1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Güneş Vakfı Otizmin “Farkında”
Güneş Vakfı Otizmin “Farkında”

Güneş Vakfı Otizmin “Farkında”

Güneş Vakfı'nın düzenlemiş olduğu Geleneksel Cuma Konferanslarının bu haftaki konuğu "Farkındalığın Farkına Varmak Büyük Farklılıktır" konulu...

A+A-

Güneş Vakfı'nın düzenlemiş olduğu Geleneksel Cuma Konferanslarının bu haftaki konuğu "Farkındalığın Farkına Varmak Büyük Farklılıktır" konulu konuşması ile Cem Kara oldu.

Kara, "Otizm iletişim ve sosyal etkileşim sorunları, kısıtlı ilgi alanları ve tekrarlayan davranışlarla ortaya çıkan bir rahatsızlık olup ömür boyu devam eden bir gelişim bozukluğudur. Yaşamın ilk üç yılında ortaya çıkar. Otizm nedir sorusunun cevabını erken yaşta arayan aileler, erken teşhiste uygulayacakları rehabilitasyon programı ile rahatsızlığın etkilerini minimize etmeleri mümkündür. Bilim adamlarının nedenini henüz tam olarak tespit edemediği bir genel gelişim bozukluğudur" dedi

Konuşmasına Otizmin belirtileri ile devam eden Kara, "Çocuğun başkaları ile göz teması kuramaması, adı ile seslenildiğinde bakmaması, söylenenleri duymuyor gibi davranması, bazı sözleri tekrar tekrar alakasız ortamlarda söylemesi, oyuncaklarla oynayamaması, parmağı ile bir şeyi gösterememesi, yaşıtlarının oynadığı oyunlara ilgisiz kalması, akranlarına göre konuşmada geri kalması, sallanma, çırpınma veya aşırı hareketli olması, gözlerinin bir noktaya takılıp kalması, eşyaları döndürme, sıraya dizme, rutin değişikliğine aşırı tepki vermesi, kucaklamak isteyene tepki verip ona yönelmemesi otizmin başlıca belirtilerindendir. Bu belirtiler gözlemlendiğinde otizm açısından değerlendirme için mutlaka bir uzmana danışılmalıdır" diye konuştu.

Kara, konuşmasının sonuna gelirken otizm tanısı koyulan bir öğrencisi ve ailesini katılımcılarla tanıştırdı. Otizmin erkek çocuklarında, kız çocuklarına göre daha çok görülebilen bir hastalık olduğuna da değinen Kara bunun sebebinin kromozomlarla alakalı olduğuna da değindi. Katılımcılardan gelen soruları yanıtlayan Kara, Otizmli çocuklar için STK'lar ve toplumun ne yapabileceği sorusuna, Otizmli çocuklar için Yaşam köyleri yapılması gerektiğini belirtti, bu sayede toplumsal yaşama daha iyi adapte olabileceklerini dile getirdi.

Konferansın ardından, Güneş Vakfı Başkanı Prof. Dr. Alpaslan Ceylan, Uzman Eğitimci Cem Kara'ya konuşmalarından dolayı teşekkür ederek, katılım belgelerini takdim etti.

Celal KÖRLÜ/IHA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.