1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. İpekyolu Belediyesinden ‘Tüberküloz’ Konulu Seminer
İpekyolu Belediyesinden ‘Tüberküloz’ Konulu Seminer

İpekyolu Belediyesinden ‘Tüberküloz’ Konulu Seminer

Van'ın İpekyolu Belediyesi, sağlıklı nesiller ve bireyler yetiştirmek amacıyla tüberküloz (Verem) konulu bir seminer düzenledi.

A+A-

Van'ın İpekyolu Belediyesi, sağlıklı nesiller ve bireyler yetiştirmek amacıyla tüberküloz (Verem) konulu bir seminer düzenledi.

İpekyolu Belediyesinden yapılan açıklamada, Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü koordinasyonunda düzenlenen ve Berivan Kültür-Sanat Merkezinde 5 ay boyunca her hafta verilecek seminerlerin beşincisinin Pratisyen Hekim Burak Taşdemir tarafından verildiği belirtildi. Açıklamada, "Belediyemiz kurslarına katılan kursiyerlerimizin de bulunduğu 250 katılımcıya, "Tüberküloz enfeksiyonu ve tüberküloz hastalığı, tüberküloz enfeksiyonunun tüberküloz hastalığına dönüşmesini kolaylaştıran durumlar, tüberküloz (verem) hastalığı nasıl oluşur, tüberküloz tanısı, hastalığın tuttuğu organlar, tüberküloz tedavisi, hastanede yatırılması önerilen hastalar, ilaç direnci, hastanın tedaviye uyumunu sağlamada gereklilikleri, dünyada tüberküloz, tüberküloz hala önemli bir sorun mudur, akciğer tüberkülozu bulguları, düzensiz tedavi ve tedaviyi yarıda bırakmanın muhtemel sonuçları, tedavinin sonlandırılması başarılı tedavi sonuçları" konularında açıklayıcı bilgiler verildi. Ayrıca katılımcılara hastalığın tanısı ile ilgili semptomlar, hastalık öyküsü ve temas araştırılması, bakteriyoloji, mikroskobik/yayma, kültür, radyoloji, tüberkülin deri testi (PPD) ve nasıl bulaşır, temas yakınlığına göre bulaşma, toplam TB olgularının yaş gruplarına ve cinsiyete göre olgu hızları, tüberkülozdan korunma yöntemleri, BCG ile aşılama, ilaçla koruma, tüberküloz risk grupları konularında detaylı bilgiler verildi" denildi.

Ağrısöz

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.