1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Gss Gelir Testi Başvurusunda Son Gün 2 Nisan
Gss Gelir Testi Başvurusunda Son Gün 2 Nisan

Gss Gelir Testi Başvurusunda Son Gün 2 Nisan

Genel Sağlık Sigortasında (GSS) kendilerine tebligat ulaşan vatandaşların 2 Nisan'a kadar gelir testi başvurusunda bulunmaları gerektiğini ifade eden SGK...

A+A-

Genel Sağlık Sigortasında (GSS) kendilerine tebligat ulaşan vatandaşların 2 Nisan'a kadar gelir testi başvurusunda bulunmaları gerektiğini ifade eden SGK İl Müdürü Reşat Merttir, sağlık yönünden mağduriyetlerin yaşanmaması için konunun önem arz ettiğini belirtti.

Diyarbakır İl SGK Müdürü Reşat Merttir, GSS gelir testi başvurusu ve borç yapılandırmasına ilişkin açıklamalarda bulundu. GSS gelir testi başvurusu için tebligat gönderilen vatandaşların sağlık açısından sorun yaşamamaları için 2 Nisan'a kadar başvurularını yapmaları gerektiğini vurgulayan Merttir, 1Nisan 2017 tarihinden önce birikmiş GSS prim borcu olan vatandaşların ise 30 Nisan'a kadar borçlarını ödemeleri gerektiği hususunda uyarıda bulundu.

"Son başvuru tarihi 2 Nisan"

Herhangi bir sağlık güvencesi olmayan vatandaşlar için Genel Sağlık Sigortasının 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren zorunlu hale getirildiğini anımsatan Merttir, "Bu kapsamda olan vatandaşlarımızın 1 Nisan 2017 tarihi öncesi ödenmemiş genel sağlık sigortası prim borçları 6824 sayılı Kanun ile başvuru şartı aranmaksızın yapılandırılmıştır. Kendilerine gelir testi başvurusu tebliğ edildiği halde gelir testine hiç başvurmamış genel sağlık sigortalılarımızın 2 Nisan 2018 tarihine kadar gelir testine müracaat etmeleri ve gelir testi sonucu gelirlerinin brüt asgari ücretin üçte birinden az olduğunun tespit edilmesi durumunda genel sağlık sigortası prim borçları silinecektir. Yapılan gelir testi sonucunda aile içi kişi başı geliri brüt asgari ücretin üçte birinden fazla olan Genel Sağlık Sigortalılarımızın 1 Nisan 2017 tarihi öncesine ait gecikme zammı ve gecikme cezası borçları silinmiştir. Gecikme zammı ve gecikme cezası silinen bu borçlar, aylık sadece 53,33 TL üzerinden yeniden hesaplanmış ve son ödeme tarihi ise 30 Nisan 2018 olarak belirlenmiştir" dedi.

İnternetten ödeme kolaylığı

1 Nisan 2017 tarihi öncesine ait prim borçlarının e-devlet üzerinden veya SGK'ya müracaat edilerek öğrenilebileceğini ve SGK ile anlaşmalı bankalar aracılığıyla ya da internet üzerinden internet bankacılığı veya kredi kartı ile "GSS 6824 Prim Tahsilatı" menüsünden ödenebileceğini kaydeden Merttir, "Söz konusu borçların 30 Nisan 2018 tarihine kadar ödenmemesi halinde, 1 Nisan 2017 tarihinden itibaren gecikme cezası ve gecikme zammı tahakkuk edecektir. Genel Sağlık Sigortalılarımızın sağlık yönünden mağduriyet yaşamamaları açısından yukarıda belirtilen konularda gerekli tedbirleri almaları büyük önem arz etmektedir" diye konuştu.

Celal KÖRLÜ/IHA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.