Ağrı
09 Şubat, 2023, Perşembe
 • DOLAR
  18.83
 • EURO
  20.21
 • ALTIN
  1135.5
 • BIST
  4186.01
 • BTC
  22963.540$

Ağrı'da Askerlik Yapan Hamid Amca Mektuplarını Yarım Asırdır Bu Sandıkta Saklıyor


Ağrı'da Askerlik Yapan Hamid Amca Mektuplarını Yarım Asırdır Bu Sandıkta Saklıyor
Adana'nın Kozan ilçesinde yaşayan 72 yaşındaki Habib Saygılı yarım asırdır askerlik mektuplarını bir sandıkta gözü gibi saklıyor.

1952 yılında 20 ay Ağrı Doğubayazıt'ta askerlik yapan ve yarım asırlık mektupları arşivinde saklayan Saygılı abisinin yarım asır önce müjdelediği Kozan'ın il olma hayalinin artık gerçek olmasını istiyor.

Kozan'da yaşayan ve esnaflık yapan Habib Saygılı yıllar sonra hatırlarını yad etmek için yarım asırlık mektuplarını yeniden okumaya başladı. İlkokulda yaptığı sandığında tarihi anıları günümüze taşıyan Saygılı o dönem yaptığı askerlik ile şimdiki askerlik arasında büyük bir fark olduğunu da kaydederek Türk Silahlı Kuvvetlerinin günümüzdeki başarı ve gelişmişliğini de gururla takip ettiğini aktardı.

72 yaşındaki Saygılı vefat etmeden Kozan'ın İl olma hayalinin gerçekleşmesini görmek istediğini ifade ederek, "1971 yılında vatani görevimi yapmak için askere gittim. 4 ay Ankara Etimesgut'ta acemi birliğimi yaptım ve sonra dağıtımda usta birliği olarak Ağrı Doğubayazıt'a gönderildim. Bu sandık benim için çok değerli. Askerliğim boyunca gelen mektupları sakladım. Benim ilkokulda ders kitaplarımı sakladığım sandıktı. Abimden gelen mektupları okudum. Ben Ağrı'ya ilk vardığımda nüfus tabelasında 30 bin yazıyordu Kozan'ında nüfusu 30 bindi. Abime mektup yazdım ve çok üzülmüştüm o zaman Kozan neden il değil diye. Askerliğime biteceği yakın günlerde bana abim mektup yazdı ve iki müjde vermişti. O mektupta kız kardeşimin nişanlanacağı diğer müjde ise Cumhuriyetin 50. Yılında Kozan'ın il olacağıydı. Aradan 50 yıl geçmiş ben Kozan'ın il olmasını hayal ediyorum. İstiyorum ki Cumhuriyetin 100. yılında il sayısı 100 olsa Kozan'da il olsa ben çok mutlu olurum. Bugüne kadar hükümetlerin hepsini gördük biliyorum. En güçlü hükümet bu hükümetimiz Kozan'ı il yapamaz ise kimse yapamaz" dedi.

Çok zorlu şartlarda askerlik yaptığına dikkat çeken Saygılı şöyle devam etti: "Benim dönemimde askerlik zorluydu, su sıkıntımız vardı. Şimdiki askerlik şartları ile o zaman askerlik şartları kıyaslamaz bile. Son derece rahat ve güzel gelişmiş teknoloji ile askerlik yapıyor gençlerimiz. Silahları teknoloji o dönemle kıyaslanamaz. Yarım asırda çok şey değişti."

Kaynak: İHA

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!


 • 0
  SEVDİM
 • 1
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Başka haber bulunmuyor!