1. HABERLER

  2. YAŞAM/HOBİ

  3. Erken emeklilik şartları neler? Erken Emeklilikte Yaşa Takılanlar
Erken emeklilik şartları neler? Erken Emeklilikte Yaşa Takılanlar

Erken emeklilik şartları neler? Erken Emeklilikte Yaşa Takılanlar

Nasıl emekli olurum?2018 erken emeklilikle ilgili gelişmeler merak ediliyor. Peki ya 2018 erken emeklilik şartları neler?

A+A-

Uzun ve bir hayli yorucu olan çalışma hayatından sonra emekli olmak insanların hayataına büyük katkı sağlıyor. Yaşlılıkta ekonomik anlamda refah sağlayan emeklilik ile ilgili gelişmeler her geçen gün merak ediliyor. Peki ya erken emeklilik nedir, 2018 erken emeklilik şartları nelerdir? Emeklilikle ilgili tüm merak ettikleriniz haberimizde.

Erken emeklilik Nedir?

Sigortalı olarak çalışan bireylerin en çok merak ettiği konu erken emekliliktir. Sigortalı olarak çalışan bireylerin, erken emekli olabilmeleri için ilgili komisyon tarafından çalışmalar hızla sürdürülmeye devam ediyor. Erken emeklilik konusunda özellikle sağlık çalışanları için çalışmaların son aşamaya geldiğini yetkililer belirtiliyor. Diğer meslek gruplarından olan öğretmenler, itfaiyeciler ve postacılar gibi çalışanlar da aynı düzenlemeyi heyecanla bekliyorlar. Kamu kurum ve kuruluşların farklı alanlarında iş hayatında aktif olan bireylerin erken emekli olma talebi, yetkililer tarafından değerlendirmeye alındı. Birçok farklı çalışma kollarında yer alan bireyler için de bir komisyon oluşturulması planlanıyor. Oluşturulan bu komisyon her sektörde yer alan sigortalı olarak çalışan bireyler için emeklilik şartlarını ve diğer şartları belirleyecektir.

Sosyal Güvenlik Kurumu bünyesinde sigortalı olarak çalışan tüm vatandaşların emekli olabilmesi için belirli miktarlarda prim ödemesi yapmak zorundadırlar. Erken emeklilikten önce normal emeklilik için prim ödeme işlemi dışında gerekli görülen yaş sınırını tamamlamış olmaları ve belirli bir süre hizmet süresi geçirmeleri yeterlidir. Bunlara bakıldığında erken emekli olmak için yine şartların oluşması gerekmektedir. Fakat yaş sınırına ulaşma şartı diğer tüm şartlar tamamlandığı taktirde aranmamaktadır.

Erken emeklilik şartları neler?

1. KADINLARA DOĞUM İMKANI

Kadın çalışanlar için çocukları üzerinden prim kazanma imkanı bulunuyor. Bu imkan 3 çocuğa kadar borçlanma ile 2160 gün yani 6 yıl kazandırıyor. Bir annenin yaşı ve yılı dolmuş olsun. Ancak 2160 günü eksikse bu annenin emekli olması için 6 yıl daha çalışması lazım. Ancak üç çocuğu varsa bu anne borçlanarak 6 yıl erken emekli olabiliyor. Burada tek şart annenin borçlanacağı çocuklarının sigortalı olunan tarihten sonra dünyaya gelmiş olması. Maalesef sigortadan önceki doğumlara bu hak tanınmıyor. Anneler ise bu hakkın tanınmasını bekliyor. Burada bir detayı daha hatırlatalım. Staj için yapılan sigorta başlangıcı emeklilikte geçerli olmaz iken doğum borçlanmasında geçerli sayılıyor.

BORÇLANMANIN ŞARTLARI

1- Doğumdan önce SSK tescili

2- Doğumun gerçekleştiği tarihten sonraki iki yıl içinde adına herhangi bir prim yatmamış olmak (Bazı bölümlerinde prim yatmışsa yine aynı süre içinde prim yatmayan süreler borçlanılır.)

3- Doğumdan sonra iki yıl içinde çocuğun sağ olması.

2. ASKERLİK YAŞI AZALTIYOR

Erkeklerde ise askerlik süreleri hem yaşı geriye çekerken hem de prim kazanma imkanı veriyor. Sigortalıların er veya erbaş olarak veya yedek subay okulunda geçen sürelerinin tamamını veya bir kısmını para ödeyerek emeklilik hesaplarına saydırmaları imkanı var. Sigortalı olduktan önce yapılan askerlik için borçlanılması, sigorta giriş tarihi borçlandığı gün kadar geriye gidiyor. 1988 girişli birisi 1 yıl askerlik borçlanırsa 1987 girişli oluyor ve şartları buna göre belirleniyor. Böylece en az bir yaş önce emeklilik imkanı bulunuyor.

3. YAŞTAN EMEKLİLİK

Kısmi emeklilik de denilen bu yöntemde ise 15 yıl ve 3600 günü dolduranlar daha fazla çalışmadan emekli olabiliyor. Burada ise yaş şartı kadınlarda 58 erkeklerde ise 60 yaşını buluyor. Böylece yaşı gelmiş ama çalışma imkanı olmayan sigortalılar kısmi emeklilik imkanıyla beklemeden maaş almaya başlayabiliyor.

4.YIPRANMA

Bazı meslekler için erken emeklilik imkanı sunuluyor. 'Yıpranma', 'Fiili Hizmet Süresi Zammı' denilen bu avantaj, çalışılan sürelere belli oranda gün eklenerek ve işe girişi geriye çekerek erken emekliliğin yolunu açıyor. Yani 12 ay çalışmış kişi 15 ay çalışmış sayılıp, işe girişi 3 ay geri çekiliyor.

5.BAKIMA MUHTAÇ ÇOCUĞU OLAN

Sürekli bakıma muhtaç derecede malul çocuğu bulunan kadın sigortalıların, 2008'den sonra prim ödeme gün sayılarının 4'te 1'i, prim ödeme gün sayıları toplamına ekleniyor ve bu süreler yaştan düşüyor.

Erken Emeklilikte Yaşa Takılanlar 2018

Yüz binlerce çalışanın beklediği erken emeklilikte yaş probleminin ortadan kaldırılması için yeni düzenleme olup olmadığı meselesi yeniden gündemde. Geçtiğimiz aylarda değişen bakanlıklardan Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na talepler iletiliyor. Bundan evvel Bakan Mehmet Müezzinoğlu'na iletilen EYT sorununa ilişkin düzenleme beklentisine cevap olumsuz gelmişti. Bakanın değişmesi ile beraber aynı soru geçtiğimiz günlerde her iki kesimin taşeron ve EYT'liler için çözüm meselesine ilişkin olarak Jülide Sarıeroğlu'na da yöneltildi. Önümüzdeki günlerde çözülmesi beklenen ve meclise taşınacak olan taşeron kadro meselesi kadar gündeme gelen erken emeklilikte yaş problemine ilişkin yeni bir düzenlemenin olmadığı sinyalleri verildi. Ancak yeni yıla girmeye sayılı günlerin kalması ile beraber pek çok vatandaş bu soruya cevap aramaya devam ediyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Bir Yorum Yapın Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.