1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Meme Kanseri Nedir? Meme Kanseri Belirtileri
Meme Kanseri Nedir? Meme Kanseri Belirtileri

Meme Kanseri Nedir? Meme Kanseri Belirtileri

Kadınlarda en sık görülen kanser tipi olan meme kanseri hastalığında, son 20 yılda teşhis ve tedavi anlamında büyük ilerlemeler kaydedildi.

A+A-

Kanser denildiğinde insanların aklına ameliyat ve ölüm geliyor. Oysaki doktorlar, meme kanserinde erken tanın büyük oranlarda tedavi edilme şansına sahip olduğunu belirtiyor. Memesinde kitle fark eden her kadın, ilk olarak kanseri aklına getirmekte. Fakat memedeki kitlelerin çoğu kanser değildir. Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Hüseyin Kadıoğlu, meme sağlığında taramanın öneminden bahsetti.

İHA'nın haberine göre; sıklıkla memenin 1 santimden büyük kistleri veya fibroadenom denilen memenin zararsız kitlelerinin, memede kitle şikayetlerine sebep olduğunu belirten Doç. Dr. Kadıoğlu, ''Meme başı akıntısı ve/veya kanlı meme başı akıntısı denildiğinde de akla ilk meme kanseri gelmektedir. Oysa ki kanlı meme başı akıntılarının en sık sebebi memenin 'İntraduktalpapillom' olarak adlandırılan bir hastalığıdır ve kansere bağlı kanlı akıntı tüm kanlı akıntıların 1/3'ünün azından sorumludur'' dedi.


''BİR ŞEY FARK ETMEDEN DOKTORA GELİN"

Hastaların en sık sorduğu sorunun ''Ne olduğunda doktora gitmeliyim'' sorusu olduğunu dile getiren Doç. Dr. Kadıoğlu, ''Bu soruya verilecek en akılcı yanıt ''Bir şey fark etmeden doktora gelin'' olacaktır. Zira meme kanseri için hastaların hatta doktorların fark edemediği kitleler görüntüleme yöntemleri ile saptanıp tedavi edilebilir. Örneğin; mamografide kireçlenme olarak görülen ve henüz kanserleşememiş hücreler yüzde 100'e yakın tedavi şansına sahiptirler.

Ailenizde meme kanseri hikayesi var ise en genç meme kanseri olgusundan 10 yıl önce takiplerinize başlamanız gerekir. Örneğin; teyzeniz 38 yaşında meme kanserine yakalandı ise sizin 28 yaşında takiplerinize başlamanız gerekmektedir. Ailesinde meme kanseri riski olmayan ve herhangi bir şikayeti olmayan bir hastada ise takiplere 35 yaşında başlamak önerilmektedir'' şeklinde konuştu.

Doç. Dr. Kadıoğlu sözlerine şu şekilde devam etti: ''Bir diğer soru memedeki görüntüleme yöntemleri ile ilgilidir. Hastalarımız meme kanserinin tanısı için tek bir tanı yönteminin mükemmel olmasını ve bu yöntemle her şeyi bilebilmeyi isterler. Aslında bu durum doktorlarında da vardır. Ancak böyle bir tanı yöntemi üzülerek söylemeliyim ki henüz yok. Mamografi, meme ultrasonu veya meme MR'ı ayrı ayrı görevlere sahip görüntüleme yöntemidir. Bunlardan herhangi birini yaptırıp kesin ve mükemmel sonuca ulaşma şansımız yoktur''.


''RADYASYONDAN KAÇMAK İÇİN MAMOGRAFİYİ ERTELEMEYİN" '

Mamografideki radyasyon oranının tartışılan bir diğer konu olduğunu hatırlatan Doç. Dr. Kadıoğlu, ''Radyasyondan kaçınmak için mamografi çektirmek istemeyen çok sayıda hastamız mevcuttur. Ancak unutmayın ki bu taramaların faydası, yüz binlerce hastada fayda/zarar oranları hesaplanarak yapılmaktadır. Yani mamografideki radyasyonun size vereceği fayda, verebileceği zarardan çok daha yüksektir. Radyasyondan kaçmak için mamografinizi ertelemeyin'' diye konuştu.

Bazı durumlarda doktorunuz, takiplerin sıklığını arttırabilir diyen Doç. Dr. Kadıoğlu, ''Mesela mamografide saptanan kireçlenmeler için 6 aylık aralarla mamografi çektirmek ya da ultrasonda saptanan bir kitle için 3 ya da 6 ay aralıklarla ultrason yaptırmak gibi. Bu durumda görüntüleme yöntemlerinde saptanan bazı bulguların yakın takip edilmesi gerektiğini bilmeniz gerekir. Bu aralıklar bilimsel çalışmalarla saptanmış sürelerdir. Sürecin daha uzun olması size zarar verebilir. Bu takiplere dikkatli gitmeniz sizin sağlığınız için çok önemlidir'' ifadelerini kullandı.


MEME KANSERİ NEDİR ?

Meme dokusundaki süt kanalını oluşturan ve süt yapıcı hücrelerin kontrolsüz olarak çoğalmasıyla ortaya çıkar.

