1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Hanri Benazus’un Koleksiyonundaki Atatürk Fotoğrafları Sergileniyor
Hanri Benazus’un Koleksiyonundaki Atatürk Fotoğrafları Sergileniyor

Hanri Benazus’un Koleksiyonundaki Atatürk Fotoğrafları Sergileniyor

Yazar ve iş adamı Hanri Benazus'un koleksiyonundan derlenen ve 240 eserden oluşan "Atatürk Fotoğrafları ve Cumhuriyetimizin İlk Anıt Kadınları" isimli...

A+A-

Yazar ve iş adamı Hanri Benazus'un koleksiyonundan derlenen ve 240 eserden oluşan "Atatürk Fotoğrafları ve Cumhuriyetimizin İlk Anıt Kadınları" isimli fotoğraf sergisi Denizli'de açıldı.

Serginin açılışı Cafer Sadık Abalıoğlu Eğitim ve Kültür Vakfında yapıldı. Bir Atatürk hayranı olan Hanri Benazus'un koleksiyonundan oluşan 240 eser büyük beğeni topladı. Sergide, Mustafa Kemal Atatürk'ün fazla bilinmeyen fotoğraflarının yanı sıra gündelik yaşamında çekilen fotoğrafları da yer aldı. 1984 yılına kadar bilinmeyen fotoğraflardan birisini almak için Amerika'ya günü birlik gittiğini söyleyen Benazus, o fotoğrafın hikayesiyle birlikte Atatürk'ün felsefesini anlattı.

Amerika'dan getirdiği fotoğraf ve diğer fotoğraflarla birlikte dönemin generallerinin talebi üzerine 1984 yılında Ankara'da bir sergi açtığını da kaydeden Benazus, "Bu fotoğrafla ilgili 1984 yılından bir telefon aldım Amerika'dan. "2 Atatürk fotoğrafı" var diye. İnanamadım ben "Atatürk fotoğrafının Amerika'da ne işi var?" diye. Orada çalışma arkadaşlarım vardı. Onları New York yolladım. Bu adamın babası gazeteciymiş. 1921'de gelip Atatürk ile röportaj yapmış ve kendisi çekmiş. Günübirlik Amerika'ya gittim. Sabah gittim oranın saatiyle öğleden sonra döndüm ve getirdim Türkiye'ye bu fotoğrafları. Eski Orgeneral İsmail Hakkı Akansel eve geldi. Rica etti o zaman Ankara'da Halkevinde sergi açtırdı. "kimseye verme, kimse görmesi bu fotoğrafları" dedi ama sonra kendisi dağıttı" dedi.

"Avam Kamarası'nda Atatürk sergisi açtım"

Yurt genelinde açtığı serginin sayısını bilmeyen ve sadece Türkiye'de değil, İngiltere'nin ünlü Avam Kamarası başta olmak üzere Paris Tarih Akademisi'nde de sergi açtığını belirten Benazus açıklamasını şöyle sürdürdü:

"Türkiye'de kaçıncı sergiyi açtım bilmiyorum binlerce olmuştur. Londra'da geçen sene Avam Kamarası'nda sergi açtım. İngiliz milletvekillerine Atatürk'ü ben anlattım. Sonra Fransa'da Paris Tarih Akademisi'ne geçtim. Orada hem sergi açtım hem de Çanakkale'yi birebir tartıştım. Dünya çapında devamlı koşturuyorum."

Gazetecilerin "Yunanistan'da da sergi açtınız mı?" sorusuna yanıt veren Benazus esprili bir dille, "Yunanistan'da sergi açmadım ama Yunanlılara Atatürk albümleri sattım" dedi.

Kurtuluş Savaşı'nın ardından Atatürk'ün herkesin dostu olduğunu vurgulayan Benazus, "Ayrıca bir kitabımızda Elefterios Venizelos, Yunanistan'ın eski Başbakanının, -Megali İdea'nın mimarı ve modern Yunanistan'ın en önemli siyasetçilerinden biri- Atatürk'ü, Nobel Barış Ödülüne teklif mektubu var. Atatürk'ün bir felsefesi var "eğer memleket istiklalini kaybedip, parçalanıyor ise savaş tamam ama onun dışında her türlü savaş cinayettir." Onun için Kurtuluş Savaşı bitti ve herkes onun dostu oldu" diye konuştu.

Serginin 7 Nisan'a kadar açık kalacağı öğrenildi.

Hanri Benazus, Mustafa Kemal Atatürk hakkında yazdığı kitaplar ve binlerce fotoğraftan oluşan Atatürk fotoğrafları koleksiyonuyla tanınıyor.

Celal KÖRLÜ/IHA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.