1. HABERLER

  2. AĞRI

  3. Ermeni Zulmünden Kaçıp Ağrı’dan Urfa’ya Gittiler
Ermeni Zulmünden Kaçıp Ağrı’dan Urfa’ya Gittiler

Ermeni Zulmünden Kaçıp Ağrı’dan Urfa’ya Gittiler

Joe Biden’ın sözde ‘soykırım’ açıklamasından sonra Adıyaman, Gaziantep ve Şanlıurfa’da yaşam süren vatandaşlardan tepki geldi. Soykırım nitelemesine tepki gösterenlerden biri aile büyüklerinin Ermeni zulmü nedeniyle Ağrı’dan Urfa’ya yerleştiğini söyled

A+A-

AGRİSOZ.COM - ABD Başkanı Joe Biden’ın sözde ‘soykırım’ açıklamasının ardından Adıyaman, Gaziantep ve Şanlıurfa’da yaşam süren vatandaşlardan tepki geldi. Soykırım nitelemesine tepki gösterenlerden biri aile büyüklerinin Ermeni zulmü nedeniyle Ağrı’dan Urfa’ya yerleştiğini söyledi.

Ağrı’dan Urfa’ya Yürüdüler

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden’ın soykırım nitelemesinin ardından, Adıyaman, Gaziantep ve Şanlıurfa’da yaşayan vatandaşlardan tepki geldi. Tepki gösterenler arasında Şanlıurfa’daki aşiret mensupları da yer alırken, sözde ‘soykırım’ hakkında konuşan Şeyhanlı aşireti mensuplarından Necmettin Sağlam, ailesinin geçmişte yaşadıklarına ilişkin bilgi paylaşımında bulundu.

Sağlam, geçmişte yaşanan olayların üzerinden 100 yıl geçtikten sonra Ermeni sorununun gündeme tekrar getirilmesini ve ABD Başkanı Biden tarafından soykırım ilan edilmesini kınadıklarını belirterek, 100 yıl öncesinde aile büyüklerinin Ermeni zulmü sebebiyle Ağrı’dan Şanlıurfa’ya aylarca yürüyerek gelip, yerleştiklerini söyledi.

Bölgede Ermeni ve Rus zulmü kaynaklı sıkıntıların yaşandığını ifade eden Şeyhanlı aşiret mensubu, “Biz kan davası gütmeyen bir toplumuz. Bizler de 100 yıl öncesine gidersek, o dönem yaşananları tarihçiler ortaya çıkarırsa dünya üzerinde bir yaşam kalmaz” ifadelerinde bulundu.

Gaziantep

Biden’ın soykırım nitelemesine tepki gösteren bir diğer vatandaş ise Gaziantep’te yaşayan Taşkın Elma oldu. Her ülkenin kendi geçmişine bakması gerektiğini belirten Elma, “Türkiye'yi bu konuda suçlayan ABD 1915 öncesi kendi ülkesinde yaşananlarla öncelikle yüzleşmelidir” dedi.

Adıyaman

Adıyaman’dan yaşam süren ve Alevi kanaat önderleri arasında yer alan Mehmet Ali Tutal de Amerika’nın kendi geçmiş tarihine bakması gerektiğine vurgu yaparak, “Apaçiler'in başına neler geldiğini biz biliyoruz. Kızılderili halklar nerede? Bana göre o halklar Ermenilerden evvel bu süreci yaşadılar. Türkiye'ye yönelik soykırım iddialarını gündeme getirmek tarihle ilgileri olmadığı gibi olaylara da iyi niyetli bakmadıklarını ortaya koyuyor” şeklinde konuştu.

ermeni-zulmunden-agridan-urfaya-gittiler.jpeg

ermeni-zulmunden-kacip-agridan-urfaya-gittiler.jpeg

ermeni-zulmunden-kacip-agridan-urfaya-gittiler2.jpeg

ermeni-zulmunden-kacip-agridan-urfaya-gittiler3.jpeg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.