1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. KPSS Sınav Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?
KPSS Sınav Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

KPSS Sınav Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

ÖSYM KPSS sınav sonucu bekleyenler için müjdeyi verdi. Sınav sonuçları için net tarih bilgisini öğrenciler ile paylaştı.

A+A-

Buna göre Kamu Personel Seçme Sınavı A Grubu ve Öğretmenlik sınav sonuçları 16 Haziran Cuma günü adaylarla paylaşılacak.

Sınava giren binlerce kişinin beklediği açıklama ÖSYM’den geldi. ÖSYM Kamu Personel Seçme Sınavı sınavının sonuçları 16 Haziran Cuma günü açıklayacağını söyledi. ÖSYM’nin web sayfasında yer alan takvime göre 2017 KPSS A Grubu Öğretmenlik Genel Yetenek Genel Kültür ve Eğitim Bilimleri Sınavları ve KPSS Öğretmenlik ve Alan Bilgisi sınavları sonuçlarını açıklayacağı tarihi söyledi.

Aylardır sınavlara hazırlanan adaylar, 21 Mayıs’ta KPSS 2017 A Grubu ve Öğretmenlik Genel Yetenek Genel Kültür ve Eğitim Bilimleri sınavına girdi. 27 ve 28 Mayıs 2017 tarihlerinde ise binlerce aday KPSS Öğretmenlik ve Alan Bilgisi sınavına girdi. Şimdi adayların ardında aklında tek soru, sınav sonuçları ne zaman açıklanacak?

ÖSYM’nin takviminde yer alan bilgiye göre sınav sonuçları 16 Haziran Cuma günü açıklanırken, ÖSYM sınav sonuçlarının saat kaçta açıklanacağına dair bir bilgi vermedi.

Adaylar Sonuçlarını Nasıl Öğrenecek?

16 Haziran 2017 Cuma günü adaylar ÖSYM’nin web sayfasında yer alan sınav sonuçları T.C. kimlik numaraları ve şifreleri ile ulaşabilecek. Sınav sonuç belgeleri basılıp, adayların ev adreslerine gönderilmeyecek. Sonuç sayfasında sadece adayların çözdüğü soru sayısı ve buna bağlı olarak doğru ve yanlış sayıları yer alacak. Hepsinin sonucunda ise adayların aldıkları puanlar yer alacak.

KPSS A Grubu Nedir?

Daha önceki yıllarda KPSS A grubuna sadece Hukuk Fakültesi, İİBF ve SBF mezunları başvurabiliyordu. Bu sınavın her yıl düzenli olarak yapılmasından sonra sınava başvurulacak bölümlerde epeyce bir artış gözlemlendi. Değişime rağmen birçok mezun başvurabilmekte ama bunların alımı oldukça sınırlıdır. Başvurabilen diğer bölümden bazıları: Mühendislik, Edebiyat, Tıp, Fen, Fen-Edebiyat, Mimarlık vb.

KPSS B Grubu Nedir?

A grubu dışında yer almayan tüm bölümler, B Grubuna girmektedir. Gruba başvurabilecek mezunlar; Mühendis, Memur, Psikolog, Veteriner, Mimar, Tekniker, Teknisyen vb. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.