1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Erzurum Yakutiye Belediyesi 44 Ağrı'lı Öğrenciyi Çanakkale'ye Gönderdi
Erzurum Yakutiye Belediyesi 44 Ağrı'lı Öğrenciyi Çanakkale'ye Gönderdi

Erzurum Yakutiye Belediyesi 44 Ağrı'lı Öğrenciyi Çanakkale'ye Gönderdi

Erzurum Merkez Yakutiye İlçe Belediyesi, kardeş Ağrı Tutak ilçesinden 44 öğrenci ile birlikte Yakutiye ilçesinden 100 öğrenciyi Çanakkale gezine gönderdi.

A+A-

Erzurum Merkez  Yakutiye İlçe Belediyesi, kardeş  Ağrı  Tutak ilçesinden 44 öğrenci ile birlikte  Yakutiye ilçesinden 100 öğrenciyi  Çanakkale gezine gönderdi. Belediye Başkanı  Ali Korkut,  Yakutiye Kent Meydanında yapılan küçük bir törenle öğrencileri yolcu etti.  Ali Korkut, " Ağrı ve Erzurumlu çocuklarımız kaynaşsınlar, birbirleriyle arkadaş olsunlar istedik. Yavrularımızı birlikte  Çanakkale'ye gönderiyoruz.  İstanbul'u gezecekler. Çocuklarımız tarihlerini öğrensinler, düşmanla savaşırken koyun koyuna yatan şehitlerimizin memleketlerini görsünler istedik" dedi.

Yakutiye Belediye Başkanı  Ali Korkut, kardeş belediye  Ağrı'nın  Tutak ilçesinden 44 öğrenciyle birlikte 100 öğrenciye  Çanakkale gezisine gönderdi.  Yakutiye ve  Tutak ilçelerinde okuyan 100 öğrenci, otobüslerle  Çanakkale'ye, tarihi yarım adayı kapsayan tarihi gezinin ardından deniz yoluyla  İstanbul'a geçecekler.  İstanbul'da Panorama 1453,  Ayasofya, Sultan Ahmet gibi tarihi yerleri de gezerek  Erzurum'a dönecekler. Yolculuk için  Çanakkale savaşlarını anlatan görseller hazırlanırken, safha safha savaşları anlatan kitap çocuklara hediye edildi.  Yakutiye ilçesi ve  Tutak'tan gelen çocuklar için  Yakutiye Kent Meydanında tören düzenlendi. " Erzurum  Yakutiye Belediyesi ile  Ağrı  Tutak Belediyesi el ele Çanakkaleye" yazılı afişler eşliğinde fotoğraf çekimi yapıldı. Belediye Başkanı  Ali Korkut, çocuklara  Çanakkale destanımızı anlatan kitap hediye etti.

Yüzlerindeki heyecan ve sevinçle  Ali Korkut'ta teşekkür eden öğrenciler "Birlikte Türkiyeyiz" fotoğrafı çektirdiler.  Ali Korkut,  Tutak belediyesine kayyum olarak atanan  Erkan İsa Erat ile birlikte karar verdiklerini hatırlatarak "İki belediye kardeş belediye olduk. Çocuklarımız da birlikte el ele tutuşsunlar dedik  Çanakkale'ye gönderdik. Belediyeler arasındaki kardeşliği çocuklarımızla pekiştirmek. Belediye olarak hiçbir şeyden kaçınmadık. Sizi niye buraya gönderiyoruz,  Çanakkale'de 7 düvel üzerimize çullandı. 15 Temmuz'da da aynısı oldu. Bizi tarumar etmek içindi. Türküyle, Kürdüyle, Çerkeziyle bir olduğumuzu gösterdik.  Çanakkale'de her yaş grubundan insanımız şehit oldu. Ne için, vatan için. O kardeşliği, birlikteliği orada göreceksiniz.

Biz belediye olarak birlikteliğe destek olalım istedik. Şimdi kaynaşacaksınız, gezip geleceksiniz, ama burada bitmeyecek. Kardeşliğiniz, bağımız devam edecek. Şimdi yolculuk yapacağınız  Dumlu Ortaokulu öğrencileriyle, bu kardeşlerinizle daha sonra  Tutak'a size misafirliğe geleceğiz" dedi.

Törenin ardından çekilen hatıra fotoğraflarından sonra öğrenciler, başlarında öğretmenleri ve rehberleriyle birlikte yolculuğa çıktılar. 


Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.