1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kadın Masal Kahramanları Çizgilerle Hayat Buldu
Kadın Masal Kahramanları Çizgilerle Hayat Buldu

Kadın Masal Kahramanları Çizgilerle Hayat Buldu

Masal kahramanı kadınlar, İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Meslek Yüksekokulu Grafik Tasarım Programı Öğretim Görevlisi Dr. Duygu Kocabaş Atılgan'ın...

A+A-

Masal kahramanı kadınlar, İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Meslek Yüksekokulu Grafik Tasarım Programı Öğretim Görevlisi Dr. Duygu Kocabaş Atılgan'ın çizimleriyle hayat buldu.

Masal kahramanı kadınlar, çizgiyle hayat buldu. İEÜ Meslek Yüksekokulu Grafik Tasarım Programı Öğretim Görevlisi Dr. Duygu Kocabaş Atılgan, masallardaki kadın kahramanların hikayesini illüstrasyonlara aktardı. Güzelliğin yanı sıra korkusuzluğu, bağımsızlığı, zekiliği barındıran kadınlar hikayeleri, Buca Kültür Merkezinde 11 Ocak'a dek sergilenecek.

Dr. Atılgan, halkın ortak anlatımının sonucu kuşaktan kuşağa aktarıldığı masallara farklı bir bakış açısı getirmek istediğini belirterek, "Olağanüstü olaylara yer veren, kısa halk öyküleri günümüzde pek anlatılmıyor. Masallar, anlatanın sesiyle hayat bulurken, dinleyicinin zihninde şekillenir. Hem anlatanın hem de dinleyenin keyifle çıktığı bu keyifli yolculuk dijital dünyaya yenik düşüyor. Ben de özellikle kadın kahramanların olduğu masalları aktarmayı istedim" dedi.

"Uyuyan Güzel", "Gizemli Kız", "Boncukcu Kız", "Deniz Kızı" ve "Yeşil Melek" adlı masallardan esinlenerek illüstrasyonlar hazırladığını, bunları kumaşlara aktararak masal parşömeni oluşturduğunu söyleyen Dr. Atılgan, "Masalların ortak özelliği kadın kimliğini merkeze almalarıdır. Bu kimliğin yapıtaşları güzelliğin yanı sıra, korkusuzluk, bağımsızlık, zeka ve hayal gücüdür. Masalların kadın kahramanları da karşılarına çıkan her zorluğu güçlü duruşları ve zekalarıyla alt etmiştir. Böylece hayatlarına yeni bir sayfa açmayı başarmışlardır" diye konuştu.

İhlas Haber Ajansı (IHA)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Bir Yorum Yapın Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.