Ağrı
30 Mart, 2023, Perşembe
 • DOLAR
  19.16
 • EURO
  20.97
 • ALTIN
  1213.1
 • BIST
  4966.38
 • BTC
  28613.35$

Türkiye'nin merkezinde 7'den büyük çok şiddetli deprem!

Türkiye'nin merkezinde 7'den büyük çok şiddetli deprem!
Avrupa Sismoloji Merkezi'nin verilerine göre, Gaziantep merkezli bir deprem geldi. Deprem Kahramanmaraş, Gaziantep, Nevşehir, Kayseri, Ankara, Adana, Hatay gibi birçok büyük kentten hissedildi. Depremin saati 04.17 olarak yerin 7 kilometre derinliğinde 7,4 büyüklüğünde kayda geçti. İlk depremin ardından saat 04.26'da Gaziantep merkezli ikinci bir deprem 6,4 büyüklüğünde kayda geçti. Türkiye 4. seviye alarm vererek komşu ülkelerden gelecek yardımların kabul edileceğini ilan etti. AFAD'a ulaşan ilk verilere göre depremde 76 vatandaşımız hayatını kaybetti, 440 vatandaşımız yaralı.

AFAD'DAN İLK AÇIKLAMA GELDİ

AFAD'dan gelen ilk verilere göre depremin şiddeti 7,4 olarak ölçüldü! Depremin merkez üssü ise Kahramanmaraş ilçesinin Pazarcık ilçesi. Kahramanmaraş, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Adana, Adıyaman ve Malatya’da 76 vatandaşımız hayatını kaybetmiş; Kahramanmaraş, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Adana, Adıyaman, Malatya, Osmaniye, Hatay ve Kilis’te 440 vatandaşımız yaralanmıştır.

AFAD BAŞKANI TATAR'IN SAATLİK BİLGİLENDİRMESİ: SAAT 07.00

AFAD Deprem Genel Müdürü Orhan Tatar'ın saatlik bilgilendirme toplantısında yaptığı açıklamalar şöyle;

AFAD bütün kurumlarıyla şu anda teyakkuz halinde, bölgede arama kurtarma faaliyetleri yürütülürken diğer yandan da bölgeden gelen bilgiler değerlendiriliyor.

Özellikle bu tür büyük depremlerden sonra sağlıklı bilgiyi vatandaşlarımıza ulaştırmak önem taşıyor, o yüzden bizden gelecek resmi açıklamalar dışındaki hiçbir açıklamaya itibar etmemelerini özellikle rica ediyoruz.

Oldukça sığ bir deprem, çok geniş bir coğrafyada hissedildi. Hasarlı binalar var, özellikle şunu vurgulamak istiyorum, bu depremden sonra çok yıkıcı boyutta bir takım artçı sarsıntılar geliyor, bunların büyüklükleri 6’nın üzerine çıkmış durumda.

Vatandaşlarımızın ilerleyen saatlerde 6’nın üzerinde bir takım artçıların olabileceğini düşünerek bu binalardan uzak durmaları önem taşıyor.

Can kaybı olduğu kesin, sanıyorum bir sonraki basın toplantısında bu konuda çok daha net bilgi verebileceğiz.

PEŞ PEŞE ARTÇI SARSINTILAR

İlk depremin ardından aynı bölgede yaklaşık 9 dakika sonra 6,4 büyüklüğünde ikinci bir deprem daha Gaziantep merkezli meydana geldi. Bölgede artçı sarsıntılar yaşanmaya devam ediyor. 

Gaziantep Islahiye'de ise saat 04.58'de 5,2 büyüklüğünde bir artçı daha gerçekleşti.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN KAHRAMANMARAŞ VALİSİNİ ARADI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Pazarcık'ta yaşanan 7,4 büyüklüğündeki depremin ardından Kahramanmaraş Valisi Ömer Faruk Coşkun'u arayarak bilgi aldı.

Erdoğan Twitter'dan yaptığı ilk açıklamada şu ifadelere yer verdi;

Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve ülkemizin pek çok yerinde hissedilen depremden etkilenen tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. İlgili tüm birimlerimiz AFAD koordinasyonunda teyakkuz halindedir.

Depremden etkilenen bölgelere arama kurtarma ekiplerimiz ivedilikle sevk edilmiştir. İçişleri ve Sağlık Bakanlığımız, AFAD, Valiliklerimiz ve diğer tüm kurumlarımız çalışmalarına hızla başlamıştır.

Biz de yaşanan deprem sonrası başlatılan çalışmaları koordine ediyoruz. Yaşadığımız bu felaketi inşallah hep birlikte en kısa sürede ve en az hasarla atlatmayı temenni ediyor, çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

İÇİŞLERİ BAKANI SOYLU'DAN AÇIKLAMA

Deprem sonrası açıklamalarda bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Şu an son gelen artçı 6.4 olduğunu arkadaşlar ifade etti. Geçmiş olsun dileklerimi bütün milletimize, ülkemize iletiyorum. En yüksek seviyede alarmı verdik." ifadelerini kullandı. 

BAKAN AKAR VE KUVVET KOMUTANLARI DEPREM BÖLGESİNE GİDİYOR

Milli Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada; "Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar beraberinde Genelkurmay Başkanı ve Kara Kuvvetleri Komutanı ile bölgeye gitmektedir. Tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun." bilgisi paylaşıldı.

