1. HABERLER

  2. SEYAHAT

  3. İstanbul’da Mutlaka Gezilecek, Görülecek Yerler
İstanbul’da Mutlaka Gezilecek, Görülecek Yerler

İstanbul’da Mutlaka Gezilecek, Görülecek Yerler

İstanbul’un saymakla bitmeyecek olan güzelliklerini gezmek için sabırsızlanıyor musunuz? Vermiş olduğumuz bilgiler ile şehrin güzelliklerinin tadını doyasıya çıkaracaksınız.

A+A-

İstanbul’da Gezilecek Yerler

İstanbul’un saymakla bitmeyecek olan güzelliklerini gezmek için sabırsızlanıyor musunuz? Vermiş olduğumuz bilgiler ile şehrin güzelliklerinin tadını doyasıya çıkaracaksınız. İstanbul’da gezilecek yerler adı altıdan verilmiş olan bilgiler göre rotanızı belirleyerek, dolu dolu bir İstanbul gezisi yapabilirsiniz.

İşte, gezmeden önce öğrenmeniz gerekenler…

İstanbul’un Tarihi Sokakları ve Meydanları

Şehrin gezilmeden olmayacak yerleri arasında tarihi sokakları ve meydanları bulunuyor. İlk olarak doğal yerlerde tarihi dokunun tadını çıkarabilirsiniz. Tarihi sokaklar ve meydanlar hakkında aşağıda verilen bilgiler üzerinden hareket edebilirsiniz.

Ortaköy

Eski semtler arasında olan Ortaköy, çok sayıda kültürün bir arada yaşadı bir yer. Türk, Ermeni, Rum, Yahudi topluluklarının yaşadıkları ve kültürlerinden birçok izin bulunduğu semttir. Şu an ise orijinal parklar, kafeler ve Pazar, restoran gibi yerleri olduğu bir semttir. İstanbul’a geldiğinizde mutlaka gezmelisiniz.
ortakoy.jpg

Taksim

Elbette İstanbul dendiğinde akla ilk gelen yerler arasında Taksim bulunuyor. Sokağın keyfi nerede çıkartılır dendiğinde, mutlaka taksim yanıtını alacaksınız. Kiliseler, pasajlar, Galatasaray Lisesi gibi merakla görmek istediğiniz yerler olacak. Taksimi gezerek, İstanbul’un kalabalığını da bir ölçüde gözlemleme şansı bulacaksınız.
taksim.jpg

Beşiktaş

Tarihi köşklerin bulunduğu bu semtte, deniz ile birleşmiş bir doku görecesiniz. İskelesi ve merkezi bir konumda oluşu, İstanbulluların uğrak yerinin Beşiktaş olmasını sağlamıştır. En önemlisi ise burasının Çarşılıların mekanı olması. İstanbul’da Beşiktaş dendiğinde, Beşiktaş tarafı akla gelir…
besiktas.jpg

Kuzguncuk

Dizilerden görmeye alışık olduğunuz bir semt… İstanbul’un tarihine yakışacak, geçmişten günümüze pek çok esintinin taşındığı yerdir. İstanbul’da gidilmesi gereken semtler adı altında mutlaka kuzguncuk olacaktır. Rengarenk evlerin olduğu bu yerde, siz de özel fotoğraflar çekmek, tarihin tadına varmak için bulunmalısınız.
kuzguncuk.jpg

Kadıköy

Haydarpaşa Garı… Dizilerde İstanbul’a ilk kez gelenlerin mutlaka bu alanda bir sahnesi oluyor. Bunun dışında meydanda, boğası akıllara gelenler arasında. Süreyya Operası, Barış Manço Müzesi, Süreyya Operası Binası gibi kültür merkezlerinin Kadıköy’de bulunduğunu söyleyebiliriz. Dilerseniz Moda, Fenerbahçe, Caddebostan gibi yerleri gezerek keyifli zaman geçirebilirsiniz.
kadikoy.JPG

Balat

Osmanlı Devleti’nin kültürel mirasının hala bu semtte olduğunu söyleyebiliriz. Kırmızı Mektep, Fener Rum Patrikhanesi, Kırmızı Mektep, Stefan Kilisesi, Merdivenli yokuş gibi görmekten zevk alacağınız yerler olacak. Tarihi evler, dar sokaklar sizi geçmişte bir yolculuğa çıkaracak. Mutlaka gitmeniz gereken yerler arasına Balat’ı da eklemelisiniz.
balat.jpg

Üsküdar

Anadolu’ya geçiş noktası olan Üsküdar, tarihe Osmanlı Devleti kadar eski bir zamanda yazılmıştır. Tarihi saraylar, meşhur camiler İstanbul’un Üsküdar semtinde yer alıyor. Kız Kulesi’ne bakıp, İstanbul’un güzelliğinin tadına varabileceğiniz yerdir. Mihrimah Sultan Cami, Beylerbeyi Sarayı gezmeden dönmemeniz gereken yerler arasında.
uskudar.jpg

İstanbul’daki Eğlence Yerleri

Eğlenerek zaman geçirebileceğiniz yerler de İstanbul’da çok sayıda… İstanbul’da nerede eğlenebiliriz sorusuna cevap olarak aşağıda verilen alanları tercih edebilirsiniz. Sizin keyfi alabileceğiniz yerin neresi olduğunu tespit ederek, rotanıza yeri de ekleyebilirsiniz.

