1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Libya'daki Türk Birliğinin Komutanı Tuğgeneral Halil Soysal Oldu!
Libya'daki Türk Birliğinin Komutanı Tuğgeneral Halil Soysal Oldu!

Libya'daki Türk Birliğinin Komutanı Tuğgeneral Halil Soysal Oldu!

Libya'daki Türk birliğinin komutanı belli oldu! Ülkedeki Türk askerlerini "Kara Pençe" lakaplı Tuğgeneral Halil Soysal komuta edecek

A+A-

Türkiye ile Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti arasında imzalanan "Güvenlik ve Askeri İşbirliği Mutabakat Muhtırası" ve "Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası" Doğu Akdeniz'de sınırları yeniden çizdi.

Türkiye bu adımla, Doğu Akdeniz'deki enerji paylaşımında by-pass edilmesinin önüne geçerek, Batılı ülkelere, "Biz olmadan burada oyun kuramazsınız" mesajı vermiş oldu.

halil1.jpg

Başta AB, Yunanistan ve Rum Kesimi'nden anlaşmaya itirazlar gelirken, Türkiye kararlılığını göstermek için Libya'ya asker gönderme karar da aldı.

Bu kararın hemen ardından ise sahada çok kritik gelişmeler yaşandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in girişimleri ile Libya'da ateşkes ilan edildi.

KARA PENÇE LİBYA YOLCUSU

Türkiye'nin büyük bir diplomatik zaferi olarak tarihe geçen bu adımların ardından bir sıcak gelişme daha yaşandı.

Türkiye'nin Libya'ya asker yollamasına ilişkin tezkerenin Meclis'ten geçmesinin ardından ülkeye gidecek Türk askerini komuta edecek general da netleşti.

özel çıkarılan bir kararname ve komutanlık emrine göre, Şırnak Piyade Tümen Komutanı Tuğgeneral Halil Soysal Libya'ya atandı.

Halil Soysal, Türk Silahlı Kuvvetlerinde çok yakından tanınan bir isim... "Şahin" politikaları ile tanınıyor. Bazı birliklerde "Pençe" lakabı, bazılarında ise "Kara pençe" mahlası ile anılıyor.

Tuğgeneral Soysal'ın daha önce birçok önemli operasyona başarıyla imza attığı biliniyor.

libya-komutani.jpg

YERİNE GEÇECEK İSİM DE NETLEŞTİ

Diğer yandan Tuğgeneral Soysal'ın yerine ise Barış Pınarı Harekatı'nda yine başarılı operasyonlara imza atan Tuğgeneral İdris Acartürk getirildi.

Özel Kuvvetler eski tugay komutanlığı görevini yapan İdris Acartürk aynı zamanda Bolu Tugayı'nda da çeşitli görevlerde bulunmuştu. 

halil-pasa.jpg


TUĞGENERAL HALİL SOYSAL KİMDİR?

Tuğgeneral Halil Soysal 2013 yılında topçu kurmay albayken tuğgeneralliğe terfi etti. Siirt Garnizon Komutanı olarak görevliyken 2015 yılı Yüksek Askerî Şûra (YAŞ) kararı ile Genelkurmay Başkanlığı Özel Kuvvetler Komutanlığı’na atandı ve akabinde Siirt 3. Komando Tugay Komutanı olarak görev yaptı.

 2015 yılından itibaren Genelkurmay Başkanlığı karargahına ataması yapılarak 3. Özel Kuvvet Tugay Komutanı görevine getirildi. Irak’ın kuzeyinde görevliyken 15 Temmuz darbe girişimi sırasında darbecilere karşı aktif olarak görev aldı. Darbe girşiminde Özel Kuvvetler Komutanı Zekai Aksakallı Paşa’dan aldığı emri yerine getirerek darbeci Semih Terzi’nin sorumluluğundaki Silopi Özel Kuvvetler Harekat Üssü’nde bulunan karargah ve birliklerin emir komutasını devraldı ve darbe girişiminin önlenmesinde büyük rol oynadı.

2016 yılında başlatılan Fırat Kalkanı Harekatı’nda harekatın başında olan Korgeneral Zekai Aksakallı ve ekibindeki diğer komutanlar  arasındaydı. Halil Soysal ve Ertuğrul Erbakan, 2017 yılında yapılan Yüksek Askerî Şûra sonrası başka birliklere atandı. 


Editör: Alperen Köşkoğlu

HABERE YORUM KAT

UYARI: Bir Yorum Yapın Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.