1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Her Mevsim Karlı Dağ Ağrı Dağı
Her Mevsim Karlı Dağ Ağrı Dağı

Her Mevsim Karlı Dağ Ağrı Dağı

Baharı eteklerindeki kar ile karşılayan Ağrı Dağı, bu mevsimde de tüm güzelliğini fotoğraf meraklılarına gösterdi.

A+A-

AĞRISÖZ - Türkiye’nin özel kentlerinden biri olan Ağrı ili, güzellik sürprizlerinden birine bahar mevsiminin bitimine bir hafta kala bir imza daha atmış, tam şairin dediği mevsimde yani, “Ağrı dağından uçtum çayır çimene düştüm” dediği ayda kar sürprizi yapmıştı. Özellikle Eleşkirt ilçesinin 3 bin 433 rakımlı Kösedağ ile kentin yüksek kesimleri bembeyaz bir örtü ile kaplanmıştı.

Bu konuda görüş sorduğumuz bölge sakinleri bu hale hiç şaşırmadıklarını bölgelerine yazın ortasında bile kar yağabileceğini söylediler. Biz de bu deneyimli ve yaşlı dedenin bilgileri ile bu kez haziranın ortasında belki bir daha beyaz güzellik yaşarız umuduyla dağlara vurduk. Bu kez bambaşka bir baharı yaz ile yaşar şekilde bir bölge turuna çıktık.

Hani ozanın dediği şiirde, “dağlara gel dağlara” çağrısının ağrı bölgesinde tek kelime ile ‘cuk’ oturduğu yerler gördük. Dağlarda ve ovalarda şehirlerde unuttuğumuz doğanın o baş döndüren kokusunu hissederek ve soluyarak, yeşilin bin bir tonunu gözlerimize oturttuk.

Doğanın En Saf Hali

Gürültü ve beton karmaşası içinde unutmaya başladığımız doğaya ait ne var ise her adımda bulduk ve yaşadık. Kuşların eşliğinde bin bir efsanenin kulağımıza fısıldandığı yörelerde doğanın bir parçası olurken kendimizi efsanelerin birer parçası hissettik.

Büyük usta Yaşar Kemal’in Ağrı dağı efsanesini her adımda yaşadık. Zirveye çıkmadan dağların eteklerinden Nuh’un gemisine  hayranlıkla  baktık. Tanrıya doğru yükselen dağların en güzellerinden olan eğri dağ, Adem ile Havva’yı anlattı bize. Bir mit öğretisinde üçte ikisi tanrı üçte biri insan sayılan Uruk kıralı Gıgameş’in tüm heybeti ile geçtiği yolların binlerce yıllık izlerine ayak bastık.
her-mevsim-karli-dag-agri-dagi.jpg

Bu kez bir İspanyol gezgin olan Gonzales de Clavijo’nun, İspanya kıralı tarafından Timur’a elçi olarak gönderildiğinde bölgede tutuğu notları anımsadık….”ertesinde Nuh’un gemisinin durduğu dağa vardık. Bu dağ son derece yüksektir, tepesi karlarla kaplıdır. Dağların vadileri çırılçıplaktır. Yerlerde birçok çayırlar bitmekte araklarından ise onlarca ırmaklar akmaktadır.(işte tam burada uçmuş olmalı şair çayır çimene düşmüş olmalıdır) burada rast geldiğimiz kişilerin bize anlattıklarına göre etraftaki enkazlar Nuh’un çocukları tarafından yapılan şehrin kalan artıklarıymış” geniş yelpaze içinde göze çarpan her objenin bir başka hikayesi vardır bu bölgede demişti eski tanıdık biri, belki de bu isim, ‘Alexander Pushkin olabilir’ kim bilir:

Bir çınarın, bir gölün, bir yılanın, bir çobanın ve bir kuzunun mutlaka bir mitolojik hikayesi vardır mutlaka. Doymadan bitiriyoruz.

her-mevsim-karli-dag-agri-dagi-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.