1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kedisinin Hayvan Hastanesinde Mağdur Edildiğini Söyleyen Vatandaşı Kdk Haklı Buldu
Kedisinin Hayvan Hastanesinde Mağdur Edildiğini Söyleyen Vatandaşı Kdk Haklı Buldu

Kedisinin Hayvan Hastanesinde Mağdur Edildiğini Söyleyen Vatandaşı Kdk Haklı Buldu

Kedisinin hayvan hastanesinde mağdur edildiğini söyleyen vatandaşı KDK haklı buldu.

A+A-

Kedisinin hayvan hastanesinde mağdur edildiğini söyleyen vatandaşı KDK haklı buldu.

Kamu Denetçiliği Kurumu'ndan yapılan açıklamaya göre, Başvurucu, kedisinin kuyruğunda bir problem olduğu için İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hayvan Hastanesine gittiklerini, kediye röntgen çekilmesi gerektiğinin söylediğini, röntgen çekildikten sonra veterinerin endişe edilecek bir şey olmadığını ve zamanla düzeleceğini söylediğini bildirdi.

Kedisini teslim alan başvurucu, kedinin ön ayak tırnaklarının kırıldığını ve kanadığını belirterek, tırnağa ne olduğunu sorduğunda röntgen esnasında kediyi tutan görevlinin tırnağını masanın kenarına taktığının söylendiğini bildirdi. Başvurucu, muayene ve röntgen ücreti olarak 137 TL ödediklerini, eve döndüklerinde kedinin arka sol bacağını hiç kullanamadığını ve yürüyemediğini bildirdi.

Başvurucu, İBB Hayvan Hastanesine telefon ettiklerinde hastanenin saat 16.00'da kapandığından kediyi yarın getirmelerinin söylendiğini, fakat kedinin acısından dolayı başka bir veterinere gittiklerini, burada çekilen röntgende sol arka bacağın kalçadan çıkmış olduğu, çıkan kalçanın yerine oturtulduğu ancak tekrarlarsa kedinin açık ameliyat olması gerektiğinin söylendiğini belirtti.

Başvurucu, İBB Hayvan Hastanesi görevlilerinin, uzmanlığın gerektirdiği tıbbi yöntemleri uygulamayıp, aşırı ve bilinçsiz kuvvet uygulayarak kedinin bacağını kalçasından çıkaran ve kendilerini yanlış bilgilendiren, maddi ve manevi zarara uğramalarına yol açan yetkililerden şikayetçi olduğunu bildirdi.

İBB Hayvan Hastanesine yapılan 137 TL ödemenin iadesi ve diğer veterinere yapmış oldukları 340 TL masrafın İstanbul Büyükşehir Belediyesince karşılanması, Hayvan Hastanesinin saat 16.00'da kapanmaması ve 7/24 hizmet vermesi gerektiğini, veteriner ve yardımcı ekiplerinin hayvanlara daha dikkatli ve duyarlı olması gerektiğini dile getiren başvurucu, sorumlular hakkında tarafsız teftiş organları tarafından soruşturma işlemi yapılması talebiyle Kamu Denetçiliği Kurumuna başvurdu.

KDK, Hayvan Hastanelerinde Hasta Kayıtlarının Sağlıklı Tutulması ve Nöbetçi Hekim Uygulamasına İlişkin Gerekli Önlemlerin Alınması Yönünde Karar Verdi

Şikayet başvurusunu alan KDK yaptığı incelemeler üzerine; hayvan hastanelerinin 24 saat hizmet vereceği, en az bir veteriner hekimin gece nöbeti tutacağı hükmü dikkate alındığında, hastanenin mevzuata aykırı olarak erken saatte kapatılmasının, ayrıca röntgen görüntüsünün ilk muayenede başvurana verilmemiş olmasının tetiklediği sürecin kişide güvensizlik oluşturduğu, şikâyete konu Büyükşehir Hayvan Hastanesinin Bölge Veteriner Hekim Odası tarafından belirlenen alt sınır ücret tarifesine uygun olarak ücretlendirmek koşuluyla sahipli hayvanlara sağlık hizmeti vermesi için de ruhsatının bulunmadığı, hizmetin mevzuata uygun yürütülmemesinin de hizmet kusuru olduğunu belirledi.

KDK, Anayasa'nın 125'inci maddesi hükmü gereğince idarenin, eylem ve işlemlerinden doğan zararı ödemekle yükümlü olduğu bu nedenle idarenin, başvuranın kedisine yönelik eyleminin hukuka ve hakkaniyete uygun olmadığı kanaatine ulaştı.

Kamu Denetçiliği Kurumu vatandaşı haklı bularak, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hayvan Hastanesi hasta kayıtlarının sağlıklı tutulması ve nöbetçi hekim uygulamasına ilişkin gerekli önlemlerin alınarak hastanenin iş ve işlemlerinin mevzuata uygun hale getirilmesi yönünde karar verdi.

KDK ayrıca, Hayvan Hastaneleri Yönetmeliği kapsamında alınmış bir ruhsatının ve sahipli hayvanlara hizmet verme yetkisinin bulunmadığı dikkate alındığında, İBB Hayvan Hastanesine ödediği ücretin ve röntgen filmlerinin başvurana verilmemiş olmasından dolayı, başvuranın Veteriner Fakültesi'nde tekrar ödemek zorunda kaldığı röntgen ücretinin iade edilmesi yönünde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına tavsiyede bulundu.

Celal KÖRLÜ/IHA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Bir Yorum Yapın Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.