Darıca hayvanat Bahçesi

Türkiye’nin en büyük hayvanat bahçelerinden biridir. Akvaryumları, vahşi hayvanları ve botanik parkı ile size eğleneceğiniz zamanlar hediye ediyor. Hayvanları evlat edinme imkanının bulunması ise en güzel özelliği. Hem gezip öğrenmek hem de keyifli zaman geçirmek istiyorsanız, mutlaka gitmeniz gereken yerler arasında Darıca Hayvanat Bahçesi’nin olması gerektiğini söyleyebiliriz.
darica-hayvanat-bahcesi.jpg

İstanbul Akvaryum

Açıldığı dönemde uzunca bir süre gündemde kalmış akvaryum, görmeniz gereken yerlerden. Dünya’daki özel akvaryumlar arasında sayılabilecek olduğundan, mutlaka gitmeniz tavsiye ediliyor. Başka hiçbir akvaryumda bir arada göremeyeceğiniz kadar balık çeşidinin olduğu bu akvaryumda, zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız.
istanbul-akvaryum.jpg

Viaport Avm Lunapark

Hem sizin hem de çocuğunuzun eğlenerek zaman geçirmesini istiyorsanız, tercihinizi Viaport’tan yana kullanabilirsiniz. Anadolu Yakası’nda bulunan bu parkta heyecanın doruklarına ulaşacaksınız. Üstü açık bir Avm olduğundan, İstanbullular tarafından da çok kez tercih edilnmektedir.
viaport-avm-lunapark.jpg

Vialand Tema Park

Adrenalin yaşamak isteyenlerin İstanbul’a gittiğinde mutlaka uğraması gereken yerler arasında. Gittiğinizde görselliğin ve eğlencenin zirvede olduğunu göreceksiniz. Bunun için mutlaka, İstanbul’a gitmiş olan birinin bu parka uğraması gerektiğini bildirelim.
vialand-tema-park.jpg

Avrupa Yakasında Çocuklara Hitap Eden Yerler

Eğlence dendiğinde ilk olarak ailelerin aklına çocuklarını nerede eğlendirebilecek oldukları geliyor. Bu sebeple mutlaka ilk olarak ailelerin nerede eğlenmek istediği yönünde soruların cevaplanmasını sağlıyoruz.

Avrupa Yakası gezilecek yerler arasında çocuklarınız için çok sayıda Lunapark olduğunu söyleyebiliriz. Gerek Avmlerin içinde gerekse açık havada çocuğunuzla birlikte zaman geçirebileceğiniz çokça park bulunmaktadır.

Anadolu Yakasıdan Çocuklara Hitap Eden Yerler

İstanbul’un Anadolu Yakası’na gittiğinizde de direkt olarak gezmek istediğiniz yerler olacak. Çocuğunuzla birlikte gezebileceğiniz, onun da eğlenerek zaman geçirebileceği bir alanın olması oldukça önemli. Bu sebeple parkları ve lunaparkları çocuğunuz için tercih edebilirsiniz.

İstanbul’daki Müzeler ve Tarihi Yerler

İlk kez İstanbul’a gelmiş olanların gezisinin İstanbul’daki müzeler ve tarihi yerler arasından başlamasını öneriyoruz. Tarihi dokunun çok özel alanlar üzerinden sunulduğu pek çok müze ve tarihi mekanlar, sizleri geçmişe taşımanın yanında geçmiş hakkında reel bilgiler sahibi olmanızı da sağlayacak.

