1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Mehmet Ali Özdemir: Performansı Ölçmek Öğretmenleri Ayrıştıracaktır
Mehmet Ali Özdemir: Performansı Ölçmek Öğretmenleri Ayrıştıracaktır

Mehmet Ali Özdemir: Performansı Ölçmek Öğretmenleri Ayrıştıracaktır

Eğitim Bir-Sen Hisarcık İlçe Temsilcisi Mehmet Ali Özdemir, performansı ölçmenin öğretmenleri ayrıştıracağını dile getirdi.

A+A-

Eğitim Bir-Sen Hisarcık İlçe Temsilcisi Mehmet Ali Özdemir, performansı ölçmenin öğretmenleri ayrıştıracağını dile getirdi.

Özdemir, "Eğitimde; bir an önce yapılması gereken, çözüme kavuşturulmayı bekleyen onlarca sorun varken, bunlara yenilerini ekleyecek, çalışma barışını bozacak uygulamalarda ısrar etmek, yönetilmesi zor süreçlere yol açacaktır. Öğretmenin performansının ölçülmesine neden gerek duyulduğu, kamuoyuyla ve sosyal taraflarla paylaşılmadığı gibi performans ölçümünün neye hizmet edeceği de ortaya konulmamıştır. Mesleğe girişte diğer kamu görevlerinden farklı olarak KPSS puanının yanında alan bilgisi sınavına ve sözlü sınava tabi tutulan, adaylık sürecinin sonunda yazılı ve sözlü bir sınava daha tabi tutulan öğretmenin, bütün bu sınav sürecinden sonra hâlâ bilgi ve beceri düzeyinin tespit edilemediğini, bu sebeple her dört yılda bir yeniden yazılı sınava ve her yıl performans puanlamasına tabi tutulması gerektiğini iddia etmek, aslında bütün bu sınav sürecinin gereksizliğini ve yersizliğini ikrar etmek anlamına gelmektedir" dedi.

Sonuçları hemen alınamayan bir süreç olan eğitimde, anlık veya kısa vadeli performans ölçümünün mümkün olmadığının görüldüğünü belirten Özdemir," Elde edilecek tek sonuç, öğretmenlik mesleğini yüksek performans puanı almaya ve yazılı sınavlarda başarılı olmaya indirgemek zorunda bırakılan bir öğretmen kitlesi meydana getirmek olacaktır" diye konuştu.(MA-EFE)

Celal KÖRLÜ/IHA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.