1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Krizden ‘Kıyak’ Çıktı
Krizden ‘Kıyak’ Çıktı

Krizden ‘Kıyak’ Çıktı

AKP daha önce gelen tepkiler sonucu geriye çektiği, ’üniversiteye dönen milletvekillerinin hem emekli maaşı, hem de öğretim üyesi maaşı alabilmesine yönelik’ düzenlemeyi gece yarısı verdiği önerge ile yeniden gündeme getirdi.

A+A-

CHP milletvekillerinin protesto amaçlı terk ettikleri TBMM genel kurulunda gece yarısı verilen önerge ile yeniden üniversiteye dönen milletvekillerine maaş kıyağı getirildi.

CHP Genel Kurulda Yoktu

Enis Berberoğlu’nun tutuklanmasından sonra olayı protesto etmek için TBMM genel kurul salonunu terk eden CHP milletvekillerinin yokluğunda, ‘sanayinin geliştirilmesi ve üretimin desteklenmesine ilişkin yasa tasarısının 18. Maddesinde değişiklik önergesi verildi.

Önergede “bir süre öğretim üyesi olarak çalıştıktan sonra, bakanlar kurulunda ya da başka bir yasama organı üyeliğine seçilenler bu görevlerde geçirdikleri süreler hesaba katılmak ve buna göre aylık dereceleri yükseltilmek , meslek unvan ve sıfatlarını kazanma ile ilgili hükümler saklı kalmak şartı ile, başvurmaları halinde ayrıldıkları yükseköğrenim kurumuna döndükten sonra emekliliğe hak kazanıp emekli olanların emekli aylıkları kesilmez” hükmünü düzenleyen söz konusu 60. Maddedeki, “bunlara yüksek öğrenim kurumlarınca ders yükü zorunluluğu aranmadan ek ders ücreti ile sınav ücreti ile döner sermaye payı ödenir; bu ödemelerin dışında aylık, ödenek, tazminat ve benzeri her hangi bir ödeme yapılmaz” ifadesi çıkarıldı.

Bu değişiklik sonucu, üniversitelere dönen milletvekillerinin hem emekli maaşı, hem de öğretim üyesi maaşı alması sağlandı.

Muhalefetten Sert Tepki

CHP milletvekili Aytuğ Atıcı, milletvekillerine böyle bir hak getirilirken milletvekili olmayan öğretim üyelerinin ikinci maaşı alamayacaklarına dikkat çekerek; “büyük bir adaletsizlik, eşitsizlik ve haksızlık yaptınız ve milletvekillerine kıyak bir maaş verdiniz.

Yazıklar olsun size, hepiniz oruç tutuyorsunuz değil mi? Sizin inancınızda oruç tutarken hak yemek, adaletsizlik yapmak, eşitsizlik yapmak var mı? Eğer var ise ben sizinle aynı inançtan değilim” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.