1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kadir Topbaş’ın Damadı ve Eski İstanbul Emniyet Müdürü Tutuklandı
Kadir Topbaş’ın Damadı ve Eski İstanbul Emniyet Müdürü Tutuklandı

Kadir Topbaş’ın Damadı ve Eski İstanbul Emniyet Müdürü Tutuklandı

Ömer Faruk Kavurmacı ve Hüseyin Çapkın dün gözaltına alınmıştı.Yürütülen soruşturma kapsamında ikinci defa gözaltına alınan Kadir Topbaş’ın damadı Ömer Faruk Kavurmacı ve eski İstanbul Emniyet Müdürü olan Hüseyin Çapkın bu sabah tutuklandı.

A+A-

 

Daha Önce Ne Olmuştu?

FETÖ’nün iş dünyası yapılanması üzerine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen davada Kadir Topbaş’ın damadı Ömer Faruk Kavurmacı ile birlikte aralarında TUSKON’un üye ve yöneticilerinin de olduğu 86 kişi hakkında iddianame hazırlanmıştı.

İddianame onaylanınca Ömer Faruk Kavurmacı sağlık sorunları sebebi ile Sulh ve Ceza Hâkimliği tarafından tahliye edilmişti. İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesine gönderilen iddianamenin içerisinde eksiklikler bulunduğundan dolayı savcılığa iade edilmişti. Eksiklikler giderildikten sonra Ağır Ceza Mahkemesine iddianame gönderildi ve kabul edildi. Bundan dolayı Ömer Faruk Kavurmacı tekrar tutuklandı.

İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde belirtile karar göre:

“Silivri Devlet Hastanesi’nde sanık için alınan 21 Mart tarihinde alınan rapora göre, tutuklunun tutuklu kalması mahkûmun hayatını için bir tehlike arz etmediğini ve hastalığın sürekli bir tedaviyi gerektire bir durumun olmadığına karar verildi.”

Acıbadem Hastanesi’nin 18 Nisandaki raporuna göre iç hastalıkları uzmanından görüş alındı. Bu görüşe göre tanığın rahatsızlığından dolayı Kavurmacı’nın yakalanmasına ve tutuklanmasına yönelik karar verildi.

İddianamede aralarında 83 kişinin dışında Kadir Topbaş’ın damadı Ömer Faruk Kavurmacı, Cahit Durmaz, Ahmet Tuzlu, İsmail Hakkı Kısacık, Faruk Güllü, Süleyman Düzgün, Yüksel Nalbant, Tolga Güven, Semih Sadır, Salih Zeki Azak, Mehmet Zenginer, Harun Akca, Rana Tezcan Açıkgöz, Mustafa Şevki Kavurmacı, Murat Atakan Kayalar, Murad Abdurrahman Baltacı bulunuyor. Bu kişilerin silahlı terör örgütü içerisine üye olmak suçundan 7,5 yıldan 5 yıla kadar hapis istemi ile cezalandırılması istendi. Bunların dışında şüphelilerin ise Serkan Ercan, Ramazan Erdem ve Süleyman Tari’nin terör örgütüne üyelik suçu dışarısında özel belgede sahtecilik yapmak suçlarından 1 ile 3 yıl arasında hapisleri istendi.

İstanbul Belediye Başkanı olan Kadir Topbaş’ın damadı olan Ömer Faruk Kavurmacı, 3 Mayıs 2017 tarihinde avukatları tarafından yapılan itirazlardan dolayı serbest bırakılmıştı.

 

HABERE YORUM KAT

YORUM EDİTÖRÜ: Yorum ve Düşüncelerinizi Bizimle Paylaşın.