1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Gündem 3.5 Milyon Euro! Fatih Terim 'OHAL'de tazminat alabilir mi?
Gündem 3.5 Milyon Euro! Fatih Terim 'OHAL'de tazminat alabilir mi?

Gündem 3.5 Milyon Euro! Fatih Terim 'OHAL'de tazminat alabilir mi?

'Kebapçı basma' olayının ardından A Milli Takım'la ilişiği kesilen Fatih Terim'in OHAL devam ederken tazminat alıp alamayacağı tartışma konusu oldu.

A+A-

Alaçatı'da 'Kebapçı basma' olayının ardından görevine son verilen Fatih Terim'in alacağı tazminat konuşulurken 'OHAL süreci devam ederken verilecek tazminat' tartışmalara neden oldu. 

Türkiye Futbol Federasyonu, Fatih Terim'le yolların ayrılmasını şu açıklamayla duyurmuştu 

"Bir süredir kamuoyunda ve medyada gündem haline getirilmeye çalışılan bir takım futbol dışı konular, Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim ile Türkiye Futbol Federasyonu yönetimini yıpratma amacı taşıyan bir hal almıştır.
Bir araya gelen taraflar, sürecin bundan sonraki kısmında yolları ayırmanın her iki taraf açısından daha sağlıklı olacağına kanaat getirmiştir."

Ayrılığın ardından Fatih Terim'in alacağı 3.5 milyon Euro'luk tazminat maddesi spor kamuoyu tarafında tepkiyle karşılanmıştı. Bu tartışmalara ek olarak yeni bir konu daha eklendi. "OHAL kapsamında Fatih Terim'e neden tazminat ödendi?" 

Yasa ne diyor?

"OHAL süresince İşçinin kendi isteği, ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller, sağlık sebepleri, normal emeklilik ve belirli süresinin bitişi nedeniyle hizmet aktinin sona ermesi veya feshi dışında kalan hallerde işçi çıkartmalarını yasaklıyor ve işçiye iş güvencesi sağlıyor. İşveren ya işçiyi yukarıda bahsettiğimiz koşullarda çıkaracak ya da çıkış işlemini üç ay izne bağlamak ve ya ertelemek zorunda kalacaktır."

Konu hakkında Ceza Hukuku Profesörü Ersan Şen "TFF'nin OHAL Kapsamında Fatih Terim'in iş aktine son vererek tazminat vermemesi mümkün müdür" sorusuna şöyle cevap verdi. 

"BU KONUYU OHAL ÜZERİNDEN BİR YERE BAĞLAMAMIZ MÜMKÜN DEĞİL"

Fatih Terim'in ayrılığının karşılıklı anlaşma olduğuna dikkat çeken Ersan Şen, "2935 sayılı 'OHAL' kanununda bu nevi hükümler olmakla birlikte bunların kullanılması o yerin Valisine tanınmış bir yetkidir. Otomatik uygulaması söz konusu olmaz. 

Fatih Terim'in TFF ile sözleşmesi var. Bu sözleşmede karşılıklı yapılan görüşmede TFF'den gelen taleple feshedilmiş ve anlaşmaya varılmış. 

O noktada aralarındaki fesih anlaşmasının veya bir taraf feshettiyse TFF'nin şartı nedir, Fatih Terim'in kabulu nedir? Bunlar iki tarafın uyuşması sözlüğüne bakarak çözülür. İki taraf mahkemelik olmamışlar. Ama olabilirlerdi...

Fatih Terim, 'Benim hakkımı vereceksiniz benim yaptığım icra ettiği Türkiye Futbol Direktörlüğü ile hiçbir ilgisi yok. Benim özel hayatım" diyebilirdi. Bu konuyu OHAL üzerinden bir yere bağlamamız mümkün değildir." sözlerini kaydetti. 

"AHLAK VE İYİ NİYET KURALLARI MESLEĞİNİ İCRA EDERKEN GEÇERLİ"

Söz konusu kanunda geçen Ahlak ve iyi niyet kurallarının işçinin mesleğini icra ederken geçerli olduğunu belirten Şen, "Buradaki 'ahlak ve iyi niyet kuralları'na şöyle bakmak lazım. Fatih Terim, mesleğini icra ederken görevli olduğu işi yaparken 'ahlak ve iyi niyet kuralları'nı ihlal etmişse burada bu konuyu konuşabiliriz. Bunlar, hırsızlık olur, futbolcuya küfür eder, emniyete suistimali olur, işine gelmez böyle bir durum olursa işveren zaten bu olayları öne sürerek tek taraflı sözleşmeyi haklı nedenlerle fesih eder." ifadelerini kullandı. 

"ASIL SORULACAK SORU TFF NEDEN BÖYLE AĞIR MADDELİ SÖZLEŞMEYİ İMZALADI"

Asıl orulacak sorunun TFF neden böyle ağır yükümlü olan maddeleri imzaladı diyen Şen, "Terim'in ücreti neden yüksek. TFF Böyle bir hadisede neden bu denli yüksek ücret ödemek zorunda hissetti. Bunların açıklanması lazım. Çünkü bunu ben yaptım oldu diyemez. Kamuya karşı sorumlu olan TFF'de başkan yada basın sözcüsü bu olay hakkında gerekli açıklamayı yapacaktır diye düşünüyorum." dedi. 

"OHAL İLAN ETMEK İSTEDİĞİN İNSANI KAPIYA KOYMAK DEMEK DEĞİL"

Sonuç olarak OHAL kanunun ilgili hükmünü iyi okumamız gerektiğini belirten Ersan Şen şöyle konuştu:

Çünkü OHAL ilan etmek istediğin insanı kapıya koymak demek değildir. O konuda Valiliğin işten çıkaramazsın gibi bir emri olur o ayrı bir konu. Bu konuyla ilişkilendirmek doğru değil. 

Yani vatandaşların "OHAL döneminde Fatih Terim'i bedava kapıya koymak varken TFF neden böyle yaptı" demesi yanlış bir durumdur. Ancak TFF'nin bu konudaki sorumluluğu konusu ayrı bir konudur. 
Kaynak: Haber10

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.