1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. HÜDAPAR Ağrı İl Başkanlığı Yasin Börü davası için Ankara'da
HÜDAPAR Ağrı İl Başkanlığı Yasin Börü davası için Ankara'da

HÜDAPAR Ağrı İl Başkanlığı Yasin Börü davası için Ankara'da

Ağrı Mustazaflar Cemiyeti ve Ağrı Hudapar gençlik kolları başkanlığı adına birer heyet Ağrı’dan Ankara’ya Şehit Yasin Börü ve arkadaşlarının 12 . Duruşmasına katıldı.

A+A-

Diyarbakır'da 6-7 Ekim 2014'te PKK/HDP'liler tarafından gerçekleşen insanlık dışı saldırılarda Yasin Börü, Hüseyin Dakak, Riyad Güneş ve Hasan Gökgöz'ün canavarca hisle katledilmelerine ilişkin devam eden davanın 12'nci duruşması Ankara 2'inci Ağır Ceza Mahkemesinde gerçekleşti.

 

Davaya katılan Ağrı Heyeti mahkemenin yapılışı hakkında her şeyin göz önünde olduğunu ellerinde yeterli delilin bulunmasına rağmen Adil bir yargılama olmadıkları kanısına vardıklarını dile getirdiler.15 Şubat!a ertelenen davanın karar duruşması olacağını dile getiren heyet Adaletin tecelli etmesi temennisinde bulundular.

 

Duruşmaya yarım saat kala içeriye alınan Ağrı heyeti ve davaya çeşitli ilerden gelen STK temsilcileri , Hudapar Genel Başkanı Zekeriya yapıcıoğlu , Hudapar Genel Başkan yardımcıları Mehmet Yavuz , Hüseyin yılmaz, gazeteci Mehmet toprak , birçok Avukat ve vatandaş katıldı. şehit Yasin Börü, Hasan Gököz’ün aileleri de mahkemede hazır bulundu.

 

Mahkemeye daha sonra tutuklu 23 sanık getirildi. Sanık Avukatları da davada hazır bulundu. Mahkeme saat 10:00 da başladı.

 

İdanemeler Mahkeme Başkanı tarafından okundu daha sonra sanık Avukatları dinlenildi.Sanık Avukatlarının hepsi tahliye talebinde bulundu , Şehitlerin Avukatı adına Abdulgani Orhan savunmalarının daha önceki taleplerinin aynısı olduğunu söyledi.

Mahkeme heyeti Adli Tıp’tan gelecek kararı ve verileri değerlendirmek üzere davayı 15 şubata erteledi.Mahkeme heyeti 15 Şubat'ta son kararı vereceklerini açıkladı.

 

HÜDA PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, Yasin Börü Davasının 12'inci duruşması sonrasında basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

 

Duruşmanın ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulunan HÜDA PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, yargılama neticesinde adil bir kara verilmesi gerektiğini söyledi.

 

“Davanın takipçisi olmaya devam edeceğiz”

Davayı başından beri dikkatle takip ettiklerini dile getiren Yapıcıoğlu, yaptığı kısa açıklamada şunları ifade etti:

 

“Bir hukukçu olarak çok net ifade edebilirim ki soruşturma aşaması çok kötü yürüdü, yargılama aşaması çok iyi yürümüyor, umuyorum ve diliyorum ki karar, soruşturma ve kovuşturmadan daha iyi olur. Adalet arıyoruz. Adil bir karara çıkmasını bekliyoruz. İnşallah bu ümitlerimiz kırılmaz diye temenni ediyoruz. Hepinize tekrar teşekkür ediyorum. 15 Şubat'ta inşallah yine burada olacağız. İhtimal ki 15 Şubat'ta kara çıkabilir. Bu davanın takipçisi olmaya devam edeceğiz. Ve bütün duyarlı vatandaşlardan da takipçi olmalarını bekliyoruz. Hepinize tekrar teşekkür ediyorum.”

Duruşma, sanık avukatları ve müşteki avukatlarının savunmalarıyla devam etti. Savcı mütalaasında tutukluların tutukluluk hallerinin devamına karar vermesini istedi. Duruşma, 15 Şubat 2017 tarihine ertelendi.

HABERİN FOTO GALERİSİ İÇİN TIKLAYINIZ

HABERE YORUM KAT

YORUM EDİTÖRÜ: Yorum ve Düşüncelerinizi Bizimle Paylaşın.