1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İşte Ağrı! İşte Destan!
İşte Ağrı! İşte Destan!

İşte Ağrı! İşte Destan!

Türkiye'nin 81 İlinde 15 Temmuz Destanı Yazıldı! Tarihler yeniden 15 Temmuz’u gösteriyor... Geçtiğimiz yıl bugünün akşamında Türkiye son zamanların en alçak darbe girişimine şahitlik etti.

A+A-

Tarihler yeniden 15 Temmuz’u gösteriyor... Geçtiğimiz yıl bugünün akşamında Türkiye son zamanların en alçak darbe girişimine şahitilk etti. 28 Şubat’lar, postmodern darbeleri hafızalarından silemeyen Türkiye, bu kez FETÖ ihanet çetesinin kendi halkını bombaladığı bir darbe girişimini gördü. Fakat tarihe geçecek bir direniş ile halk bu kez darbeye dur dedi. Tankların önüne yatanlar, uçakların ateşine göğüs gerenler, Ömer Halis Demir gibi alçaklara kurşun sıkanlar o gün o darbeye dur dedi. Ağrı da Türkiye’nin 81 ilinde olduğu gibi o direnişte askerin kendi halkına darbe yapmasına izin vermeyen iller arasındaydı. Halk daha ilk saatlerden sokaklara indi, darbecilere karşı ‘Allahu Ekber’ler ile ülkesini savundu. Okçular tepesinde ve kentin dört bir yanında darbenin karşısında durdu. Şimdi o darbenin yıl dönümünde Ağrı bu kez 15 Temmuz Destanı’nında yeniden nöbette buluşuyor. 

iste-agri!-iste-destan!.jpg

 

Türkiye 2016 yılı 15 Temmuz'da tarihinin en uzun gecesini yaşadı. TSK içinde kümelenen ve FETÖ bağlantılı olan bir grup darbe teşebbüsünde bulundu. 16 Temmuz sabahı büyük ölçüde bastırılan darbe girişimi, arkasında onlarca olay bıraktı. 15 Temmuz hain darbe girişimi sonucu 248 vatandaşımız şehit edilirken, binlerce vatandaşımızda gazi oldu. Gece başlayan darbe teşebbüsü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısı ve vatandaşların sokağa çıkmasıyla bastırıldı. Tüm ülkede olduğu gibi Ağrı'da da binler sokağa çıkarak, günlerce sokakta nöbet tuttu.

 

Türkiye 15 Temmuz 2016'da tam 36 yıl sonra Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) içindeki Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) mensubu bazı generallerin ve askeri personelin içinde olduğu darbe girişimiyle karşı karşıya kaldı. İhanet girişimi halkın sokağa çıkması ve TSK içindeki çoğunluğun destek vermemesi üzerine akamete uğradı. Bu cunta girişiminin bilançosu ise çok ağır oldu. Türkiye'nin en uzun 48 saatinde 248 kişi şehit oldu, 2196 vatandaş ise yaralandı. Türkiye, darbe girişimi karşısındaki kararlı direnişiyle dış aktörlerin oyununu bozarken İslam dünyası için de bir umut ışığı olduğunu gösterdi.


iste-agri!-iste-destan!-005.jpg

ESKİ AĞRI VALİSİ MUSA IŞIN YÜREĞİN YETİYORSA GEL AL
 

Eski Ağrı Valisi Musa Işın, 2016 - 15 temmuz darbe girişiminde bulunan Doğubayazıt Mekanize Tugay Komutanı Tuğgeneral Mehmet Ozan’ın Doğubayazıt Kaymakamını aradığını ve sıkıyönetim komutanı olduğunu söylediğini ifade etmişti.

Ağrı Valisi Musa ışın'dan Darbeci Komutana Cevabı;

Vali Işın, “Halkımızla birlikte tek yürek olduk. Çok şükür herhangi bir kalkışma olmadan jandarma komutanımız yanımızdaydı, tugay komutanımız yanımızdaydı. Ancak maalesef 1. Mekanize Tugay Komutanı, Doğubayazıt Kaymakamını arayarak, ‘ben sıkıyönetim komutanı oldum, sizi teslim alacam’ demiş. Bunun üzerine Kaymakam Bey beni arayarak bilgi verdi. Bende malum şahsı aradım ve kendisine ‘Böyle bir şey var’ dedim, o da ‘evet böyle bir şey var, biraz sonra sizi alacam’ dedi. Bende ona ‘haysiyetsiz ve şerefsiz bir insansın, hainsin. Burada binlerce insan var, beni ve onları çiğnemeden hiçbir şey yapamazsın. Yüreğin yetiyorsa gel al bizi ve halkı’ dedim. Kendisi de çok ürkek davrandı. İşin rengi aşağı yukarı belli olduktan sonra tankları dışarıya çıkardı, ancak Kaymakam Beyle sürekli irtibat halinde olduk. Tankların üzerinde bulunan birkaç binbaşı ile görüşmek üzere tanklar tekrar geri çevrildi” dedi.

iste-agri!-iste-destan!-006.jpg

AĞRI DARBEYE KARŞI DİK DURDU

İhanet girişimi halkın sokağa çıkması ve TSK içindeki çoğunluğun destek vermemesi üzerine akamete uğrarken vatandaşlar başka bir girişime karşı günlerce sokakta demokrasi nöbeti tuttu. Ağrılılar da 15 Temmuz gecesi ve sonrasında milletin topyekûn mücadelesine omuz verip destek verdi. İstanbul ve Ankara'da yaşanan gelişmelerin ardından Ağrı’da da vatandaşlar ellerinde Türk bayrakları ile AK Parti İl Başkanlığı'nın olduğu alanda toplandı. Türk bayrakları, Cumhurbaşkanı ve hükümete destek veren kalabalık alanlardan ayrılmayacağını söylerken, kalabalık her geçen saat daha da arttı. Giderek sayıları artan kalabalık daha sonra Erzurum caddesi üzerinde Ağrı Valiliğine doğru  Erdoğan’ın posterleriyle yürüyüşe geçti. Vatandaşlar Ağrı Valiliği önünde bekleyen  Ağrı Valisi Musa Işın ile polise sevgi gösterisinde bulundu. 

iste-agri!-iste-destan!-002.jpg

 

AĞRILILAR MEYDANI TERK ETMEDİ

Ağrı’da darbe girişimine yönelik tepkilerini sürdüren Ağrılılar günlerce meydanlardan ayrılmadı. 15 Temmuz akşamı binlerce kişinin katılımı ile sokaklarda darbe girişimine tepkisini gösteren Ağrılılar, günlerce sokaklara inerek desteğini sürdürdü. Ağrı Valiliği Önüne kurulan platformdan tepkilerini dile getiren Ağrılılar her akşam bu meydana akın etti. Siyasi parti temsilcileri başta olmak üzere birçok vatandaş da günlerce meydanlarda Demokrasi Nöbeti tuttu.

iste-agri!-iste-destan!-003.jpg

iste-agri!-iste-destan!-004.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.