1. HABERLER

 2. KİMDİR

 3. Eren Erdem Kimdir?- Kaç Yaşında, Nereli, Eşi, Kitapları Hayatı
Eren Erdem Kimdir?- Kaç Yaşında, Nereli, Eşi, Kitapları Hayatı

Eren Erdem Kimdir?- Kaç Yaşında, Nereli, Eşi, Kitapları Hayatı

Eren Erdem, 25. dönem ve 26. dönemde CHP İstanbul Milletvekili seçildi.Eren Erdem, 14 Ağustos 1986 tarihinde istanbul'un Fatih ilçesinde doğmuştur. Aslen Malatya, Doğanşehir’lidir. Baba adı Hasan ve anne adı Hüsniye'dir.

A+A-

EREN ERDEM Kimdir? 

25. dönem ve 26. dönemde CHP İstanbul Milletvekili seçildi.

Eren Erdem, 14 Ağustos 1986 tarihinde istanbul'un Fatih ilçesinde doğmuştur. Aslen Malatya, Doğanşehir’lidir. Baba adı Hasan ve anne adı Hüsniye'dir. İlk ve orta öğrenimini İstanbul da tamamladıktan sonra üniversite hayatına başladı. Okumakta olduğu üniversiteyi yarıda bırakmak zorunda kalmıştır. Günlük harçlık ve kazancını elde etmek için, çeşitli turizm acentalarında yardımcı personel olarak çalıştı. Küçük yaşlarda çeşitli kurumlarda Kur’an üzerine dersler aldı. 

Eren Erdem, 2000'li yılların başında Türkiye'de tartışılmİslam düşüncesinin toplumsal tartışmalara dahil olması adına çalışmalar yaptı. Türkiye’de geleneksel İslam anlayışına itiraz temelinde şekillenen “hanif müslümanlık” hareketinin öncülerinden Eren Erdem, 2000’li yılların hemen başında kurulan “haniflik” düşüncesini esas alan platformlarda öncü görevler aldı. 28 Şubat’ta oluşan konjonktürde baskılanan fikirlerin, internetin gelişimiyle yeniden tartışılmaya başladığı ilk süreçlerde etkin çalışmalar yaptı.

eren-erdem.jpg

2007 yılı itibariyle, çeşitli internet sitelerinde yazılar yazmaya başladı ve bir grup arkadaşıyla Milli Kurtuluş Platformu adlı bir gençlik platformu kurdu. Tasavvuf üzerine çalışma yapan kurumlarda etkinliklere katıldı.

Kurduğu internet forum siteleri üzerinden Kur an ve Akıl Sempozyumu gibi çalışmalar yaptı. İranlı yazar Dr.Ali Şeriati nin ilk olarak dile getirkavramını kitaplaştırdı.

Bu süreçte, Yaşar Nuri Öztürk gibi isimlerin İslam'da mezhepler ve öze dönüş başlıklı çıkışları ekseninde başlatılan tartışmalara katkı sunan ve Kapadokya'da gerçekleştirilen 'Akıl ve Kuran Sempozyumu' etkinliğinde görev aldı. Bu ve benzeri sempozyum ve panellerde oluşan tartışmalar dahilinde araştırmalar yapmaya, Kur'an çalışmalarına odaklı çalışmayı sürdürdü.

2011 Yılında kamuoyunda “Devrimci Müslümanlar” olarak bilinen hareketin ortaya çıktığı, ve “Devrimci Sahabe Ebuzer Gıffari’nin sürgün yerinden ismini alan "Rebeze Kültür Evi"ni kurdu. Burada 'Kur’an sohbetleri yaptı ve çok sayıda etkinlik düzenledi. Rebeze Kültür Evi halen faaliyetlerini sürdürmektedir.

İlk kitabı ve devamında, Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal ATATÜRK'e yönelik övgüleri nedeniyle 'dinsiz’ ilan edildi.

Akabinde, inandığı birlik ve beraberlik anlayışını yayabilmek için; Alevi, Sünni, Türk, Kürt, Sağcı, Solcu tüm kimliklerden insanları bir araya getirerek bir kültür ve kitap evi kurdu. Şişli Kurtuluş'ta, bu kültür-kitap evinde söyleşiler yaptı.

Eren Erdem, şimdiye kadar 9 kitap, 2000 civarında makale yazdı, ülke çapında 500’den fazla konferans verdi. Yazdığı kitaplardan 1 tanesine (Nurjuvazi) toplatma davası açılmış, makalelerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından davalar açılmıştır. Açılan bu davalar nedeniyle 3 kez kısa süreli göz altına alındı.

2000'li yılların başında 'Milli Kurtuluş Platformu' adlı bir gençlik çalışması başlattı. Hemen akabinde, 'Hanif Müslümanlar' adlı bir düşünce topluluğu kurdu. Bu toplulukla, 'Akıl ve Kur'an Sempozyumu'nu organize etti.

