1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Koronada en etkili tedavi yöntemi plazma tedavisidir
Koronada en etkili tedavi yöntemi plazma tedavisidir

Koronada en etkili tedavi yöntemi plazma tedavisidir

Plazma bağışı konusunda ziyarette bulunduğumuz Kızılay Ağrı Şube Başkanı Orhan TATLI ile plazma bağışı konusunda konuştuk. Şube Başkanı TATLI yaptığı açıklamada..

A+A-

SEN İYİLEŞTİN ŞİMDİ PLAZMA BAĞIŞINLA İYİLEŞTİRME SIRASI SENDE

Plazma bağışı konusunda ziyarette bulunduğumuz Kızılay Ağrı Şube Başkanı Orhan TATLI ile plazma bağışı konusunda konuştuk. Şube Başkanı TATLI yaptığı açıklamada;

koronada-en-etkili-tedavi-yontemi-plazma-tedavisidir1.jpeg

Küresel bir salgın haline dönüşen covid-19 hastalığının şuan için bir tedavi yöntemi veya aşısı bulunmamaktadır. Hasta olan kişilere uygulanan en etkili tedavi yöntemi plazma tedavisidir.

Herhangi bir hastalıktan iyileşmiş kişilerin kanından elde edilen plazmalar tarih boyunca aşının ilk öncülü olarak kabul edilmiştir. Bu kapsamda immün plazma tedavisi 1900’lü yılların başından beri tıp dünyasında bilinen ve uygulanan bir yöntem olup geçmişte dünyayı etkisi altına alan SARS, MERS, Ebola, Kuş Gribi gibi salgınlarda da uygulanmıştır.

koronada-en-etkili-tedavi-yontemi-plazma-tedavisidir2.jpeg

Salgın sürecinde Sağlık Bakanlığının kendilerine verdiği bilgiler doğrultusunda hastalığı yenmiş kişilere tek tek ulaşarak onları plazma bağışına davet ettiklerini belirten Tatlı, bu dönemde sağlığına kavuşan kişileri telefonla bilgilendirdiklerini söyledi ve şunları da ekledi:

İlimizde plazma bağışçısı olmak için gayet güzel bir duyarlılık var. Bağışçı olmak isteyen kişileri kızılayın araçları ile evlerinden alıyoruz ardından Erzurum veya Van’a götürerek bağışları alınıyor ardından tekrar evlerine getiriliyor.

En önemli sorulardan birini soralım size , kimler bağışçı olabilir?

Bağışçı olmak için öncelikle Covid19'a yakalandıktan sonra klinik iyileşmenin üzerinden 28 gün geçmesi ve bağışçı olacak kişinin 18-60 yaş aralığında olması gerekmektedir. Hamileler bağışçı olamazlar. Plazma bağışçısı, kan bağışı işleminde de olduğu gibi bağış formu doldurur ve muayene edilirler. Ardından uygun görülen bağışçı adaylarından aferez denilen yöntem ile  kanda bulunan ve hastanın ihtiyacı olan kan bileşenleri alınır. Bu işlem 45-60 dakika sürmektedir. Bu tedavi ücretsiz olup hastanelere Kızılay tarafından ulaştırılmaktadır.

koronada-en-etkili-tedavi-yontemi-plazma-tedavisidir3.jpeg

Sürekli olarak sorulan bir diğer soru ise sağlığımı etkiler mi? Bu bağışın sağlık açısından herhangi bir riski bulunmamaktadır. Aferez işlemi esnasında kanın ayrıştırılması için kullanılan setler tek kullanımlık ve sterildir. Setler kapalı sistem olarak çalışır ve kan işlem sırasında  cihaz dahi hiçbir şeyle temas etmemektedir.

Plazma bağışı ne sıklıkta yapılabilir?

Bir ay içerisinde en fazla 3 kez olmakla birlikte 3 ay içerisinde toplam 8 kez immün plazma bağışı yapılabilir.

Ağrı Söz / Genel Editör

HABERE YORUM KAT

YORUM EDİTÖRÜ: Yorum ve Düşüncelerinizi Bizimle Paylaşın.