1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Fatih’te Kudüs Ve Dış Politika İlişkileri Konuşuldu
Fatih’te Kudüs Ve Dış Politika İlişkileri Konuşuldu

Fatih’te Kudüs Ve Dış Politika İlişkileri Konuşuldu

Fatih'te düzenlenen Kudüs ve Dış Politika konulu konferansta Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Merkezi (ORSAM) Başkanı Prof.

A+A-

Fatih'te düzenlenen Kudüs ve Dış Politika konulu konferansta Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Merkezi (ORSAM) Başkanı Prof. Dr. Ahmet Uysal ve Prof. Dr. Birol Akgün, Kudüs'le ilgili son gelişmeleri ele aldı.

Fatih Belediyesi, ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıyacağı açıklamaları ve Kudüs'te yaşanan gelişmeleri ele almak için Kudüs ve Dış Politika konulu bir konferans gerçekleştirdi.

Siyaset Bilimci Dr. Murat Yılmaz'ın moderatörlüğünde gerçekleştirilen konferansta Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Merkezi (ORSAM) Başkanı Prof. Dr. Ahmet Uysal ve Prof. Dr. Birol Akgün konuştu. Ali Emiri Kültür Merkezi'nde düzenlenen konferansa çok sayıda vatandaş katıldı. Konferansta son zamanlarda gündemden düşmeyen Kudüs meselesi, mezhep çatışmaları ve Türkiye'nin dış politika ilişkileri konuşuldu.

'Mezhep çatışmaları Ortadoğu'yu zayıflatacak şekilde yaşanıyor'

Seminer boyunca katılımcılara görüşlerini aktaran ORSAM Başkanı Prof. Dr. Ahmet Uysal, "Mezhep çatışmaları maalesef Müslüman dünyasını yani Ortadoğu'yu zayıflatacak şekilde yaşanıyor. İran'da, Suriye'de, Lübnan'da bu mezhep çatışmalarını başımıza bela ettiler. Şimdi ise milyonlarca Suriyeli açlık içinde kıvranıyor" dedi.

'Türkiye'nin tarihi bakımından Kudüs önemli'

Türkiye'nin tarih boyunca Kudüs'e sahip çıktığını ifade eden Siyaset Bilimci Dr. Murat Yılmaz ise, " 516 yılının Aralık ayında Osmanlı ordusu Kudüs'ü teslim aldı. 1917'nin Aralık ayında da ordumuz Kudüs'ü İngilizlere bırakmak zorunda kaldı. 2017'nin Aralık ayında da Türkiye, İslam İşbirliği Teşkilatını topladı, akabinde önce güvenlik konseyinde sonra da Birleşmiş Milletler de Kudüs için mücadelesini devam ettirdi. Türkiye tarihi bakımından Kudüs ayrı bir şey. Bütün bu yaşananlar kendiliğinden olmuyor, özellikle bu bölgeye dışarıdan güç kullanarak bölgeyi etkileyen ve değiştiren, iç çatışmalara yol açan ciddi bir müdahale var. Bu müdahaleyi yapan güçte Amerika Birleşik Devletleri. Yapmış oldukları son açıklamalarla da bunu net bir biçimde gördük" diye konuştu.

İhlas Haber Ajansı (IHA) - Ağrısöz

HABERE YORUM KAT

YORUM EDİTÖRÜ: Yorum ve Düşüncelerinizi Bizimle Paylaşın.