TSK'nın İnsani Yardım Tugayı unsurları ile AFAD'ın talepleri kapsamında nakliye uçaklarının göreve hazır olduğu. Taleplerin karşılanması için koordinasyona başlandığı açıklandı.

SAĞLIK BAKANI KOCA'DAN İLK AÇIKLAMA

Bakan Koca: Kahramanmaraş Pazarcık’ta 7.4 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Kahramanmaraş başta olmak üzere, birçok ilimizden göçük ihbarları aldık. Muhtemel yaralılara ulaşmaya çalışıyoruz. Ayrıntılı bilgileri paylaşacağız. Büyük bir acı yaşamamayı temenni ediyoruz.

KAHRAMANMARAŞ VALİSİ: HASAR CİDDİ

Kahramanmaraş Valisi Ömer Faruk Coşkun, yıkılan bina ile ölü ve yaralı sayısı verilmesinin mümkün olmadığını, hasar ciddi boyutlarda olduğunu açıkladı.

1 DAKİKAYA YAKIN SÜRDÜ

CNN Türk'ün İç Anadolu editörü Zübeyr Bozkurt'un aktardıklarına göre deprem yaklaşık olarak 1 dakika sürdü. Çok büyük bir sarsıntının ardından ikinci büyük bir artçı deprem daha meydana geldi. Şu an için İç Anadolu'nun birçok bölgesi kar yağışının esareti altında.

PROF. DR. ŞÜKRÜ ERSOY: YIKIM OLABİLİR

CNN Türk canlı yayınına bağlanan deprem uzmanı Prof. Şükrü Ersoy, ''7.4 büyüklüğünde deprem gerçekten büyük bir deprem. Burası kritik yerlerden bir tanesi. Hatay'dan geçen Ölüdeniz fayı var ve Doğu Anadolu fayının birleştiği yerde. Önemli bir yıkım olabilir.'' ifadelerini kullandı.

CNN Türk muhabiri Arda Erdoğan: Deprem öylesine şiddetliydi ki Kahramanmaraş'ın komşusu birçok ilden hissedildi. Herhangi bir yıkım var mı can kaybı var mı? Yaralı var mı? Ona ilişkin de net bir bilgi yok önümüzdeki dakikalarda daha doğru bilgileri izleyicilerimize aktaracağız.

MALATYA'DA İLK BELİRLEMELERE GÖRE 140 BİNA YIKILDI

Malatya Valisi Hulusi Şahin, kentte depremde şu ana kadar 23 kişinin hayatını kaybettiğini, 420 kişinin yaralandığını, 140 binanın yıkıldığını belirtti.

GAZİANTEP VALİSİ'NDEN AÇIKLAMA

Gaziantep Valisi Davut Gül yaptığı açıklamada; "Deprem ilimizde de şiddetli hissedilmiştir. Lütfen panik yapmadan dışarıda bekleyelim. Araçlarla yola çıkmayalım. Ana yolları boş bırakalım. Telefonları meşgul etmeyelim Geçmiş olsun" dedi.

DİYARBAKIR'DA YIKIM

Kahramanmarş'ta meydana gelen depremin ardından Diyarbakır'ın Yenişehir ilçesinde 8 katlı bina yıkıldı. Olay yerinde arama kurtarma çalışmaları sürüyor. 

ŞANLIURFA'DA 16 BİNA YIKILDI

Şanlıurfa Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül yaptığı ilk açıklamada; "İl genelinde 16 bina yıkıldı, enkaz altında kalan vatandaşlarımız var." dedi.

ŞANLIURFA VALİSİ: 17 VATANDAŞIMIZI KAYBETTİK

Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan, CNN Türk canlı yayınına bağlanarak yaptığı açıklamada; İlk belirlemelere göre İl merkezi ve ilçe merkezlerinde toplamda şu ana kadar 17 vatandaşın hayatını kaybettiğini 30 vatandaşın yaralandığını duyurdu. 

Köylerden şu an için olumsuz bir haber gelmediğini aktaran vali Ayhan, "Birinci önceliğimiz enkaz altındaki vatandaşlarımızın çıkarılması" dedi ve çalışmaların Haliliye merkez ilçesinde yoğunlaştırıldığını söyledi.

Vali Ayhan Şanlıurfa genelinde şu ana kadar 18 binanın yıkıldığının tespit edildiğini açıkladı.

Haliliye Belediye Başkanı Mehmet Canpolat ilçede 5 binanın yıkıldığını çökme yaşandığını açıkladı.

ADIYAMAN VALİSİ MAHMUT ÇUHADAR: ENKAZ ALTINDA YÜZLERCE İNSANIMIZ VAR

Şu anda çöküntüler altında belki yüzlerce insanımız var, ekiplerimizi koordine ediyoruz. Çevre illerden özellikle AFAD ekiplerinin bir an önce Adıyaman'a gelmesi gerekiyor. Şu anda sadece bilgi olarak kaç vatandaşımızın hayatını kaybettiği bilgisi yok ama bilgiler geliyor.

OSMANİYE 34 BİNA YIKILDI

Osmaniye Valisi Erdinç Yılmaz ilk açıklamasında; kentte 34 binanın yıkıldığını, ilk belirlemelere göre 5 vatandaşın hayatını kaybettiğini açıkladı.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Başka haber bulunmuyor!