1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. FETÖ’nün siyasi ayağı çözüldü ve siyasi odağı göründü
FETÖ’nün siyasi ayağı çözüldü ve siyasi odağı göründü

FETÖ’nün siyasi ayağı çözüldü ve siyasi odağı göründü

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun yürüyüşü, “2019 İçin Strateji Planı”nın ilk etabıydı ve “Adalet ve Kalkınma Partisi”nin, “Adalet” ayağının çalınması hedefleniyordu.

A+A-

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun yürüyüşü, “2019 İçin Strateji Planı”nın ilk etabıydı ve “Adalet ve Kalkınma Partisi”nin, “Adalet” ayağının çalınması hedefleniyordu.

Bu plan çok önceden hazırlanmış, start için en uygun zamanı bekliyordu.

Nitekim Sayın Kılıçdaroğlu, Şirin Payzın’a “Bu fikri ilk duyduğumda çok hoşuma gitmişti” dememiş miydi?..

Ayrıca hoşuna gitmesi de çok doğal. Bırakın ayağı-bacağı; bu CHP, “FETÖ’nün odağı” olmuştur.

Referandumda “Hayır” diyen herkesin FETÖ’ye “Evet” diyeceğini düşünmek siyasi iflastır.

İpotekli kafaların bunu anlayabileceğini sanmıyorum ama… Artık FETÖ’ye yüzünü dönen millete sırtını dönmüş demektir.

Nuh Albayrak

 

“Bir daha asla”, ama nasıl?

Dün yıldönümünü idrak ettiğimiz Srebrenitsa Katliamı’nda vahşi biçimde katledilen yaklaşık 9 bin kişinin ardından söylenenleri dinlerken, yine aynı şeyi hissettim. “Bir daha asla” dendi yine bol bol. Ancak İslâm dünyası, Srebtenista’dan önce de sonra da herhangi kitlesel bir kıyıma son verebilmiş değil. Aksine, umudunu dış güçlerin birbiriyle kapışmasına bağlamış, gözü önündeki kıyımları bitkin şekilde seyreden kalabalıklara sahibiz.

Gün gelecek, bugün Suriye ve diğer ülkelerdeki katliamları da renkli törenlerle anacağız. Belki savaş suçluları mahkemelere çıkarılacak. Olayların ayrıntıları yazarlarımıza, şairlerimize, sinemacılarımıza ilham verecek. Çok da edebî üretim yapılacak, yaşananların anılması için. Tarihteki başka acılarda hep olduğu gibi.

Taha Kılınç

 

FETÖ neden tam olarak çözülmüyor?

Örgütün yaptığı eylemler, darbe girişimi ve cinayetler ürkütücü boyutta ama ben bu örgütün yapılanması ve insanı robotlaştıran sisteminin daha korkunç olduğunu düşünüyorum.

Şu ana kadar yargı mensupları haricinde örgütten ne kadar ciddi itirafçı çıktı, örgüt üyeleri ne kadar devletle ciddi iş birliği yaptı ortada. Örgütün yurt içindeki, hapislerdeki üyelerini çözecek, çökertecek ve sistemlerini dağıtacak ciddi itirafların gelmediği söyleniyor. İtirafçıları bile takiyye yaptı.

Bu örgütü inşa eden, ayakta tutan ve çözülmesini önleyen algoritmayı keşfettiğimiz kanaatinde değilim. Bu nedenle kor çekirdeğe, asıl enerji kaynağına ve üyelerini örgüte köle yapan asıl bağlara darbe vuramadık. Örgüt bu yüzden de istenilen düzeyde çözülmüyor, dağılmıyor.

Kemal Öztürk

 

Pensilvanya’dan CHP’ye gelen mektup

Tuzak cümlenin sahibi, HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş’tı... 15 Temmuz’un getireceklerinden memnun olması gereken Demirtaş, darbe girişiminden çok rahatsızmış gibi, “Bu darbenin siyasi ayağının üzerine niçin gidilmiyor?” diye sormuştu.

Tuzak cümle dediğim bu...

Bu laf, oradan, CHP genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ağzına düştü.

O da birkaç ay “siyasi ayak” diye sayıklayıp durdu. Ki, hâlâ sayıklıyor.

Sonra, Fetullah’tan mülhem, “kontrollü darbe” cümlesini keşfetti. Birkaç ay da öyle idare etti.

Ahmet Kekeç

 

Büyümeyi budadılar

Bizi yıkmayan her yara güçlü kılar...

Doğru, 15 Temmuz'da darbeci haydutların işgal girişimi de bize öğrettikleriyle daha güçlü bir Türkiye haline gelmemizi sağladı.

Şükür ki yıkılmadık ayaktayız, hatta koşmaya başladık.

15 Temmuz'un yıldönümünde darbecilere karşı duranlarımızı minnetle anıyor, şehit ve gazilerimizi şükranla yâd ediyoruz. Burada ben FETÖ militanı işgal girişimcisi haydutların ülke ekonomisine verdiği zararı da unutmamamız gerektiğini savunuyorum. Unutmayalım zira tarih değil, hatalar tekerrür eder.

