1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Mehmet Şimşek: “Büyüme Hızlanacak”
Mehmet Şimşek: “Büyüme Hızlanacak”

Mehmet Şimşek: “Büyüme Hızlanacak”

2017 yılının ilk çeyreğinde Türkiye ekonomisinin sergilemiş olduğu yüzde 5’lik büyüme ve diğer önemli gelişmeleri değerlendiren Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, “Büyüme daha da hızlanacak” dedi.

A+A-

NTV’de ki yayında ekonomi ile ilgili soruları yanıtlayan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, “Büyüme en taze gelişme. Beklenenden daha iyi bir performans ve daha güzel haber şu. Yüzde 5'in 2.8'inin yurt içi talepten, 2.2'sinin yurt dışından geldiği görülüyor. En önemli boyut bu, sadece yüksek büyüme değil daha dengeli bir büyüme görülüyor" dedi.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in yapmış olduğu açıklamalardan en önemli başlıklar ise şöyle:

“Bizim en büyük ticari ortağımız Avro bölgesi ve buradaki toparlanma bu sene daha da hızlanacak. Parasal genişleme devam ediyor ve avronun daha rekabetçi konumu da destekleyici... Büyük resme bakıldığında hem dış talep destekleyici olmaya devam eder, içeride de belirsizlikler azaldı...”

Çok Kritik Bir Dönemin Arifesi

“Basit ve net olan; reform gerekiyor ve bizim de üzerinde durduğumuz nokta bu... Çok kritik bir reform döneminin arifesindeyiz. Geçen sene yaptık ama bu devamlılık istiyor. Büyümedeki bu yükseliş kısmen alınan tedbirler ve dış konjektör ile ilgilidir ama en önemli husus, piyasada tekrar güven olması ve reformlarla bunu pekiştireceğiz...”

“Bizim hedefimiz oldukça iddialı görülüyordu ama gerçekçi olduğu ortaya çıktı. Şu an itibarıyla gerek ilk çeyrek büyümesi gerek ikinci çeyreğe yönelik öncü göstergeler büyümenin bizim hedefimizin üstünde gerçekleşeceğini gösteriyor... Türkiye'yi tekrar yüzde 5 ve üzeri büyüme patikasına oturtabiliriz ve burada reformlar çok önemli...”

Kaygılardan “Bu kadar da kötü değilmiş”e Doğru

“Türkiye algısı birkaç ay öncesine göre daha yapıcı. Her şeyden önce ekonomimiz büyük bir direnç gösterdi bunu gördüler ve bazı kaygılar yerini 'bu kadar da kötü değilmiş' e bıraktı. Referandum sonrası gürültü de azaldı ve Avrupa ile daha yapıcı bir diyalog söz konusu. Bu iki husus bence çok etili oldu. Algının eski iyi seviyelere gelmesi tabi ki biraz zaman alacak ama düzelme var.”

 

HABERE YORUM KAT

YORUM EDİTÖRÜ: Yorum ve Düşüncelerinizi Bizimle Paylaşın.