1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. LYS-1’de 2 Soru Uzmanlar Tarafından Tartışıldı
LYS-1’de 2 Soru Uzmanlar Tarafından Tartışıldı

LYS-1’de 2 Soru Uzmanlar Tarafından Tartışıldı

Geçtiğimiz hafta sonu LYS-1 sona erdi. Bu yıl ilk defa yapılan açık uçlu sorular öğrencileri zorladı. Eğitimciler matematik sorularını orta olarak değerlendirirken, geometride iki sorunun müfredat dışı olduğu söyleniyor.

A+A-

Fen Bilimleri Eğitim Kurumları uzmanları LYS-1 sorularını değerlendirdi. “Matematik soruları genel anlamda normal. Eleyici olan 4-5 soru var ve iyi hazırlanmış olan sorulardan oluşuyordu. Kolay olan sorular rahat yapılabilecek düzeydeyken, zor olan sorular gerçekten zorluk düzeyi çok yüksek.  Zorluk derecesi yüksek olan 4-5 soru, daha çok üst gruptaki adayları sıralamaya yönelik. Ayrıca öğrenciler matematikteki açık uçlu kısa cevaplı sorularda genel anlamda zorlandıklarını ve boş bıraktıklarını dile getirdiler.”

Müfretta Olmayan Konular Var

Uzay Analitiği hakkında yapılan değerlendirme de ise uzmanlar, “ÖSYM, bu yılın değil, geçen yılın müfredat programına bakarak sınavı hazırlamış. 4 yıl önce yenilenen ve bu yıl üniversite sınavına giren öğrencilerin okuduğu müfredatta olmayan uzay analitiği konusundan 2 soru yer aldı. Adayların bir hafta sonra girecekleri sınavlarda psikolojik olarak etkilenmemeleri için bir an önce ÖSYM yetkilileri tarafından bu soruların iptal edileceğiyle ilgili açıklama yapılması gerekiyor”dedi.

Oyalayıcı Sorular Var

Açı Eğitim Kurumlarının yaptığı değerlendirmeye göre,  Bu sene LYS 1’de soruların dağılımında farklılık vardı. Her yıl 50 matematik ve 30 geometri sorularından oluşan sınavda bu yıl 52 matematik 28 geometri sorusu yer aldı. Kısa cevaplı soru dağılımı olarak da matematik 2 ve geometri 1 olmak üzere beklendiği gibi 3 soru geldi. İşlem gerektiren sorular vardı. Matematikte YGS ve integral konularından gelenler bu sorular arasında sayılabilir. Geometri genellikle orta ve orta üstü düzey sorulardan oluştu. Müfredat dışı olduğu düşünülen ‘uzayda vektörler’ konusundan soru geldi. 12’nci sınıf kitaplarında yer almayan sorular öğrencilerin telaşlanmasına neden oldu. Oyalayıcı sorulara takılıp kalan öğrenciler vakit kaybettiklerini söyledi.

Uğur Okulları uzmanlarına göre ise, LYS-1 Matematik sınavında, ilk defa bu sene matematik ve geometri soruları aynı kitapçık içinde yer aldı. Ayrıca üç tane açık uçlu soru soruldu. Öğrencilerimizden aldığımız bilgilere göre, sorulan açık uçlu soruların ilki üçgende açı, ikincisi bölünebilme, üçüncüsü ise integral konularından geldi. Müfredat dışı sorular olduğu da belirtiliyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.