Şeref Oğuz

 

15 Temmuz’u unutmayacağız, unutturmayacağız

15 Temmuz'u anıyoruz bu hafta. Tam bir yıl geçti üzerinden. 15 Temmuz dediğimizde hem hain bir darbe ve işgal girişiminden, hem de bu milletin yazdığı destandan bahsediyoruz.

Hem o işgal girişimini, hem de bu milletin o kutlu direnişini, o asil kıyamını hatırlıyoruz. Hatırlayacağız. Unutmayacağız, unutturmayacağız!

Bu hafta Türkiye'nin gündeminde 15 Temmuz olacak. Evvela şehitlerimizi anacağız. Gazilerimizle kucaklaşacağız. Onların kıyamete kadar hatırlanacak kahramanlıklarını yad edeceğiz. Onlara olan can borcumuzu bir kere daha hatıra getireceğiz.

FETÖ'cülerden, onların dışarıdaki hamilerinden aldığı emirle 15 Temmuz'un mirasını kirletmeye çalışanlara müsaade etmeyeceğiz.

Fahrettin Altun

 

Türkiye nefretine artık çocukları da âlet ediyorlar!

Önce, yabancı bir TV’de bundan iki gün önce yayınlanan şu ifadeleri okuyalım:

“...Erdoğan, darbe teşebbüsünden bu yana 110 binden fazla kişiyi görevinden aldı. Hattâ, 35 bin kişi onun emriyle hapishaneye atıldı. Bunların arasında çok sayıda öğretmen, hâkim ve basın mensubu vardı.”

Televizyonun yorumları devam ediyor ve CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun yürüyüşünden de bahsediyor:

“...Türkiye’de insanlar 400 kilometreden fazla yol yürüdüler. Tek bir amaçları vardı, o da Cumhurbaşkanı Erdoğan’a korkmadıklarını göstermekti.”

Aramızın şekerrenk olduğu memleketlerin televizyonlarında son zamanlarda yapılan böyle yayınlara alıştık diyelim...

Ama yukarıda naklettiğim ve tamamı çok daha uzun olan bu ifadeler bir haber kanalında yahut siyasî yorumların yapıldığı normal bir televizyonda değil, 5-10 yaş arası çocuklar için çizgi film, eğitici veya belgesel tarzı yayınlar yapan ve kısa adı KIKA olan “Kinderkanal” diye bir çocuk kanalında yayınlandı.

Murat Bardakçı

 

DEAŞ'a karşı koalisyon toplantısı

AMERİKA’nın inisiyatifiyle kurulmuş olan “DEAŞ’a karşı global koalisyon” toplantısı, 72 üye ülkenin katılımıyla dün Washington’da başladı.

“Küçük grup” olarak adlandırılan ve içinde Türkiye’nin de yer aldığı DEAŞ’la ana mücadeleyi veren ülkelerin toplantısı ise 30 üyenin katılımıyla yarın yapılacak.

Toplantının ilk gününde, terör örgütünün global ağlarına darbe vurmanın yolları tartışıldı. Örgütün finansman kaynaklarına dikkat edilmesi, siber terör faaliyetleri ile internet üzerinden parasal yardım ve yeni militan toparlama çalışmalarına yoğunlaşılması gerektiği üzerinde konuşuldu.

Toplantının geneli hakkında bilgi veren Washington kaynakları, özellikle çalışma gruplarınca formüle edilen önerilerin toplantının son günü olan yarın küçük grupta ele alınıp bir çerçeve çizileceğini söylediler.

Serdar Turgut

 

15 Temmuz, sadece FETÖ demek değil ki…

“Unutmayalım” diyoruz, “unutturmayacağımızdan” bahsediyoruz, anma toplantıları düzenliyoruz, kahramanlık türküleri söylüyoruz…

İyi güzel de neyi unutmayacağız biz?

Fetullah Gülen denilen bir adamsa mesele, üzerinde fazla durmaya değmez. Ne de olsa herifin bir ayağı çukurda. Dünyaya kazık çakacak hali yok. Etrafında toplanan ihanet şebekesi de dert değil. Vurursunuz tepelerine, ezersiniz başlarını, olur biter. Zaten bu yapılıyor da.

Ondan sonra sırt üstü yatıp, unutabilirsiniz bile. Ama 15 Temmuz o değil ki!..

Emin Pazarcı

 

Sol ve ayrılıkçı hareket

Hiç düşündünüz mü; kendisini sol diye takdim eden siyasi gruplar, hadi onlara CHP’nin en azından bir kısmını da katalım, neden giderek ayrılıkçı hareketin etrafında kümelenirler, neden kendilerini PKK çizgisindeki siyasi partiye yakın görürler, ondan medet umarlar?

Hemen itiraz edecek CHP’lilere eski bir parti yöneticisinin, Genel Başkan Yardımcısı’nın, kendisinin de aday olduğu 7 Haziran seçimlerinde ayrılıkçı hareketin siyasi uzantısı partiye oy verdiğini belirten açıklamasını hatırlatmak isterim.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.