1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Gece Yarısı Önergesi Bu Kez 77 Bin Kişiye İşsizlik Yolu Açacak
Gece Yarısı Önergesi Bu Kez 77 Bin Kişiye İşsizlik Yolu Açacak

Gece Yarısı Önergesi Bu Kez 77 Bin Kişiye İşsizlik Yolu Açacak

Zeytinlik alanların kaderini etkileyecek yasanın da bulunduğu yasa nedeniyle ‘zeytin yasası’ diye anılan ve gelen tepkiler üzerine zeytinle ilgili yasanın geri çekildiği torba kanun tasarısına bu kez 77 bin uzmanı işsiz bırakacak!

A+A-

Yine Gece Yarısı  Uyuma Sırası Önergesi ile Geldi

İktidar milletvekillerinin verdikleri önerge doğrultusunda, üretim reformu tasarısına eklenen bir madde ile; 10 ila 50 çalışanı olan, az tehlikeli işler sınıfında yer alan işyerleri ile kamu kurum ve kuruluşlarında iş yeri hekimliği ve iş güvenliği uzmanı istihdam etme zorunluluğu kaldırılmakta, ayrıca; 10 kişiden az çalışanı olan bakkal, manav restoran gibi küçük esnaftan, avukatlık bürolarına dek az tehlikeli sınıfta yer işyerlerinde önümüzdeki temmuz ayında başlaması gereken ‘iş güvenliği uzmanı hizmeti alma zorunluluğu’ bu yasa önergesi ile 2020 yılına ertelenecek.

Güvenlik ve Sağlık Örgütleri Zeytincilerin Taktiği ile Geldiler

Tüm kamuoyu ilgisinin ‘zeytin’ tartışmasına odaklanması nedeniyle gözden kaçan bu önergenin duyulması üzerine iş güvenliği ve sağlığı örgütleri tıpkı zeytin yasasını protesto için meclise akın eden üretici örgütleri gibi meclise akın ederek, değişikliğin yapılmaması için milletvekillerinden yardım istediler. Tüm iş sağlığı ve güvenliği  dernekleri federasyonu başkanı Ceyhun Targın, Marmara iş sağlığı ve güvenliği platform başkanı Cengiz İmeci ve Ege iş sağlığı ve güvenliği platformu başkanı Mahmut Çamlı, mecliste bulunan partilerin milletvekilleri ile görüşerek; ilgili komisyon başkan ve üyelerine tepkilerini dile getirdiler.

Yaklaşık 4 Milyon Çalışan Tehlikede

İş sağlığı ve güvenliği platformlarının temsilcileri mecliste milletvekilleri ile yaptıkları görüşmelerde; sorunlarını anlatırken, iş yerlerine getirilen İSG zorunluluğunun 2020 yılına ertelenmesi durumunda, bu alanlarda çalışmak üzere eğitim almış yaklaşık 77 bin iş güvenliği uzmanının işsiz kalacağı uyarısında bulundular. İSG temsilcileri; yasanın ilk olarak 2012 yılında çıktığını, daha sonra 1 temmuz 2017 yılına ertelendiğini belirttiler.

Ertelemeler nedeni ile iş yerlerinde iş güvenliğine ilişkin önlemlerin alınmadığını, bu kapsamın içinde olan yaklaşık; 1.1 iş yerinde çalışan yaklaşık 4 milyon çalışanın 2020 yılına kadar iş kazalarına açık hale geleceklerini anlattılar. Bu durumda bir çok işyerinin kapanma riski ile karşı karşıya kalabileceğini anlattılar.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.