1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. LYS 2 Sevindirdi
LYS 2 Sevindirdi

LYS 2 Sevindirdi

11 Temmuz'da sonuçların açıklanacağı LYS sınavlarında sona gelindi. Adaylar sonuçları bu tarihte ÖSYM sitesinden ya da mobil uygulama aracılığı ile öğrenebilecekler.

A+A-

Bilindiği gibi LYS sınavında 180 ve üzerinde puan alan adayların lisans programlarını tercih etme hakları bulunuyor.

Matematikte Üzülenler Fen Bilimlerinde Sevindi

Fen bilimleri eğitim kurumları uzmanlarınca ‘kolay’ diye değerlendirilen fen bilimleri sorularını uzmanlar şöyle değerlendirdiler:  fizik soruları; genellikle yorum becerisi ölçen sorulardan seçilmiş.  Genellikle günlük yaşam ile teknolojiyi birleştiren bu soruların soru kökenini iyi okuyan öğrencilerin doğru oranları çok yüksek oldu.

Kimya soruları ise müfredata uygun temel ve kolay bilgileri içeren nitelikte sorulardan geldi. Daha çok ilgi ile beklenen ucu açık soru kimyasal bağlar konusundan soruldu. Açık uçlu sorunun sinir sistemi konusundan geldiği biyoloji dersinin ise eleyici 2-3 soru dışında orta güçlükte olduğu gözlendi. Geçen hafta yapılan matematik sınavında çok zor sorular karşısında terleyen öğrenciler zamanın dolmasını kara kara düşünerek beklemişlerdi.  Bu kez gülen yüzlerle süreci tamamlayan adaylara göre de sorular oldukça kolaydı.

MF Puan Türü için Yarış

Üniversiteye geçişin ikinci aşaması olan lisans yerleştirme sınavlarında dün gerçekleştirilen fen bilimleri ve yabancı dil sınavları Türkiye’nin 81 il merkezi ile Lefkoşa’da yapıldı. Saat 10.00 da başlayan sınav 135 dakika sürdü. Sınavda; biyoloji, fizik ve kimya derslerinden 30’ar soru soruldu. her dersten birer tane ucu açık soru soruldu. Adayların oldukça beğendiği bu sorular uzmanlarca da oldukça kolay bulundu. Bu yıl 470 bin 409 adayın girdiği LYS-2 sınavının sonucu hemen her adayı kolaylığı ile umutlandırdı. Bu kolaylığın toplam puanda önemli bir yer tutacağı kuşkusuz. Fen bilimleri sınavı sonuçları geçen hafta yapılan LYS-I ile adayların matematik fen puanlarının hesaplanmasında kullanılacak. Dört farklı puan türünün çıkacağı MF puanları ile adaylar mühendislik ve tıp başta olmak üzere sayısal  puanla yerleşecekleri bölümleri tercih edecekler.

Sorular Nasıldı?

Sınavın ardından sınav heyecanı yaşayan adaylar sosyal medyada ilginç paylaşımlar yaptılar. Paylaşım yapan adayların çoğu soruların kolaylığından söz ederken bazı adaylar kendilerine çok enteresan gelen sorulardan söz ettiler. Adayların yaptıkları ilginç paylaşımlara birkaç örnek: nasıl yani ben günlerce bunun için mi çalıştım? Doğmamış kardeşinin göz rengini hesaplayan Fatih ile matematikteki Pelin arasında bir alaka var mı? Fatih doğmamış kardeşinin göz rengini neden hesaplıyor? Bana kolay gelen sınavda millet neler yapmaz. Açık uçlu soruların güzelliği!

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.