu an en düşük 1888 lira maaş alan SSK'lı emeklinin maaşı yüzde 5.5 zam olması halinde 1992 liraya, Bağkurlu esnafın maaşı ise 1596 liradan 1684 liraya çıkacak.


Emeklilerin heyecanla beklediği zaman geldi. 12.3 milyon emeklinin Temmuz zammının oranı yarın belli olacak. Türkiye İstatistik Kurumu'nun açıklayacağı ilk 6 aylık enflasyon verisi, SSK ve Bağ-KUR emeklilerinin zam oranını, memurların ve memur emeklilerinin ise yüzde 5'lik artışa ilaveten alacağı enflasyon farkını gösterecek.


SSK ve Bağ-KUR emeklileri, zam oranıyla hesaplanan yeni ödemelerini ay içerisinde maaş alma günlerinde ceplerine koyacaklar. Memur emeklileri ise bu hafta maaşını zamsız olarak alıyorlar. Zam farkını ay içerisinde Sosyal Güvenlik Kurumu'nun açıklayacağı tarihte hesabında görecek.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Bir Yorum Yapın Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.