1. HABERLER

  2. AĞRI

  3. İshak Paşa Sarayı’nın Bilinmeyenleri
İshak Paşa Sarayı’nın Bilinmeyenleri

İshak Paşa Sarayı’nın Bilinmeyenleri

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Başkanı Doç. Dr. Yakup Karataş İshak Paşa Sarayı’na ilişkin bilinmeyenleri anlattı.

A+A-

AGRİSOZ.COM - Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Başkanı Doç. Dr. Yakup Karataş İshak Paşa Sarayı’na ilişkin bilinmeyenleri anlattı.

Tarihi İshak Paşa Sarayı’nın giriş formlarında yer alan taç kapılara, içerideki bezemelere, pençelerdeki süsleme ve motiflere dikkat edildiğinde, son derece farklı mimari üslupların saray inşaatında kullanıldığına dikkat çeken Yakup Karataş, “Uzun yıllar süren işgal ve istila dönemlerinde hem Bayezid Sancağı hem de İshak Paşa Sarayı bu işgal ve istilalarda birçok kez tahrip edilmiştir” dedi.

Sarayın, bir dönemde askeri kışla, bir dönemde ise hükümet konağı olarak kullanıldığı bilgisini paylaşan Karataş, “Topkapı Sarayı'nın müştemilatı düşünüldüğünde İshak Paşa Sarayı'nda aslında Topkapı Sarayı'nın küçük bir kopyası olarak oluşturulduğunu görüyoruz” ifadelerinde bulundu.

İshak Paşa Sarayı’nın Kırım Savaşı esnasında Rus istilasına uğrayan Bayezid bölgesi neticesinde ciddi boyutta bir tahribat yaşadığının altını çizen başkan, sarayın harem giriş kapılarının altın yapraklı kanatları olduğunu ve bunların da Rus istilası sırasında Rusya’ya götürüldüğünü söyledi.

Akademik camia açısından ise saray kütüphanesinin ise yağmalanmasının, altın kapılardan daha önemli olduğunun altını çizen Doç. Dr. Yakup Karataş, “Kütüphanede bulunan yüzlerce cilt yazma eserinde 1828-29 Osmanlı-Rus savaşı ve sonrasındaki Kırım Savaşı sırasındaki Rus istilalarında o kütüphanedeki yüzlerce cilt yazmanın Ruslar tarafından Moskova ile Petersburg'daki kütüphane ve müzelere götürüldüğünü biliyoruz” şeklinde konuştu.

Öte yandan İshak Paşa Sarayı’ndan Rus kütüphanelerine götürülen eserlerin önemine dikkat çeken Başkan Karataş, Rusya’da bulunan o eserlere ulaşabilmek adına Ağrı Ibrahim Çeçen Üniversitesi olarak çalışma başlatacaklarının da bilgisini verdi.

topkapi-sarayinin-kucuk-kopyasi-ishak-pasa-sarayi-2-001.jpeg

topkapi-sarayinin-kucuk-kopyasi-ishak-pasa-sarayi-3-001.jpeg

topkapi-sarayinin-kucuk-kopyasi-ishak-pasa-sarayi-5-001.jpeg

topkapi-sarayinin-kucuk-kopyasi-ishak-pasa-sarayi-9-001.png

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.