1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. GAİB Bölge ihracatı yılın ilk çeyreğinde 2 milyar doları aştı
GAİB Bölge ihracatı yılın ilk çeyreğinde 2 milyar doları aştı

GAİB Bölge ihracatı yılın ilk çeyreğinde 2 milyar doları aştı

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB) Başkanı Abdülkadir Çıkmaz, bölge ihracatının bu yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4 artarak 2 milyar 67 milyon 51 bin dolara ulaştığını belirtti.

A+A-

ocak-mart döneminin ihracat verilerine ilişkin açıklamalarda bulunan Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB) Başkanı Abdülkadir Çıkmaz, bölge ihracatının artışta olduğunu, bölgeden 179 ülkeye ihracat gerçekleştirildiğini söyledi.

Bütün olumsuzluklara rağmen yılmadan, yorulmadan üretmeye, istihdama ve ihracata devam ettiklerini söyleyen Çıkmaz, ihracatçıların sorunlardan ziyade, sorunların çözüm yollarını aradığını belirterek ihracatın daha da artacağını ifade etti.

Amerika’dan Çin’e, Suudi Arabistan’dan Almanya’ya kadar bölgeden 179 ülkeye ihracat yapma başarısı elde eden ihracatçıları tebrik eden Çıkmaz, şunları söyledi:

“Birliklerimizce 2018 yılı Ocak-Mart döneminde, 2017 yılının aynı dönemine göre yüzde 4’lük artışla toplam 2 milyar 67 milyon 51 bin dolarlık ihracat kayda alındı. Aynı dönemde, diğer ihracatçı birlikleri adına ise toplam 88 milyon 303 bin dolarlık ihracat kayda alındı. Böylece birliğimiz ihracat kayıt işlem hacmi yüzde 3,6’lık artışla 2 milyar 155 milyon 355 bin dolar oldu.”

İhracatta tekstilin önemli yer tuttuğunu vurgulayan Çıkmaz, ilk çeyrekte 711 milyon 854 bin dolarlık tekstil ihracatına imza attıklarını belirterek, tekstili hububat ve bakliyatın izlediğini, bu üründen de 509 milyon 291 bin dolarlık dış satım yapıldığını dile getirdi.

Halı ihracatının bu dönemde 353 milyon 117 bin dolara ulaştığını ifade eden Çıkmaz, ihracatın kalan kısmını da diğer ürünlerin karşıladığını kaydetti.

Güneydoğu’dan 179 ülkeye ihracat

Bölge ihracatında Ortadoğu ülkelerinin yüzde 48,4 payla ilk sırada yer aldığını söyleyen Çıkmaz, şöyle devam etti:

“AB ülkeleri yüzde 20,8 payla ikinci ve Afrika ülkeleri yüzde 11,2 payla üçüncü sırada bulunmaktadır. Toplam 179 ülkeye ihracat gerçekleştirildi. Bu ülkelerden Irak, ABD, Suriye, İtalya, Suudi Arabistan, İran, Almanya, İngiltere, Belçika ve İsrail Bölgemiz ihracatında ilk sıralarda yer alan ülkelerdir. Ayrıca, halı, kumaşlar, iplikler, pastacılık ürünleri, değirmencilik ürünleri, plastikler, mamulleri, bitkisel yağlar, diğer gıda müstahzarları, dış giyim ile ayakkabılar bölgemizden en çok ihracatı gerçekleştirilen ürünler oldu.”

Güneydoğu Anadolu Bölgesinin lokomotif ili olan Gaziantep’in 2018 yılının Ocak-Mart döneminde bir milyar 675 milyon 676 bin dolarlık ihracat ile Türkiye’nin en çok ihracat yapan altıncı ili konumundaki yerini koruduğunu ifade eden Çıkmaz, Mart ayında ise Gaziantep’ten bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 2,2’lik bir artışla 612 milyon 307 bin dolarlık ihracat yapıldığını belirtti. (İbrahim Koçyiğit-İLKHA) 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.