Miniatürk Park

Pek çok tarihi yeri bir arada görmeye hazır mısınız? Her şeyin en ince ayrıntısına kadar düşünülmüş olduğu bu mekanda, dilediğiniz gibi İstanbul harikalarını inceleme fırsatı bulabilirsiniz. 60.000 metrekarelik bir alana yapılmıştır. 15.000 metrekare ise maketlerin bulunduğu alandır. 3.500 metrekare kapalı alan bulunmaktadır. 2.000 metrekare havuz yolu mevcuttur. Maketlerin dışında gelen ziyaretçilerin eğlenerek zaman geçirmesini sağlamak adına farklı alanlar da tasarlanmıştır.
miniaturk-park.jpg

Santralİstanbul Müzesi

Konser ve sergi alanı olarak kullanıldığını söyleyebiliriz. Türkiye’nin ilk elektrik santrali burasıdır. Şu an ise Enerji Müzesi olarak kullanılıyor. Kampüsün içinde gezebileceğiniz bir sanat galerisi, kafe ve restoranlar da bulunuyor.
santralistanbul-muzesi.jpg

Galata Kulesi

İstanbul dendiğinde akla gelen yerler arasında Galata Kulesi şüphesiz olacak. Kuleye çıktığınızda İstanbul’u seyre dalmanın tadını çıkarın. Tarihinde, Ahmet Çelebi’nin Üsküdar’a uçmaya çalıştığı yer alıyor. Bu ihtişamlı eser 67 metre uzunluğundadır. İstanbul’u tüm ihtişamı ile bu kuleden seyretmek mümkündür…
galata-kulesi.jpg

Yerebatan Sarnıcı

Justinyen (Bizans İmparatoru) 542 yılında yaptırmıştır. Suyun içinde yükselen sütunlar bulunur. 9800 metrekare içinde kurulmuş olan bu alan ihtişamı ile sizleri büyülemeyi başaracak. Aynı zamanda pek çok ulusal etkinliğe de ev sahipliği yaptığını söyleyebiliriz. Mutlaka gidip görmeniz gereken yerler arasında bulunuyor.
yerebatan-sarnici.jpg

Mısır Çarşısı

İstanbul’da ne yapmalıyım sorusuna yanıt olarak, gezerken zamanın nasıl geçtiğini anlamayacağınız Mısır Çarşısı’nı da söyleyebiliriz. Binanın yapısı, turistik bir özellik taşıması için yeterlidir. Çok sayıda ürünün bir arada bulunabileceği bu alan, İstanbul’un ticaret merkezlerinden bir yer haline gelmiştir diyebiliriz.
misir-carsisi.jpg

Yıldız Sarayı

Boğaziçi’nin Kralı olarak tanımlanabilecek Yıldız Saray’ı, III.Selim’in annesi tarafından, Mirşah Sultan’a yapılmıştır. Manzaranın son derece güzel olduğu bu saray, içi ile de size ihtişamlı bir görünüm sunuyor. Muhteşem tarihi sayesinde, İstanbul’a gelenlerin görmeden gitmemesi gereken yerler arasında olmayı başarmıştır.
yildiz-sarayi.jpg

Çinili Köşk

Topkapı Sarayı’nın sınırları içinde bulunmaktadır. İstanbul’un fethinden sonra, Fatih Sultan Mehmet tarafından yapılmıştır. En önemli Osmanlı sivil mimarlık örneği olarak nitelendirilebilir.
cinili-kosk.jpg

Topkapı Sarayı

1478 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından kurulmuştur. 1924 yılında Mustafa Kemal’in emri ile halka kapıları açılmıştır. Günümüzde İstanbul’a giden herkesin belki de ilk olarak gittiği yerler arasındadır. Bu sarayın mutlaka gezilmesi gerektiğini söyleyebiliriz.
topkapi-sarayi.jpg

Ayasofya Müzesi

Sanat ve mimari dendiğinde, İstanbul’da bahsedilmesi gereken yerler arasında. Türkiye’de en çok ziyaret edilen müzedir diyebiliriz. 6.yy’da Philton tarafından Dünya’nın 8.harikası olarak nitelendirilmiştir.
ayasofya-muzesi-001.jpg

Kızkulesi

İstanbul denizinin vazgeçilmezi… Denize baktığınızda Kuzkulesi’ni gördüğünüzde anlarsaınız İstanbul’da olduğunuzu. İstanbul aşıklarının simgesi olarak nitelenebilir bu özel yapı. Üsküdar sahilinden görünüşü ile akıllarda kalacaktır. Bu manzaranın tadını çıkarmak için mutlaka Üsküdar sahilinde bir banktan, Kızkulesi’ni izlemenizi tavsiye ediyoruz.
kizkulesi.jpg

Dolmabahçe Sarayı

Mustafa Kemal Atatürk’ün son kez gördüğü yer diyebiliriz… Burada hayata gözlerini yummuştur. Sadece yerli turistler değil Dolmabahçe Saray’ı yabancı turistlerin de uğrak mekanları arasında. Mimarisi, ihtişamı, görselliği her yönü ile gidenleri etkisi altına almaktadır. Atatürk’ün son günlerini geçirdiği o odayı gördüğünüzde, tüylerinizin ürpermesinden kendinizi alı koyamayacağınız bir yerdir.
dolmabahce-sarayi.jpg

