1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Güney Adana Kalkınma Projesi Meslek Liseleri Girişimci Oluyor
Güney Adana Kalkınma Projesi Meslek Liseleri Girişimci Oluyor

Güney Adana Kalkınma Projesi Meslek Liseleri Girişimci Oluyor

Güney Adana Kalkınma Projesi kapsamında başlatılan "Meslek Liseleri Girişimci Oluyor" programına katılan gençlere sertifikaları verildi.

A+A-

Güney Adana Kalkınma Projesi kapsamında başlatılan "Meslek Liseleri Girişimci Oluyor" programına katılan gençlere sertifikaları verildi.

Adana Valiliği öncülüğünde sürdürülen Güney Adana Kalkınma Programı kapsamında, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) Adana Müdürlüğünce hazırlanan "Meslek Liseleri Girişimci Oluyor" projesinin açılış töreni, Vali Mahmut Demirtaş'ın katılımıyla gerçekleştirildi.

Açılış töreninde konuşan Vali Mahmut Demirtaş, KOSGEB'in ülkemizin ekonomik ve sosyal ihtiyaçlarının karşılanmasında KOBİ'lerin payını ve etkinliğini arttırmak, rekabet güçlerini ve düzeylerini yükseltmek, sanayide entegrasyonu ekonomik gelişmelere uygun biçimde gerçekleştirmek amacıyla kurulan bir kuruluş olduğunu belirtti.

Güney Adana Kalkınma Programı kapsamında daha önce açılışı gerçekleştirilen "Küçük Esnafa Büyük Destek" projesi ile Güney Adana Bölgesi'ndeki esnafın, KOSGEB'in sağladığı hibe desteklerinden haberdar olmalarını sağladıklarını anımsatan Vali Demirtaş, "Küçük Esnafa Büyük Destek projesi ile amacımız neyi, ne zaman, nasıl yapması gerektiğini esnafımıza ilk ağızdan anlatmaktı. Proje kapsamında yürütülen faaliyetlerle, KOSGEB'in tanınmasında belli bir aşama kaydettiğimizi memnuniyetle ifade etmeliyim.

Bugün de "Meslek Liseliler Girişimci Oluyor"projesinin açılışını gerçekleştirdiklerini dile getiren Vali Demirtaş, "Projeyle Güney Adana Bölgesinde yer alan mesleki ve teknik anadolu liselerimiz ile meslek yüksekokullarımızda okuyan öğrencilerimize, uygulamalı girişimcilik eğitimleri vereceğiz. Eğitim sürecinde genç girişimcilerimizin iş kurma ve yürütme konularında bilgi ve beceriye sahip olmalarına, kendi sorumluluklarının farkına varmalarına, kendi iş planlarını kurmalarına yönelik etkinlikler yapacağız. Bu sayede girişimcilik kültürünün yaygınlaşmasına ve geleceğin başarılı işletmelerinin tohumlarının şimdiden atılmasına katkı sağlayacağız"dedi.

"Ülke olarak en büyük gücümüz, beşeri sermayemizdir"diyen Vali Demirtaş, "Nüfusunun dörtte biri 20 yaş altında olan bir ülkeyiz. Genç nüfusumuzu her anlamda en iyi şekilde yetiştirmek hepimizin en temel görevidir. Geleceğin işletme sahipleri şu an aramızda oturuyor. Onları bugünden geleceğin çetin rekabet ve piyasa koşullarına hazırlamalıyız. Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarından haberdar etmeli, dünya ile yarışacak donanımı kazandırmalıyız. Güney Adana Bölgesi'nin en önemli sorunlarının başında gelen, işsizlik ve istihdam sorunlarının çözümü için başlattığımız Güney Adana Kalkınma Programı ile bölgenin topyekun kalkınmasını hedefliyoruz. İş ve meslek kursları, girişimcilik eğitimleri ve bölgeye sağlayacağımız hibe destekleri ile Güney Adana'nın makus talihini değiştireceğiz. KOSGEB, SODES ve Cazibe Merkezleri projeleri ile Güney Adana'nın yatırımlar ve projeler için hibe desteği bulma sorununu ortadan kaldıracağız. Bunu hep birlikte başaracağız"şeklinde konuştu.

Konuşmasının devamında Adana'ya katma değer sağlayan her işletmeye rehberlik etmeye hazır olduklarını belirten Vali Demirtaş, "İlimizin refah düzeyinin yükselmesine, işsizliğin en alt seviyelere düşürülüp istihdam değerlerinin artmasına katkı sağlayacak her proje, bizim için kıymetlidir. Yeter ki niyetlenelim, harekete geçelim, geç kalmayalım"ifadelerine yer verdi.

Konuşmaların ardından KOBİ Uzmanı Beyhan Oya Demir tarafından "Girişimcilik Destek Programı"konulu sunum gerçekleştirdi. "Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Sertifika Töreni"nin ardından program sona erdi.

Yüreğir İlçesi Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde düzenlenen törene Adana Milletvekili Fatma Güldemet Sarı, Vali Yardımcısı Mustafa Yavuz, Yüreğir Kaymakamı Fatih Genel, İl Milli Eğitim Müdürü Turan Akpınar, KOSGEBAdana Müdürü Mücahit Alper Karcı ile çok sayıda öğrenci katıldı.

Ağrısöz

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.