1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Ev Kadınları İçin Devletten İş Destekleri Teşvik Kredisi ve Hibe Desteği
Ev Kadınları İçin Devletten İş Destekleri Teşvik Kredisi ve Hibe Desteği

Ev Kadınları İçin Devletten İş Destekleri Teşvik Kredisi ve Hibe Desteği

Evde üretim yapan kadınlara sosyal güvence ve iş olanağı için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından 15 bin TL faizsiz kredi desteği sağlanmaktadır.

A+A-

Evde Üretim Yapan Kadınlara İş Yeri Kurma Desteği

Evde üretim yapan kadınlara sosyal güvence ve iş olanağı için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından 15 bin TL faizsiz kredi desteği sağlanmaktadır.

Pek çok farklı başlıkta desteğin sağlandığı destek paketlerinde, mikro kredi teşviki ile de kadınların çalışma hayatına katılımı desteklenmektedir. Hibe, faizsiz kredi ve düşük faizli kredi olanaklarının yer aldığı sosyal güvence ile 12 milyondan fazla kadına destek çıkılmaktadır.

İlk iki yılı geri ödemesiz olan 15 bin TL’lik faiz kredi desteğinin yanı sıra ayrıca iki yılı geri ödemesizlerde de kredinin alındığı tarihten sonraki 6 yıl içerisinde faizsiz geri ödeme planlaması oluşturulmaktadır. Bu sayede evde üretim gerçekleştiren kadınlar, kendi iş yerlerini kurma fırsatı edinebilmektedir.

KOSGEB Destek Detayları

Kadın Girişimci Desteği’ne göre işyeri açacak kadınlara 50 bin TL’ye kadar hibe, 300 bin TL’ye kadar olan yatırımlar için düşük faizlerle kredi sağlamaktadır. Girişimcilik belgesi olan kadın girişimcilere araç-gereç ve makine gibi ihtiyaçları için faizsiz 100 bin TL’ye kadar kredi verilmektedir.

31 il genelinde bulunmakta olan 201 adet Aile Destek Merkezi ile kadınlara psikososyal, kişisel ve mesleki eğitimler verilmektedir. Yetenek kurslarında olan kadınlar da mesleki eğitim sonrasında hibe ve kredilerle işyeri açabilmektedir.

Evde Üretim Teşviki

Türkiye İsrafı Önleme Vakfı tarafından düzenlenen etkinlikler ve verilen eğitimlerle kadın girişimciler için mikro kredi sağlanmaktadır. Faizsiz 5 bin TL’ye kadar kredi verilmektedir.

İŞ’TE Anne Projesine Günde 80 TL Ödeme

İŞ’TE Anne Projesi’ne katılan kadın girişimcilere 0-15 yaş arası çocuk sahibi olmaları halinde günlük 80 TL ödeme yapılmaktadır. Eğitim süresinde katılımcıların başına iş kazası veya meslek hastalığı gelmesi halinde GSS primleri de İŞKUR tarafından ödenmektedir.

Ağrı Söz / İçerik Editörü

HABERE YORUM KAT

YORUM EDİTÖRÜ: Yorum ve Düşüncelerinizi Bizimle Paylaşın.