1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Karabük Protokolünden ’10 Ocak Gazeteciler Günü’ Kutlamaları
Karabük Protokolünden ’10 Ocak Gazeteciler Günü’ Kutlamaları

Karabük Protokolünden ’10 Ocak Gazeteciler Günü’ Kutlamaları

Karabük Valisi Kemal Çeber, Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili ve Karabük Üniversitesi Rektörü Prof.

A+A-

Karabük Valisi Kemal Çeber, Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili ve Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Refik Polat, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Vali Çeber, mesajında, iletişim dünyasının en güçlü organları arasında yer alan basının; halkın haber alma kaynağı, kamuoyunu bilinçlendirme, kamuoyu oluşturma ve ifade özgürlüğünün en büyük güvencelerinden olduğunu kaydetti.

Çeber, "Gücünü, zenginliğini ve malzemesini bulunduğu ortamdan alan basının, her zaman kamu yararını göz önünde bulundurmalıdır. Toplumun habere, bilgiye ve fikre ulaşmasını, haberin derlenmesini ve yayılmasını sağlayan gazeteciler, kamuoyu oluşturmak ve kamu vicdanının sesi olmak gibi hayati bir göreve sahiptir. Gazeteciler bu yönüyle demokrasinin dayandığı temel güçlerden biri olan toplum adına denetleme işlevini de yerine getirirler. Kamuoyunu bilgilendirmek adına doğru haber verme, tarafsızlık, objektiflik, özel hayata ve kişilik haklarına saygı gibi değerleri içerisinde bulunduran önemli bir mesleği icra eden gazeteci arkadaşlarımız, vatandaşın en doğal hakkı olan zamanında doğru ve eksiksiz bilgi almalarını sağlayarak milletin vicdanına ses olmaktadırlar.

Meslek ilkelerini ve etiğini göz önünde tutarak, tarafsız ve ilkeli habercilik anlayışıyla çalışmalarını devam ettireceğine inandığım ilimizde görev yapan değerli basın mensuplarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutluyor, görevlerinde başarılar diliyorum." ifadelerine yer verdi.

Belediye Başkanı Rafet Vergili, mesajında, gazeteciliğin, insanlara haber ve bilgi akışı sağlama gibi çok önemli bir misyonu içerdiğini ifade ederek, " Bu önemli misyonu yerine getirmek için her şartta görevleri peşinde koşan gazetecilerin, mesai gözetmeksizin halkı bilinçlendirmek için verdiği mücadele her türlü takdirin üzerindedir. Basın mensubu arkadaşlarımızın hep yanında olduk ve bundan sonraki süreçte de yanlarında olmaya devam edeceğiz. Karşılıklı güven ve saygı çerçevesinde bölgemizdeki basın mensubu arkadaşlarımızla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle tüm zor şartlarda, son derece özverili bir şekilde gayret göstererek, kendi etik değerlerini titizlikle takip eden, tarafsız habercilik unsurlarını göz önünde bulunduran gazetecilerimizin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutluyor, çalışmalarında başarılar diliyorum." dedi.

Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Refik Polat, ise yayımladığı mesajında şu ifadelere yer verdi: "Gazetecilik, her koşulda gerektirdiği dinamizm ve fedakârlığıyla icrası zor, ülkenin vicdanı olma vasfını elinde bulunduran değerli mesleklerden biridir. Demokrasinin vazgeçilmez bir unsuru olan gazetecilerimiz; ülkemizin geleceği ve milletimizin menfaatleri doğrultusunda ilkeli, doğru ve tarafsız bir şekilde çalışarak, halkın haber alma hakkını sağlayan ve toplumun genel talep ve görüşlerini kamuoyuna yansıtma görevini üstlenen önemli kişilerdir. Kamuoyunun aydınlatılması ve bilgilendirilmesi doğrultusunda, her şartta görevleri peşinde koşan, gazetecilik mesleğinin zor şartlarına rağmen mesai kavramı gözetmeksizin hizmet eden, Üniversitemizde yaptığımız sosyal, kültürel, bilimsel etkinlikleri ve haber değeri taşıyan diğer gelişmeleri kamuoyu ile paylaşma noktasında her zaman yanımızda yer alan Karabük basını başta olmak üzere; mesleğini gazetecilik etiğine bağlı kalarak yerine getiren tüm basın emekçilerinin "10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü" nü kutluyorum ve görevlerinde başarılar diliyorum."

IHA

HABERE YORUM KAT

YORUM EDİTÖRÜ: Yorum ve Düşüncelerinizi Bizimle Paylaşın.