1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Etnospor 2018 Festival programı ne zaman nerede?
Etnospor 2018 Festival programı ne zaman nerede?

Etnospor 2018 Festival programı ne zaman nerede?

Etnospor 2018 ne zaman? Sorusu festival tarihinin yaklaşaması ile birlikte merak konusu oldu. Etnospor 2018 ne zaman sorusunun yanıtını ve Etnospor 2018 Festival programını sizler için derledik.

A+A-

Etnospor 2018 ne zaman, nerede? Sorusu festival tarihine az bir süre kala merak konusu oldu. Kırgızıstan ve Türkiye birlikte kurduğu Dünya Etnospor Konfederasyonu tarafından düzenlenen Etnospor 2018 ne zaman, nerede? Sorusunun cevaplarına haberimizden ulaşabilirsiniz. İşte Geleneksel Türk sporlarından mangala, kökbörü, atlı cirit, atlı okçuluk, aşık oyunu, kuşak güreşi gibi sporların icra edileceği Etnospor 2018 ne zaman, nerede? sorusunun cavabı.

Etnospor nedir?

Etnospor, spor dallarının giderek kurumsallaştığı, sportif başarının bir gösterge olduğu çağımızda yüzyıllardır çeşitli kültürler tarafından icra edilen birbirinden zengin oyunlar / sporlar için yapılan genel bir tanımdır.

Etnospor bu geleneklerin unutulmaması, yeniden üretilmesi ve tekrar Dünya sahnesine çıkarılması amacıyla pek çok yerel kimliği içinde barındırmaktadır.

Aba Güreşi, Aşık Oyunları, Atlı Cirit, Atlı Okçuluk, Kökbörü, Kuşak Güreşi, Mangala, Mas Güreşi, Şalvar Güreşi, Yağlı Güreş ve Yaya Okçuluğu, bu kapsamda yer alan spor dalları arasında yer almaktadır.

Etnospor 2018 ne zaman, nerede?

Etnospor 2018 Festivali 9-10-11-12-13 tarihleri arasında Yenikapı Meydanı'nda gerçekleştiriecek.

Etnospor 2018 Festival programı

Etnospor 2018 Festivali programı ise ise şöyle;

1. GÜN PROGRAMI (PERŞEMBE)

10:00 FESTİVAL ALANINA GİRİŞ
10:00 – 11:00 OBA GEZİNTİSİ
11:00 – 11:45 TÖREN YÜRÜYÜŞÜ
11:45 - 12:30 AÇILIŞ KONUŞMALARI
12:30 - 13:15 ATLI GÖSTERİLER (Atlı Akrobasi – Atlı Okçuluk – Kökbörü)

ATLI OYUNLAR SAHASI

13:30 – 15:00 ATLI CİRİT MÜSABAKASI
15:15 – 16:15 ATLI OKÇULUK MÜSABAKASI
16:30-17:00 ATLI AKROBASİ (Kırgızistan Ekibi)
17:00-18:00 KÖKBÖRÜ MÜSABAKASI

GÜREŞ SAHASI

13:00 – 20:30 MAS GÜREŞLERİ (Müsabakalar harici halka açıktır)
13:30 – 20:30 FETİH YAĞLI GÜREŞLERİ (Baş pehlivanlar ve diğer tüm boylar)

SAHNE

14:00 – 14:30 / 18:00 – 18:30 MEHTERAN EŞLİĞİNDE KILIÇ-KALKAN GÖSTERİSİ
15:00-15:20 ORTAOKUL MEHTERAN TAKIMI GÖSTERİSİ
16:30-17:00 BALKAN HALK OYUNLARI GÖSTERİLERİ
20:30-22:00 İSTANBUL TÜRK HALK MÜZİĞİ TOPLULUĞU KONSERİ

OKÇULUK SAHASI

13:30 – 14:00 / 18:00 – 18:30 OKÇULUK GÖSTERİSİ
15:00 – 17:00 SELAHADDİN EYYÜBİ ANISINA OK ATIŞLARI

ÇOCUK OYUNLARI ETKİNLİK SAHASI

13:00 – 20:30 AŞIK OYUNLARI (Müsabaka harici halka açıktır)
13:00 – 20:30 MANGALA OYUNU (Müsabaka harici halka açıktır)
13:00 – 20:30 GELENEKSEL ÇOCUK OYUNLARI (Tüm gün boyunca halka açıktır)
13:00-20:30 BICIRIK ÇOCUK TİYATROSU

