1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. HDP'den soru önergesi! Kürtçe anons istediler!
HDP'den soru önergesi! Kürtçe anons istediler!

HDP'den soru önergesi! Kürtçe anons istediler!

HDP Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş, metrobüslerde, havaalanlarında, uçaklarda Kürtçe anons yapılması gerektiğini söyledi.

A+A-

HDPİstanbul Havalimanı'yla ilgili farklı bir çıkışa imza attı.

Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş, İstanbul Havalimanı'nda neden Kürtçe anons yapılmadığını sorguladı.

HDP'li vekil; uçaklarda, metrobüs gibi toplu taşıma araçlarında ve tüm havalimanlarında Kürtçe anonsların yapılması gerektiğine dikkat çekti.

SORU ÖNERGESİ GÖNDERDİ

Konuyu Meclis gündemine taşıyan Beştaş, hazırladığı soru önergesinde,"Uçaklar ve havalimanları başta olmak üzere toplu taşıma araçlarında Kürtçe anons yapılması ve Kürtçe çeviri olanağının sağlanması için gerekli çalışmalar ne zaman yürütülecektir?" ifadelerini kullandı.

Beştaş, Meclis Başkanlığı’na verdiği önergesinde Bakan Turhan’dan şu sorulara yanıt istedi:

1- Kamusal alanda anadil kullanımının en kritik olduğu alanlardan birisi de toplu taşıma araçları olup neden Türkçe ve İngilizce’nin yanı sıra Kürtçe çeviri yoktur ve Kürtçe hizmet verilmemektedir?

2- Uçak anonslarının son derece kritik olduğu ve bu konuda çokça idari başvuru da olduğu halde neden bugüne değin uçaklarda ve havalimanlarında Kürtçe anons yapılmamakta ve Kürtçe çeviri hizmeti verilmemektedir?

3- İstanbul Havalimanı için geliştirilen ve 36 dil, 80 lehçede çeviri olanağı sunan sisteme neden Kürtçe eklenmemiştir?

4- Kürtler neden ayrımcılığa maruz kalmaktadır?

5- Urduca çeviri Kürtçe çeviriden daha mı elzemdir?

6- Kürtler yurttaş değil mi?

7- Kürtler yolculuk yapmıyor mu, Kürtler uçağa binmiyor mu?

8- Kürtler ulaşıma dair vergi vermiyor mu? Neden Kürt yurttaşların ödediği vergiler kendilerine kamu hizmeti olarak dönmüyor?

9- Anonsları anlamadığı için zarara uğrayan Kürt yurttaşların mağduriyetleri gideriliyor mu?

10- Uçaklar ve havalimanları başta olmak üzere toplu taşıma araçlarında Kürtçe anons yapılması ve Kürtçe çeviri olanağının sağlanması için gerekli çalışmalar nede zaman yürütülecektir?

HABERE YORUM KAT

UYARI: Bir Yorum Yapın Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum