1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Fatih Sultan Mehmed Han'ın kaç eşi vardı? eşlerinin adı nedir?
Fatih Sultan Mehmed Han'ın kaç eşi vardı? eşlerinin adı nedir?

Fatih Sultan Mehmed Han'ın kaç eşi vardı? eşlerinin adı nedir?

Fatih Sultan Mehmed Han'ın kaç eşi vardı? Fatih Sultan Mehmed Han'ın eşlerinin adı nedir?

A+A-

Fatih Sultan Mehmed Han'ın 7 eşi ve bu eşlerden de 5 evladı vardı. 7 kez evlenen 2. Mehmed'in II.Bayezid, Şehzade Mustafa, Korkut, Gevherhan Sultan ve Cem Sultan adında 5 çocuğu oldu.

Fatih Sultan Mehmed'in eşlerinin adı ise; Emine Gülbahar Hatun, Helene Hatun, Alexias Hatun, Gülşah Hatun, Sitti Mükrime Hatun, Çiçek Hatun ve Anna Hatun'dur.

Fatih Sultan Mehmed'in ilk eşi eşi Emine Gülbahar Hatun; Akkoyunlulara gelin giden Gevherhan Sultanın annesidir. Ayrıca II. Beyazid'in de annesi Gülbahar Hatun'dur.

FATİH SULTAN MEHMED'İN İSİM İSİM EŞLERİ...

Fatih Sultan Mehmed'in 1. eşi: Emine Gül-Bahar Hatun; Akkoyunlulara gelin giden Gevherhan Sultanın annesidir. Ayrıca Fatih Sultan Mehmed'in babası II. Murad'ın oğlu Fatihin; evliliklerini tasvip etmediği Emine Gül-Bahar Hatun'dan II. Beyazid dünyaya gelmiştir.

Fatih Sultan Mehmed'in 2. eşi olan Helena Hatun; Mora Despotu Demetrus'un kızıdır.

Fatih Sultan Mehmed'in 3. eşi olan Alexias Hatun; Bizansın prenseslerindendir.

Fatih Sultan Mehmed'in 4. eşi olan Gülşah Hatun; Karamanoğlu beyliğinden olan İbrahim Bey'in kızıdır. Gülşah Hatun aynı zamanda Karaman Sancakbeyi Şehzade Mustafa'nın da annesidir.

Fatih Sultan Mehmed'in 5. eşi olan Sitt-i Mükrime Hatun; Dulkadiroğlu Süleyman Beyin kızıdır. (Fatih'in babası II. Murad; oğlu Fatih Sultan Mehmed ile Dulkadiroğlu Süleyman Bey'in kızı olan Sitti Mükrime Hatun ile evliliklerini onaylaması sonucu Fatih Sultan Mehmed'in eşi olmuştur.)

Fatih Sultan Mehmed'in 6. eşi olan Çiçek Hatun; Fatih Sultan Mehmed'in çocuğu Cem Sultan'ın annesidir. Çiçek Hatun Türkmen Beyi kızıdır.

Fatih Sultan Mehmed'in 7. eşi olan Anna Hatun; Trabzon imparatorunun kızıdır ve Fatih Sultan Mehmed ile evlilikleri kısa sürmüştür.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.