OBA ALANI

14:00 – 14:30 / 17:00 – 17:30/td> ESKİ USULE GÖRE DUVAK AÇMA (BETTEŞAR) TÖRENİ
15:00 – 15:30 / 18:00 – 18:30 ESKİ USULE GÖRE BEŞİK TOYU (Yeni doğan bebeğin duası)
16:00 – 16:30 / 19:00 – 19:30 TUŞO TOY (Yürümeye başlayan çocukların yarışı)
13:00 – 20:30 “YEDİ BÖLGEYİ TEMSİLEN ON DÖRT ŞEHİRİN KÜLTÜREL ÇADIR ETKİNLİKLERİ TÜRKİ DEVLETLER VE TOPLULUKLAR ÇADIRLARI ETKİNLİKLERİ DERVİŞ ÇADIRI ETKİNLİKLERİ DİRİLİŞ ‘ERTUĞRUL’ ÇADIRI ETKİNLİKLERİ”

KAPALI ALAN

13:00 – 20:30 SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI STANDLARI
13:00 – 20:30 YİYEK FESTİVALİ (Şefler eşliğinde Anadolu ve Dünya mutfağı yemekleri yapımı)

AT BİNİCİLİK & PONY CLUB ALANI

13:00 – 20:00 PONY CLUB AT BİNİCİLİĞİ (Tüm gün boyunca çocuklar için açıktır)
13:00 - 20:00 YETİŞKİNLER İÇİN AT BİNİCİLİĞİ (Tüm gün boyunca yetişkinlere açıktır)
13:30 – 14:00 JANBİ CEYLAN (Atlı gösteri)

KÜLTÜREL ETKİNLİKLER

13:00 – 20:00 EL SANATLARI ATÖLYELERİ (Otuz Farklı El Sanatı Uygulamaları ve Sergileri)
13:00 - 20:00 TTİKA DÜNYA KÖYÜ (Tika’nın Tüm Dünyada İhya Ettiği Kalkınma Yardımları, Tarihi ve Kültürel Eserler)

2. GÜN PROGRAMI (CUMA)

ATLI OYUNLAR SAHASI

10:30- 11:00 / 17:00 – 17:30 ATLI AKROBASİ GÖSTERİSİ
11:00 – 12:00 / 18:30 – 19:30 KÖKBÖRÜ MÜSABAKASI
13:30 – 15:00 / 17:30 – 18:30 ATLI CİRİT MÜSABAKASI
15:30 – 17:00 ATLI OKÇULUK MÜSABAKASI

GÜREŞ SAHASI

10:00 – 20:00 MAS GÜREŞLERİ (Müsabakalar Hariç Halka Açıktır)
11:00 – 12:00 AŞIRTMALI ABA GÜREŞİ MÜSABAKASI
14:00 – 15:00 ŞALVAR GÜREŞİ MÜSABAKASI
15:00 – 17:00 YAĞLI GÜREŞ MÜSABAKASI
18:00 – 19:00 KUŞAK GÜREŞİ MÜSABAKASI
19:00 – 20:00 KAPIŞMALI ABA GÜREŞİ MÜSABAKASI

SAHNE

12:00 – 12:30 / 17:00 – 17:30 MEHTERAN EŞLİĞİNDE KILIÇ-KALKAN GÖSTERİSİ
15:00-15:30 ORTAOKUL MEHTERAN TAKIMI GÖSTERİSİ
20:30 – 22:00 ANKARA TÜRK DÜNYASI MÜZİK VE DANS TOPLULUĞU KONSERİ
OKÇULUK SAHASI
11:30 – 12:00 / 14:30 – 15:00 / 19:30 – 20:00 OKÇULUK GÖSTERİSİ
15:30 – 19:00 OKÇULUK ANTRENMANI

ÇOCUK OYUNLARI ETKİNLİK SAHASI

10:00-20:00 AŞIK OYUNLARI (Müsabakalar Hariç Halka Açıktır)
10:00-20:00 MANGALA OYUNU(Müsabakalar Hariç Halka Açıktır)
10:00-20:00 GELENEKSEL ÇOCUK OYUNLARI (Tüm Gün Boyunca Halka Açıktır)
10:00-20:00 BICIRIK ÇOCUK TİYATROSU