Aydınlık gazetesinde köşe yazarlığı yaptı. Ulusal TV'de yaptığı açıklamalarla Twitter da TT oldu. 2011 yılında kurduğu kültür evinde 2 yıl boyunca haftalık sohbetler düzenledi. Bu sohbetler yoluyla geniş kitlelere ulaştı. İslam ve Sosyalizm üzerine yaptığı çalışmalar sonucunda, 'Devrimci İslam, Devrimci dindarlık' gibi başlıklara katkı sundu. Ayrıca gazetecilik yapan Eren Erdem, OdaTV, Aydınlık, Karşı ve Yurt gibi basılı ve internet mecralarında 1000 kadar makale yayınladı.

2011 yılında, “Gayya Karanlığından Kur'an Aydınlığına” adlı kitabı yayınlandı. Kısa bir süre sonra, kitabın çeşitli çevrelerce tartışılması akabinde odatv.com sitesinde yazılar yazmaya başladı. O süreçte İhsan Eliaçık ile tanıştı ve internet sitelerinde de yazılar yazmaya başladı. Bu süreçte 2. kitabı olan “Abdestli Kapitalizm” adlı kitabını çıkarttı.

Bengütürk TV'de ilk kez ekran karşısına geçti. 2012 Yılında Gülen Cemaatine ciddi eleştiriler yaptığı Nurjuvazi kitabını yayınladı. Kısa bir süre sonra kitap hakkında toplatılması istemiyle dava açıldı. Bu kitabın yayınlanması ile birlikte, davet üzerine Ulusal Kanal'da haftalık programlar yapmaya başladı.

Ulusal Kanal, Halk TV, Habertürk, Show TV, Fox TV, IMC TV, Karadeniz TV, Yurt TV, Sokak TV, Rudaw TV ve onlarca TV kanalında katıldığı programlarda görüşlerini yurttaşlarla paylaştı.

Gezi Direnişi’ne kadar, TV programı, makale, söyleşiler ve kitaplarla geçirdiği zamanı, Gezi Direnişi ve öncesinde 1 Mayıs ile birlikte pratik mücadeleye yansıttı. Arkadaşlarıyla birlikte Gezi Direnişi’ne katıldı. Kamuoyunun 'sosyalist müslümanlar' tanımlaması bu dönem oluştu. Gezi Direnişi sonrası, bestseller olan “Devrim Ayetleri” kitabını yayınladı. Siyasi çalışmalarına son verip kitap çalışmalarına yöneldi. Ardından “Devrimci Peygamber” kitabını yazdı.

2014 Yılında, çok kısa sürede Türkiye'nin en çok konuşulan gazetesi olan Karşı Gazetesini kurdu. Ekonomik olanaksızlıklar nedeniyle yaşönetmenliğini yaptı.

Eren Erdem, Halk TV’de Pazar günleri Ezber Bozanlar, Çarşamba günleri Yol Haritası programında analizler yapmaya devam etmektedir.

Eren Erdem, 7 Haziran 2015 yılında yapılan genel seçimler öncesi CHP İstanbul 3. bölgeden 6. sırada aday oldu. 25. dönem Milletvekili olarak CHP İstanbul Milletvekili seçildi. 1 Kasım 2015 tarihinde 26. dönemde yeniden milletvekili seçilen Erdem, çalışmalarını aralıksız sürdürmeye devam etmektedir.

Üniversite eğitimini yarıda bırakan Erdem, TBMM'nin genç milletvekillerindendir. Şeffaflık anlaşmasını imzalamış, mal beyanında bulunmuştur. Ayrıca mal varlığı olarak TBMM'nin en yoksul milletvekilidir. Ticari olarak, kısa bir süre yayıncılık yapmış, boya-badana işleri yapmıştır. Halen kitap çalışmalarını sürdüren ve yasama faaliyetlerine devam etmektedir. Mütevazi yaşamıyla bilinir. Kirada oturur. Birikim yapmaz. Bu yaşam tarzına inanır. Üniversite eğitimini tamamlamak için çalışmaktadır.


Gerçek adı:Eren Erdem

Doğum Tarihi:14/08/1986 (33 yaşında)

Burç:Aslan

 


Eren Erdem, Nuray Erdem ile evlidir.

►Kitapları : 

 • 2011 - Gayya Karanlığından Kuran Aydınlığına
 • 2012 - Abdestli Kapitalizm 
 • 2011 - Nurjuvazi 
 • 2012 - İslam ve Kapitalizm 
 • 2011 - Şeytan Evliyaları 
 • 2012 - Selman-ı Pak 
 • 2012 - Riya Tabirleri 
 • 2013 - Devrim Ayetleri 
 • 2014 - Devrimci Peygamber 
   

 Ağrı Söz / Biyografi

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.