Meme kanseri kadınlarda görülen kanserlerin %33’ünü oluşturuyor. Tüm kanser hastalarının ise %20’sini tehdit ediyor.

Meme kanseri, meme dokusu içinde süt kanalları içerisinde oluşan kanser hücreleridir. Meme kanserlerinin yüzde 80’i invaziv duktal karsinomdur. Invaziv duktal karsinom, meme kanserinin süt kanallarında ortaya çıktığını gösterir. Meme kanserinin yüzde 20’si de invaziv lobüler karsinomdur. Bu türde ise meme kanseri süt kanallarında değil süt bezlerinde gelişir. Meme kanserine neden olan hücrelerin çoğalması ve büyümesi oldukça zaman alır. Ancak çoğaldıktan sonra hücreler lenf ve kan yoluyla vücudun diğer organlarına yayılabilir. Meme kanserinde en önemlisi kanserin kan ve lenf yolu ile diğer organlara yayılmadan tanının konmasıdır. Bu aşamada konulan bir tanı ile tedavi oranı çok yüksektir. Bu nedenle meme kanserinde erken teşhis çok önemlidir.


Meme kanseri kadınlarda en çok görülen kanser türüdür. Her 10 kadından birinde görülen meme kanseri ortalama her 100 bin kadının 20’sinde rastlanıyor. Meme kanseri kadınlara oranla erkeklerde çok nadir görülmektedir. Ancak hastalık geliştiğinde seyri kadınlarda görülen meme kanserine göre daha hızlı ve kötüdür. Her 100 meme kanserinin 1’i erkeklerde görülmektedir. Meme kanserinin nedeni tam olarak bilinmese de kalıtım, beslenme şekli, sosyo-ekonomik durum, regl durumu, doğumlar, doğum kontrol hapları gibi birçok faktörden bahsedilebilir.

Meme kanserinin görülme sıklığı yaş ilerledikçe artar. En çok 50-70 yaş aralığında görülen meme kanserinde risk ailede meme kanseri öyküsü bulunduğunda artmaktadır. Anne ya da kardeşte meme kanseri görüldüğünde hastalığın riski 3 kat artar. Bu nedenle aile hikâyesinde meme kanseri olan kişilerin kontrollerini özellikle 40 yaş ile birlikte sık sık yaptırmaları gerekmektedir. BRCA1 ve BRCA2 genlerinde bozulma yani mutasyon var olan kişilerin hem meme hem de yumurtalık kanserine yakalanma ihtimali riski yüksektir. Menopoz sürecinde 5 yıldan fazla hormon ilacı kullanmak da meme kanseri riskini artıran faktörlerden biridir.


Meme Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Meme kanseri belirtilerini bilmek meme kanserini erken evrede yakalamak ve tedavinin başarıya ulaşması için çok önemlidir. Meme kanseri belirtileri arasında en belirgini memede ele gelen kitledir. Ele gelen kitle meme dışında koltuk altında da olabilir. Eğer kitle büyümüş ise meme ucunun içeri doğru çekilmesi de meme kanseri belirtilerindendir.

Çok nadir görülse de meme ucundan kanlı ya da kansız akıntı da meme kanserini işaret edebilir. Meme kanserine neden olan tümör çok büyürse meme derisinde ödem oluşur ve şişme görülebilir. Aynı zamanda kızarıklık ve portakal görünümü de karşılaşılan meme kanseri belirtilerindendir. Eğer meme kanseri yayılmış ise yayıldığı bölge ile ilgili şikayetler de görülebilir.

Meme kanseri belirtilerini tanımak meme kanserinin ilerlemesine engel olabilmek adına çok önemlidir. Bu nedenle kişinin kendi meme yapısını tanıması ve risk faktörlerini bilmesi gerekir. Meme kanseri belirtilerini fark edebilmek için her kadın 20 yaşından sonra kendi meme muayenesini yapmaya başlamalıdır. Kendi kendine meme muayenesi adet bitiminden 5-7 gün sonra; adet görmeyen kadınlar ise ayda bir belirdikleri yapılmalıdır.


Meme kanseri belirtilerini şöyle sıralayabiliriz;

  • Meme üzerinde genellikle ağrısız, sert yapılı, hareket
  • Memede; genellikle ağrısız, sert yapılı, hareket ettirilebilen veya yerinden oynamayan, zamanla büyüyebilen yapıda ve karakterde ele gelen şişlikler.
  • Gözle görülebilir şekilde, meme boyutunda veya şeklinde değişiklik.
  • Meme cildinde kızarıklık, morluk, yara, damar genişlemesi, içeri doğru çöküntü, yaygın küçük şişlikler, portakal kabuğu görünüşü gibi noktasal çekintiler.
  • Meme başı ve çevresinde, renk ve şeklinde değişiklik, meme başında genişleme, düzleşme, içe çökme, yön değiştirme, kabuklanma, çatlaklar ve yaralar.
  • Meme başından kanlı veya kansız akıntı gelmesi.
  • Koltuk altında görülebilen, elle fark edilen ağrılı ya da ağrısız şişlikler.

HABERE YORUM KAT

YORUM EDİTÖRÜ: Yorum ve Düşüncelerinizi Bizimle Paylaşın.