1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İran Olayları 12 ölü 377 gözaltı var
İran Olayları 12 ölü 377 gözaltı var

İran Olayları 12 ölü 377 gözaltı var

Hayat pahalılığı bahanesiyle İran'ın Meşhed ve Kaşmer kentlerinde başlayıp Kirmanşah, Tahran ve Şiraz’a yayılan, sonrasında hükümet ve yönetim karşıtı protestolara dönüşen gösteriler devam ediyor.

A+A-

 

Hükümet ve devlet yetkililerinin sert tepki gösterdiği gösterilerin ilk saatlerinden itibaren ABD’nin “Barışçıl gösteriler” diyerek savunması ise dikkatlerden kaçmadı.

“Hükümet ile halk bu sorunları aşmak için el ele vermeli"

Gösteriler hakkında bir açıklamada bulunan İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Anayasaya göre halkın eleştiri ve protesto yapma hakkı olduğunu ve hükümetin yasal eleştirilere ve protestolara alan sağlaması gerektiğini belirterek, “Hükümet, vandallık yapan ve çevreye zarar veren gruplara tolerans göstermeyecek, halkın malına ve sosyal düzenine kastedecek gruplara asla tahammül etmeyecektir. Bazı sorunlarımızı çözmek zaman alıyor ve hükümet ile halk bu sorunları aşmak için el ele vermeli." dedi.

“Bu şahıs, birkaç ay önce İran halkına terörist olarak hitap ettiğini unutmuş”

İran İslam nizamı düşmanlarının komplolarına da değinen Cumhurbaşkanı Ruhani, Trump’ı kastederek, “Bugün Amerika'da halkımızla empati kurmak isteyen bu şahıs, birkaç ay önce İran halkına terörist olarak hitap ettiğini unutmuş. İran'a tamamen karşı olan bu kişi, İran halkına merhamet göstermeye hakkı yoktur” şeklinde konuştu.

“Birlik ve beraberlikle yabancıların kurduğu komploları boşa çıkartmalıyız”

Gösterilere dair açıklamada bulunan İran Savunma Bakanı Tuğgeneral Emir Hatemi, Uluslararası emperyalizm,  İran’daki güven ve istikrarı ortadan kaldırmayı kafalarına koyduklarını söyledi.

Hatemi, “Ulusal dayanışma, birlik ve beraberlik ile yabancıların kurduğu komplolar ve projeleri boşa çıkartmalıyız” dedi.

“Bu ölü artık canlanmaz”

İran İslam Nizamının Maslahatlarını Belirleme Kurumu sekreteri Muhsin Rızai ise konuyla ilgili olarak Tesnim Haber Ajansına verdiği açıklamada, yaşanan olayları Amerika'nın İran'ın içişlerine müdahalesi olarak değerlendirdi.

Halkın bazı sorunlara yönelik itirazlarını Amerika'nın suiistimal ettiğini belirten Rızai, açıkça yönetim düşmanlığı yapıldığını, şahlığın İran tarihine gömüldüğünü belirterek, “bu ölü artık canlanmaz” dedi.

“Amerikan yetkililerinin evhama kapılmamaları gerekir”

İran İslami Şura Komisyonu Ulusal Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Başkanı Alaeddin Burucerdi’de konuyla ilgili olarak bir açıklamada bulundu.

Tesnim Haber Ajansına değerlendirmelerde bulunan Burucerdi, İran'ın bazı kentlerinde yaşanan kargaşalara işaret ederek, “İflas etmiş finans kuruluşlarının mağdurları başta olmak üzere halkın bazı haklı talepleri için bazı kentlerde gösteri düzenliyorlar. Ancak olayların devamında bazıları kargaşa çıkarmaya başladı.

Gösterilere destek veren ve olayları “Barışçıl gösteriler” olarak niteleyen Trump’a da göndermede bulunan Burucerdi, Amerikan yetkililerinin evhama kapılmamaları gerektiğini, olayın İran halkı ile ilgili ve bir iç mesele olduğunu belirtti.

“Trump'ın tavrı ve açıklamaları açıkça kışkırtıcılık"

Yaşanan olaylarla ilgili olarak Rusya Senatosu Uluslararası İşler Komitesi Başkanı Konstantin Kasaçov’dan bir açıklama geldi.

Kasaçov,  ABD'nin İran'ı karıştırmak için her fırsatı kullandığını ve son yaşanan olaylara da destek verdiğini söyledi.

İran'da yaşanan olaylarda dış faktörlerin etkili olduğunu söyleyen Kasaçov  "Bu olaylar konusunda muhakkak yabancı unsurlar etkili olmuştur. Washington'un İran'daki iç durum süreci üzerinde çok etkisi olduğunu söylemek istemiyorum, ancak şimdiki durumda İslam Cumhuriyeti, dış müdahale için gebedir." tespitinde bulundu.

ABD Başkanı Trump'ın tavrını ve açıklamalarını "açıkça kışkırtıcılık" olarak niteleyen Kasaçov, Trump'ın, eylemcilerin ABD tarafından desteklendiğini göstermeye çalıştığını söyledi.

Olaylarda 12 ölü 377 gözaltı var

Hükümet yetkililerince yapılan açıklamada, olaylarda şu ana kadar 12 kişinin hayatını kaybettiği ifade edilirken, gözaltına alınanların sayısının 377 kişi olduğu belirtildi.


 

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.