1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Gıda ihracatına katar kapısı
Gıda ihracatına katar kapısı

Gıda ihracatına katar kapısı

Başta Suudi Arabistan ve birleşik Arap emirlikleri olmak üzere birçok körfez ülkesinin diplomatik ve ticari ilişkilerini kesmesi ile başta gıda ve su olmak üzere yokluk çekmemek açısından Katar görüşmelere başladı

A+A-

Su ve gıda ürünlerinin ülkelerine kargo uçakları vasıtasıyla taşınacağını söyleyen bir yetkili, “Türkiye, İran diğer ülkelerle görüşüyoruz” dedi. Aynı yetkili ülke piyasasında şimdilik en az 4 hafta yetecek hububat stoklarının olduğunu ayrıca ülke yönetiminin Daho’da yüksek miktarda stratejik gıda rezervi bulunduğunu söyledi. Bugüne dek başta birleşik Arap emirlikleri ve Suudi Arabistan olmak üzere gıda ürünlerinin yüzde doksanını ithal eden Katar bu yaptırımlardan sonra başta Türkiye olmak üzere İran’la gıdada yeni bir potansiyel yaratacak gibi görülüyor. 

Katar komşu ülke olan Suudi Arabistan sınır kapısından kolay bir şekilde ithalatının en az yüzde kırkını karşılıyordu. Bu ürünlerin başında; et, süt, kanatlı hayvanlar, taze sebze meyve, ve et ürünleri oluşturuyor. Türkiye ihracatçılar birliği meclis başkanı Mehmet Büyükekşi önceki gün yaptığı bir açıklamada, “Katar tek kara komşusu olan Suudi Arabistan’dan gıda maddeleri ile kişisel kullanım ürünlerini yoğun şekilde almakta. Kapanan kapılar ve kopan ilişkiler Katar’ın adı geçen ülkelerden ithal ettiği ürünler için yeni pazarlar aramasına yol açması muhtemel. Katar’la ihracatımızda bir artış görmemiz muhtemel” demişti.

Hayat Etkilenmeyecek

Diğer taraftan Katar dışişleri bakanı Salı günü CNN televizyonuna verdiği bir demeçte, “2014 yılından bu yana stratejik stoka sahibiz. Hayatın etkilenmeyeceğini düşünüyoruz” demişti. Katar’da yetkililer komşu ülkelerle aralarında çıkan krizin başından bu yana gıda konusunda panik yaşanmaması için halka çağrılar yapıyor ve hiçbir şekilde bu alanlarda problem yaşanmayacağını söylüyor.

Bu arada birçok yaptırımları Katar’a uygulayan ülkelerin başında gelen Birleşik Arap Emirlikleri son olarak bir yaptırımı daha uygulamaya koyarak Katar pasaportu taşıyan kişilerin bundan böyle ülkelerine giriş yada ülkelerinden havayolları kanalı ile aktarma yapamayacaklarını belirtti. Bu arada Türkiye’nin Katar’da Türk askerlerinin konuşlanmaları ve bu ülkeye jandarma eğitim hizmet verme anlaşmalarının mecliste kabul edilmesi piyasaları hareketlendirdi.

Uluslararası piyasalarda Türk lirasının değer kaybı bu anlaşmaların TBMM’de onaylanmasından sonra arttı. Buna karşılık dolar Türk lirası karşısında yüzde bir artış kaydetti.

 

HABERE YORUM KAT

YORUM EDİTÖRÜ: Yorum ve Düşüncelerinizi Bizimle Paylaşın.