Panorama 1453

Topkapı’da bulunan bu müze, 360 derece Panoramik bir şekilde İstanbul’u gösteriyor. 1453 İstanbul’un Fethi ile yolculuk başlıyor. Panoramik resim, aralıksız üç yıl süren 8 sanatçının çalışması olarak ortaya çıkmıştır diyebiliriz.
panorama-1453.JPG

Rahmi Koç Müzesi

İstanbul’da hangi müzelere gitmeliyim sorusunun yanıtları arasında mutlaka Rahmi Koç Müze’si de olacak. 1994 yılında ziyarete açılan müze, Haliç’in kuzey yakasında yer almaktadır. 27.000 metrekarelik bir alana yapılandırılmıştır. Tarihi Hasköy Tersanesi, Tarihi Lengerhane, Açık Hava Sergileme Alanı, bulunmaktadır. Müzenin içinde uçaklar, su altı gemisi, klasik arabaların olduğunu göreceksiniz.
rahmi-koc-muzesi.png

İstanbul Oyuncak Müzesi

Gezerken keyif alacağınız özel bir yer olan oyuncak müzesine mutlaka gitmelisiniz. 4.000’e yakın oyuncak, İstanbul’un oyuncak müzesinde sergilenmektedir. Gezerek, keyif alabileceğiniz bu yeri mutlaka ziyaret etmelisiniz.
rahmi-koc-muzesi.jpg

Ural Ataman Klasik Otomobil Müzesi

1920 – 1970 yılları arasında yapılmış olan otomobillerin bu müzede sergilendiğini söyleyebiliriz. Tarihteki otomobilleri kronolojik bir şeklide görme imkanınızın olduğu bu müzeyi ziyaret ederek, etkileyici dakikalar yaşayabilirsiniz.
ural-ataman-klasik-otomobil-muzesi.jpg

Florya Atatürk Deniz Köşkü

Bakırköy’de Şenliköy Mahallesi’nde bulunuyor. Atatürk’e özel olarak yaptırılmış olan bu köşkü mutlaka görmelisiniz. Çok sık İstanbul’a giden Atatürk’e bu köşk yapılarak, konaklaması için armağan edilmiştir.
florya-ataturk-deniz-kosku.jpg

Uçurtma Müzesi

1986 yılından itibaren tüm uçurtmaların toplanarak, bu müzede sergilendiğini söyleyebiliriz. içeri girdiğinizde rengarenk çok sayıda uçurtmanın sizleri karşılayacağını göreceksiniz. Özellikle çocuklar tarafından bu uçurtmaya ilginin çok yoğun olduğunu söyleyebiliriz. Onlar için İstanbul’da en güzel müze elbette uçurtma müzesi olacak. Müzede sergilenen çok sayıda kitap ve dergi de var. Dilerseniz müzede uçurtma yapma, uçurtma yapımı için kurlara katılma imkanını değerlendirebilirsiniz.
ucurtma-muzesi.jpg

İstanbul Havacılık Müzesi

Havacılığa ilgisi olan buraya… Uçak maketleri, madalyalar, uçaklarda kullanılan silahlar, özel hediyeler ve pilotların giydiği kıyafetler burada sergilenmektedir. Çok sayıda uçak modelinin sizlere sunulmuş olduğu bu alanda, merak ettiğiniz her şeyi gözlemleme fırsatı bulacaksınız.
istanbul-havacilik-muzesi.jpg

İstanbul’daki Parklar

Mutlaka gitmeden dönmemeniz gereken yerler arasında İstanbul’daki parklar var. Aşağıda verilen parklar arasından en beğendiğinizi ya da size en yakın olanına giderek parkları da görmüş olabilirsiniz.

Polonezköy Tabiat Parkı

Sayısız ağaç ve bitki türünün bulunduğu parktır. Camping alanları, köyler burada bulunuyor. Polonyalıların ağırlıkta olduğu bu köyde, farklı bir kültürü gözlemleme fırsatınız olacak.
polonezkoy-tabiat-parki.jpg

Yıldız Parkı Korusu

Ortak ile Beşiktaş arasında Yıldız Parkı Korusu bulunuyor. 46 hektarlık bir alanda yapılmıştır. İçinde en büyük koru olan park, tarih kaynaklarında sıkça rastlanan defne ormanları ve mitolojik öyküleri bulunduruyor.
yildiz-parki-korusu.jpg

Ulus Parkı

İstanbul’da gitmeniz gereken parklar arasında Ulus Parkı da bulunur. Manzaraya karşı şehrin tadını çıkarabilirsiniz.
ulus-parki.jpg
Ağrısöz-ÖZEL

HABERE YORUM KAT

UYARI: Bir Yorum Yapın Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.