1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. MEB: 25 Bin Öğretmen Ataması Yapılacak!
MEB: 25 Bin Öğretmen Ataması Yapılacak!

MEB: 25 Bin Öğretmen Ataması Yapılacak!

TRT Haber’e konuk olan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz toplamda 25 bin öğretmen ataması yapılacağını, 5 bin öğretmenin ise ücretli öğretmenler arasından alınacağını ifade etti.

A+A-

5 bini ücretli öğretmenler arasından olmak üzere 25 bin öğretmen atanacak

29.03.2018 tarihinde TRT Haber’e konuk olan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’a program sunucusu tarafından öğretmenler ve öğretmen adaylarından gelen sorular yöneltildi. Sözleşmeli öğretmen ataması için atama sürecinin başladığı ve MEB tarafından 20 bin öğretmen atama duyurusunun yapıldığı hatırlatılırken “hangi branşta ne kadar öğretmen atanacak, ihtiyaç duyulan alanlar nelerdir, sözleşmeli öğretmenlerin aile bütünlüğünün sağlanamaması hususunda gelişme var mı” soruları Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’a soruldu.

5 BİN ÜCRETLİ ÖĞRETMEN ATAMASI

Milli Eğitim Bakanı 20 bin sözleşmeli öğretmen atanacağını ayrıca buna ek olarak da yine 5 bin sözleşmeli öğretmen alacaklarını belirtti. Ücretli öğretmenlere kadro olarak bilinen ve ücretli öğretmenler arasından şartları taşıyanların başvuracağı 5 bin sözleşmeli öğretmen istihdamının açıklamasını daha önceden yaptığını ifade eden Milli Eğitim Bakanı Yılmaz MEB bünyesinde halen ücretli öğretmen olarak çalışanlar arasından 5 bin sözleşmeli öğretmen ataması yapacaklarını açıkladı.

ÖĞRETMEN ATAMA BRANŞ DAĞILIMI

20 bin öğretmen ataması içerisinde en çok Sınıf Öğretmenliği alanında atama olacağını belirten Bakan İsmet Yılmaz, İlköğretim Matematik Öğretmenliği, İngilizce Öğretmenliği, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği, Okul Öncesi Öğretmenliği, Fen Bilimleri Öğretmenliği, Rehberlik alanlarında atama yapılacak kontenjan sayılarını açıkladı. Toplamda 85 alanda 20 bin öğretmen ataması yapacaklarını hatırlatan Milli Eğitim Bakanı 5 bin ücretli öğretmenin sözleşmeli öğretmen olarak atanması hususunun yer aldığı yasanın Cumhurbaşkanı tarafından yeni onayladığını ifade etti.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLERİN EŞ DURUMU MAĞDURİYETİ

Program sunucusu sorusunun başında Milli Eğitim Bakanına sözleşmeli öğretmenlerin eş durumu mağduriyetini ailelerin parçalandığı yönünde ifade ederken, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz program süresince sözleşmeli öğretmenlerin özür durumu, eş özrü mağduriyeti ile ilgili bir açıklama yapmadı.

Kaynak: https://www.ogretmenlericin.com/meb/meb-atama/5-bini-ucretli-ogretmenler-arasindan-olmak-uzere-25-bin-ogretmen-atanacak-28697.html

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.