OBA MEYDAN ALANI

10:00 – 20:30 “YEDİ BÖLGEYİ TEMSİLEN ON DÖRT ŞEHİRİN KÜLTÜREL ÇADIR ETKİNLİKLERİ TÜRKİ DEVLETLER VE TOPLULUKLAR ÇADIRLARI ETKİNLİKLERİ DERVİŞ ÇADIRI ETKİNLİKLERİ DİRİLİŞ ‘ERTUĞRUL’ ÇADIRI ETKİNLİKLERİ”
13:00 – 14:00 CUMA NAMAZI
12:30 – 13:00 / 16:30 -17:00 ESKİ USULE GÖRE TUŞO TOYU
14:30 – 15:00 / 19:00 – 20:00 ESKİ USULE GÖRE BEŞİK TOYU
15:30 – 16:00 / 18:00-18:30 ESKİ USULE GÖRE GELİN GELME TOYU

KAPALI ALAN

10:00 – 20:30 SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI STANDLARI
10:00 – 20:30 YİYEK FESTİVALİ (Şefler Eşliğinde Anadolu ve Dünya Mutfağı Yemekleri Yapımı)

AT BİNİCİLİK & PONY CLUB ALANI

10:00 – 12:30 / 14:00 – 20:30 PONY CLUB – AT BİNME ETKİNLİĞİ
14:30-15:00 JANBİ CEYLAN ATLI GÖSTERİSİ
KÜLTÜREL ETKİNLİKLER
13:00 – 20:00 EL SANATLARI ATÖLYELERİ (Otuz Farklı El Sanatı Uygulamaları ve Sergileri)
13:00-20:00 TTİKA DÜNYA KÖYÜ (Tika’nın Tüm Dünyada İhya Ettiği Kalkınma Yardımları, Tarihi ve Kültürel Eserler)

3. GÜN PROGRAMI (CUMARTESİ)

ATLI OYUNLAR SAHASI

10:30-11:30/18:00-19:00 ATLI OKÇULUK MÜSABAKASI
12:00- 12:30 / 17:00 – 17:30 ATLI AKROBASİ GÖSTERİSİ
13:00 – 14:00 KÖKBÖRÜ MÜSABAKASI
14:30 – 15:30 / 19:00 – 20:00 ATLI CİRİT MÜSABAKASI

GÜREŞ SAHASI

10:00-20:00 MAS GÜREŞLERİ
10:00-11:00 ŞALVAR GÜREŞİ MÜSABAKALARI MÜSABAKASI
11:00 – 12:00 AŞIRTMALI ABA GÜREŞİ MÜSABAKALARI
12:00-13:00 KUŞAK GÜREŞİ MÜSABAKALARI
13:00-15:00 YAĞLI GÜREŞ MÜSABAKALARI
15:00-16:00 KAPIŞMALI ABA GÜREŞİ MÜSABAKALARI
16:00-17:30 ŞALVAR GÜREŞİ GÖSTERİLERİ
17:30-19:00 AŞIRTMALI ABA GÜREŞİ GÖSTERİLERİ

SAHNE

12:00 – 12:30 / 17:00 – 17:30 MEHTERAN EŞLİĞİNDE KILIÇ-KALKAN GÖSTERİSİ
15:00-15:30 ORTAOKUL MEHTERAN TAKIMI GÖSTERİSİ
20:30 – 22:00 ANKARA TÜRK DÜNYASI MÜZİK VE DANS TOPLULUĞU KONSERİ

OKÇULUK SAHASI

15:00 – 16:00 OKÇULUK GÖSTERİSİ
18:00 – 19:00 HEDEF OKÇULUĞU MÜSABAKASI

ÇOCUK OYUNLARI ETKİNLİK SAHASI

10:00-20:00 AŞIK OYUNLARI
10:00-20:00 MANGALA OYUNU
10:00-20:00 GELENEKSEL ÇOCUK OYUNLARI
10:00-20:00 BICIRIK ÇOCUK TİYATROSU

OBA MEYDAN ALANI

10:00-20:30 EL SANATLARI ATÖLYELERİ
10:00 – 20:30 BÖLGESEL ÇADIRLAR- DERVİŞ ÇADIRI – DİRİLİŞ ERTUĞRUL ÇADIRI ETKİNLİKLERİ
11:30 – 12:00 / 16:30 -17:00 ESKİ USULE GÖRE TUŞO TOYU
12:30-13:00 AKSAKALLILAR (GEŞTEK) TOYU
14:30 – 15:00 / 19:00 – 20:00 ESKİ USULE GÖRE BEŞİK TOYU
15:30 – 16:00 / 18:00-18:30 ESKİ USULE GÖRE GELİN GELME TOYU

KAPALI ALAN

10:00 – 20:30 SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI STANDLARI
10:00 – 20:30 YİYEK FESTİVALİ

AT BİNİCİLİK & PONY CLUB ALANI

10:00 – 12:30 / 14:00 – 20:30 PONY CLUB – AT BİNME ETKİNLİĞİ
14:30-15:00 / 18:00-18:30 JANBİ CEYLAN ATLI GÖSTERİSİ

4. GÜN PROGRAMI (PAZAR)

ATLI OYUNLAR SAHASI

10:30 – 12:00 / 15:30 – 16:30 KÖKBÖRÜ MÜSABAKASI ve GÖSTERİLERİ
12:00 – 13:00 / 16:30 – 17:30 ATLI CİRİT MÜSABAKASI ve GÖSTERİLERİ
13:00 – 13:30 ATLI AKROBASİ GÖSTERİSİ
13:30 – 15:30 ATLI OKÇULUK MÜSABAKASI

GÜREŞ SAHASI

09:00 – 18:00 MAS GÜREŞLERİ
10:00 – 11:00 AŞIRTMALI ABA GÜREŞİ MÜSABAKASI
11:00 – 12:00 ŞALVAR GÜREŞİ MÜSABAKASI
12:00 – 15:00 YAĞLI GÜREŞ MÜSABAKASI
16:00 – 17:00 KUŞAK GÜREŞİ MÜSABAKASI
15:00 – 16:00 KAPIŞMALI ABA GÜREŞİ MÜSABAKASI

SAHNE

11:00 – 11:30 / 15:00 – 15:30 KILIÇ-KALKAN GÖSTERİSİ (MEHTERAN EŞLİĞİNDE)
17:00-18:00 ORTAOKUL MEHTERAN TAKIMI GÖSTERİSİ
18:00 – 20:00 KAPANIŞ KONUŞMALARI VE ÖDÜL TÖRENİ
20:00 – 22:00 ANADOLUNUN RENKLERİ GÖSTERİSİ

OKÇULUK SAHASI

12:00 – 14:00 HEDEF OKÇULUĞU MÜSABAKASI
15:00 – 15:30 OKÇULUK GÖSTERİSİ

ÇOCUK OYUNLARI ETKİNLİK SAHASI

09:00 – 18:00 AŞIK OYUNLARI
09:00 – 18:00 MANGALA OYUNU
09:00 – 18:00 GELENEKSEL ÇOCUK OYUNLARI

OBA MEYDAN ALANI

09:00 – 18:00 EL SANATLARI ATÖLYELERİ
09:00 – 18:00 BÖLGESEL ÇADIRLAR- DERVİŞ ÇADIRI – DİRİLİŞ ERTUĞRUL ÇADIRI ETKİNLİKLERİ
10:00 – 10:30 / 17:00 – 17:30 ESKİ USULE GÖRE BEŞİK TOYU TOYU
11:00 – 12:00 / 13:00 – 14:00 ESKİ USULE GÖRE TUŞO TOYU
12:30 – 13:00 / 15:30 – 16:30 ESKİ USULE GÖRE GELİN GELME TOYU
14:30-15:00 AKSAKALLILAR (GEŞTEK) TOYU

KAPALI ALAN

09:00 – 18:00 SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI STANDLARI
09:00 – 18:00 YİYEK FUARI

AT BİNİCİLİK & PONY CLUB ALANI

09:00 – 18:00 PONY CLUB – AT BİNME ETKİNLİĞİ
10:30-11:00 / 14:30-15:00 JANBİ CEYLAN ATLI GÖSTERİSİ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Diğer Ziyaretçilerle Düşüncelerini Paylaş!